Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Je to už pěkná řádka měsíců, co na stránkách Instantních astronomických novin vyšel článek nabádající k o stupínek hlubšímu studiu astronomie prostřednictvím kurzu Váš průvodce vesmírem od pana Zdeňka Pokorného. Dlouholeté dílo známého popularizátora astronomie a svého času ředitele (nejen) brněnské hvězdárny dostalo elektronickou podobu a každému člověku s připojením na internet (a samozřejmě se znalostí českého jazyka, jak jinak) se otevřela nevšední možnost rozšířit si obzory. A to v krásném oboru, jakému se sotva může jiný rovnat. Jméno Zdeňka Pokorného je samo o sobě jistě pro mnohé zárukou kvality, vzpomeňme třeba populární knihy záludných otázek z astronomie, na kterých se velkou měrou podílel. Neznal jsem pana Pokorného osobně a vyměnil jsem si s ním pouze jediný e-mail, ale myslím, že tento kurz bral do určité míry jako jedno ze svých životních děl. A to už určitě něco znamená.

Obr.: Zdeněk Sekanina (vpravo) a Zdeněk Pokorný. © suh.sk

Když jsem zmíněný článek uviděl, řekl jsem si, to bude zase jedna z propásnutých příležitostí, na tohle nebudu mít buď čas, nebo trpělivost. Ale nedalo mi to, abych se nepodíval na stránky projektu. Vyprávění autora na mě udělalo dojem, a pak jsem najednou zjistil, že bez toho, aniž bych se pustil do studia, už neusnu klidným spánkem. Tady na severu máme nejbližší hvězdárny desítky kilometrů daleko, a i když se se zdejší astronomickou pustinou snažíme něco udělat, stále je jenom u plánů a nějaké ty vědomosti z oboru jsou k tomu přece potřeba. Tak jsme si s kolegyní vytiskli první várku zadání. Zpočátku jsme postupovali oba spíše pomalu, ke kurzu jsme se vraceli vždycky, když zbylo trochu času po večerech, postupem času se však pro nás stal drogou a vzájemné konzultace, které nám tu a tam pomáhaly v postupu, byly čím dál častější. Rada studentům – když už vám leze krkem čeština, narýsujte si vlastní HR diagram, alespoň uděláte něco smysluplného ;)

Zpočátku jsem měl trochu strach, jestli vůbec bude v mých silách kurz dokončit. V astronomii je přece potřeba umět víc než jen sčítat a násobit. To jsou neopodstatněné obavy! Postačí základní znalosti logaritmů a goniometrických funkcí a kdybyste přece jen s nějakou partií měli problémy, postačí zaplatit symbolický poplatek a máte na půl roku k dispozici odborníka přímo z brněnské hvězdárny. Navíc jsou u několika kapitol, které by mohly být problémové, i doplňující texty z fyziky.

Ovšem náplní kurzu zdaleka není jenom „suché počítání“, i když i to může přinést zajímavá srovnání (jakou rychlostí jede řidič, který nezastavil na červenou a vymlouvá se na Dopplerův jev?). Kromě základního vysvětlujícího textu je u každé kapitoly často připojen úryvek z některé zajímavé knihy, pojednávající o daném problému, astronomická křížovka nebo třeba seznámení s významnými osobnostmi historie vědy. Kurz je navíc doplněn o několik praktik a pozorování. V praktiku máte za úkol zpracovat data – tabulku nebo graf – a vydáváte se tak po stopách slavných objevitelů. Třeba si na keplerovský způsob můžete narýsovat dráhu Marsu kolem Slunce a oslavit tak Mezinárodní rok astronomie. I kdyby se vám snad nějaké praktikum zdálo trochu zdlouhavé, o to větší pak bude vaše radost a hrdost, až s pomocí autorových rad dokážete to, co o mnoho let dříve slavní průkopníci vědy při otevírání cesty k poznání.

No dobrá, řeknete si, ovšem tohle všechno musí stát určitě nemalé úsilí. Jaký budu mít z absolvování kurzu prospěch? Jak je na oficiálních stránkách uvedeno, certifikát, který takto získáte, potřebují všichni zájemci o místo popularizátora brněnské hvězdárny a může pomoci i v přijímacím řízení ke studiu astronomie na Masarykově univerzitě. Nevím, jestli dnes ještě jsou tyto informace stoprocentně pravdivé. To ovšem vůbec není důležité! To hlavní, co si z kurzu Váš průvodce vesmírem odnesete, totiž nejsou osvědčení ani vyhlídky na pracovní pozice. Tím hlavním je vrchovatá dávka zadostiučinění, zkušeností, znalostí a zážitků, které jinou formou nezískáte, pokud se nezačnete astronomii aktivně věnovat v některém spolku, kroužku, hvězdárně nebo na vysoké škole. Je to skutečně ojedinělý projekt, který vám dá základní znalosti o vesmíru ze všech dílčích disciplín a to zábavnou formou, tak, že pro vás bude studium víc než kdy jindy potěšením. Nejsou na vás kladeny žádné časové nároky, i kdybyste měli proplouvat jednotlivými lekcemi deset let, jednou kurz doděláte, protože jak jednou začnete, nebudete chtít přestat. Vaše snažení pak bude zakončeno atestační zkouškou, ze které není třeba mít žádný strach, protože koho studium bavilo a kdo se alespoň trochu snažil připravit a zužitkovat své úsilí, ten si bude spíše užívat příjemné a zajímavé povídání s kvalifikovanými odborníky. Dokonce jsme se při atestaci ještě některé nové zajímavé věci přiučili! Dovedně provedený certifikát, který pak dostanete, pro vás bude příjemným pohlazením po duši. Tímto zakončením si každý astronomický začátečník konečně dokáže, že není jen zájemcem z dlouhých řad veřejnosti, ale že se dokáže v tomto oboru skutečně orientovat. A každý další člověk, který prožije tento krásný pocit, bude tím nejlepším uctěním památky Zdeňka Pokorného, který nám svou svědomitou trpělivou prací nabídnul tuto jedinečnou příležitost.

Více informací se můžete dočíst a do studia se pustit na oficiálních stránkách projektu: http://vademecum.hvezdarna.cz

Radek Kříček
09. 02. 2009
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Stanislav Štefl
Geovycházky 5
Planeta Země
Česká Republika v ESA!
Cesta k Miru
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691