Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomové dlouho očekávali, že také kolem jiných hvězd obíhají planety. Od prvotních snů a představ ke skutečnému objevu ale vedla dlouhá cesta. Tak, jak se vyvíjela a zdokonalovala astronomická technika, stoupala šance na detekci historicky první planety u cizí hvězdy. Objev první exoplanety byl ale velkým paradoxem a otřásl mnoha obory astronomie. V roce 1992 vychází šokující zpráva – astronomové nalezli tři planety u pulsaru PSR 1257+12. Rychle rotující neutronová hvězda přitom podle teorií neměla být zrovna nejlepším hostitelem planetárních soustav. V roce 1995 obletěla svět zpráva o objevu první „normální“ exoplanety u hvězdy 51 Peg. K dnešnímu dni již známe 215 exoplanet a tento stav neustále roste. Poslední kousky byly zapsány do katalogu teprve před týdnem.

Obr.: Hlavní metody detekce exoplanet a základní u nich využívané vztahy. Zdroj: www.markelowitz.com/exobiology.htm

Exoplanety lze najít čtyřmi základními způsoby. První z nich znamená využití dynamických efektů mateřské hvězdy. Není totiž pravdou, že planeta obíhá kolem hvězdy! Ve skutečnosti planeta i hvězda obíhají kolem společného těžiště, jež ale leží uvnitř hvězdy. K dynamickým efektům řadíme astrometrii (měření pohybu hvězdy), která je zatím spíše hudbou budoucnosti. Do skupiny dynamických efektů také patří měření radiálních rychlostí. Přítomnost planety se projeví posuvem spektrálních čar. Touto metodou bylo objeveno nejvíce exoplanet. Do dynamických efektů lze rovněž zahrnout zmíněné pulsary. V jejích případě se projeví výskyt planety zpožděním záblesků pulsaru.

Další skupinou jsou gravitační mikročočky. Metoda využívá zakřivení paprsků vlivem gravitace nějakého hmotného objektu, který funguje principiálně jako klasická čočka. Pokud hmotný objekt přechází před vzdálenou hvězdou, dojde k nárůstu její jasnosti. Obíhá li kolem hvězdy navíc planeta, projeví se ve světelné křivce.

Třetí skupinou je fotometrie. Pokud přes disk hvězdy přechází planeta, dojde k poklesu jasnosti hvězdy, a to je dnes dobře měřitelné i přístroji hvězdáren. Metoda vyžaduje nutnou dávku štěstí, protože planeta musí z našeho pohledu přes hvězdu skutečně přecházet. Pomocí transitní fotometrie bylo zatím objeveno jen 14 planet.

Obr.: Exoplanety v představách malíře. Zdroj: www.astro.keele.ac.uk

Čtvrtou a poslední skupinu tvoří metody, které se nevlezly do předešlých tří. Mezi „jiné metody“ řadíme například přímé zobrazení, detekci protoplanetárních disků apod. Naše pozorovací technika zatím umožňuje objevit většinou jen obří planety, obíhající velmi blízko svých mateřských hvězd. Tito horcí Jupiteři, jak se jím odborně říká, jsou pro život naprosto nevhodní. Do deseti let ale budeme schopni vypátrat i planety podobné Zemi co do velikosti i vzdálenosti od hvězdy. Budeme dokonce schopni zkoumat atmosféru takové planety a zjistit, zda je její povrch vhodný pro život. Zda na povrchu život skutečně je a v jaké evoluční fázi se nachází, to nebudeme schopni s jistotou potvrdit nebo vyvrátit nejspíš nikdy. Bude to tak velmi deprimující hledání. Jako kdyby jste ztroskotali na pustém ostrově a v dáli jste na protějším ostrůvku vídávali kouř a náznaky lidské přítomnosti, ale nikdy by jste se na ostrov nedostali, nemohli komunikovat s jeho obyvateli a dokonce si ani nebyli jistí, zda tam vůbec jsou. Naše Země je ostrovem života v pustém vesmíru, je ale ostrovem jediným?

Petr Kubala
11. 03. 2007
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Titan (4. průlet), Enceladus
Jinoplanetnické představy
O svícení 1
První dvojitý Trojan
K Plutu teď a nebo nikdy!
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691