Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Strašidlo tmy

Reprodukce článku, který vyšel v pátek 15. února na stránkách Neviditelného psa.

Ilustrační foto...

Asi v každém nás je už od dětství zakořeněn strach ze tmy, kde se skrývají bubáci. Také Jiráskovo Temno vzbuzuje hrůzu, když si vzpomeneme na svá školní léta, a to jsme tu knihu většinou ještě ani nečetli.

Tma je součástí životního prostředí. Ale pozor -- životní prostředí, to není jen krajina za značkou konce obce, to není tzv. příroda, za kterou vyjíždíme na víkend. Životní prostředí, jak už pojem napovídá, je prostředí, ve kterém žijeme. Tedy do něho patří i naše vesnice a ulice ve městech. A také naše domovy. Tma je důležitá stejně jako světlo. Vždyť v pravidelném střídání dne a noci žijeme celý život, vlastně je to tak na Zemi po celých těch pět miliard let, co naše planeta existuje.

I sebelíbeznější hudba je v příliš hlasitém provedení, při kterém praskají ušní bubínky, jen utrpením a zdraví poškozující. Také nadmíra světla má svá úskalí. Lampy na ulicích mají tu vlastnost, že svítí nejen tam, kam potřebujeme, tedy na ulici či na chodníky. Ale svítí i tam, kam nepotřebujeme -- nahoru, do vesmíru. A my to ze svých daní platíme. Ba co hůře -- lampy nevhodné konstrukce svítí i tam, kde to vyloženě škodí -- například svítí řidičům do očí, takže ti jsou poněkud oslněni a překážek na silnici si všimnou opožděně nebo dokonce vůbec. Tou překážkou na silnici může být výmol, ale třeba i chodec. Řidič je pak potrestán, přičemž viníkem je spíše obec, která provozuje svítidla, která řidiče oslňují, a která tím snižují bezpečnost provozu.

Ilustrační foto...Parlament nyní projednává zákon o ochraně ovzduší, který v sobě obsahuje i ochranu před světelným znečištěním. V podstatě jde o to, aby se svítilo jen tam, kde je to užitečné. Valná část pouličního osvětlení má lampy zastaralé konstrukce, takže značná část světla (čti peněz) svítí pánubohu do oken. Podle zákona by pak tyto špatné lampy po skončení životnosti (tedy třeba až za 10 let) měly být nahrazeny lampami novými, které by nepřispívaly ke světelnému znečištění. Takové lampy nejsou významně dražší, vlastně při úspoře energie vyjdou během krátké doby mnohem levněji než současně používané. A ušetřené peníze se mohou použít jinde.

Před několika desetiletími byl symbolem vyspělosti les továrních komínů, ze kterých se valil hustý tmavý dým. Dnes už jsou všeobecně známé následky této vyspělosti, o kterých by mohly vyprávět třeba stromy v Krušných horách. Dnes je pro mnoho lidí takovým symbolem modernosti les stožárů s oslňujícími lampami.

Zdá se tedy, že uzákonit ochranu ovzduší před světelným znečištěním je věc opravdu nekonfliktní, kterou každý rozumný člověk podpoří. Však také v zahraničí často při schvalování takového předpisu dopadlo hlasování jednomyslně. Ne tak u nás. Sněmovna zákon v prosinci sice schválila, ale Senát jej koncem ledna vrátil s připomínkami, mezi kterými je i návrh na vypuštění ochrany před světelným znečištěním z tohoto zákona. Vyrojily se nějaké námitky a mýty. Námitky jsou samozřejmě dobré, pokud se snaží něco řešit a ne něco demagogicky zatlouci.

Ilustrační foto...Jaké jsou mýty?

 • Požaduje se, aby se na ulicích nesvítilo.
  Není pravda. Významným zdrojem světelného znečištění je sice skutečně osvětlení ulic, nejde však o to, abychom na ulicích přestali svítit – to určitě nikdo nechce. Jde jen o to, aby se svítilo opravdu jen na ty ulice a chodníky, aby se prostě omezily nežádoucí vedlejší účinky. Nač svítit lidem třeba do oken ložnic?
 • Obce budou muset vyměnit během krátké doby pouliční osvětlení.
  Není pravda. Až když se v obci budou vyměňovat lampy, tak se budou muset dát svítidla vyhovující zákonu. Ale v nějaké obci může životnost lamp skončit třeba až za patnáct let. Do té doby nebude obec nucena. Možná si však radnice sama spočítá, že se jí vyplatí lampy obnovit ještě dříve, než jim skončí životnost. Tyto zvýšené náklady se vrátí v úspoře energie. To se například stalo v Calgary (Kanada).
 • Sloupy s veřejným osvětlením nejsou rozmístěny v takových rozestupech, které by umožňovaly používat neoslňující lampy.
  Není pravda, rozestupy sloupů nejsou tak velké, že by neumožňovaly používat neplýtvající lampy. Podle RNDr. Jana Hollana z brněnské hvězdárny by náhrada byla netriviální v tom případě, kdy by byly sloupy od sebe vzdáleny více než čtyři své výšky od sebe a zároveň by tyto staré lampy poskytovaly rovnoměrné osvětlení, ale zkuste takový případ najít (možná najdete sloupy dál od sebe, ale o rovnoměrném osvětlení asi řeč nebude).
 • Podle zákona by i auta musela mít zakrytá světla.
  I kdepak, na malé zdroje světla se zákon nevztahuje. Ale pozor! V noci při míjení protijedoucího auta nesmí mít řidič zapnutá dálková světla, jen ta klopená. Na jeden zdroj oslnění už se tedy v jednom zákoně pamatovalo.
 • A co domácnosti, nebudou muset mít zakrytá okna?
  Nebudou, navrhovaný zákon řeší jen silné zdroje světla. Ale samozřejmě se zkuste sami zamyslet třeba nad tím, jestli váš halogen nad vraty do garáže nesvítí sousedům do ložnice.

Jaké tedy jsou nejvýznamnější klady ochrany před světelným znečištěním?

 • obcím klesnou náklady na veřejné osvětlení (hrazené z peněz daňových poplatníků)
 • zvýší se bezpečnost silničního provozu (omezí se oslňování)
 • ochrana životního prostředí (to není jen tzv. příroda, to je prostředí, ve kterém žijeme)
 • nikdo není zákonem poškozen (ani firmy zabývající se osvětlováním, vždyť osvětlovat se nepřestane)
A jedno riziko na závěr:
 • obce budou muset řešit problém, co s ušetřenými financemi

Hlavním smyslem je, aby svítidla nesvítila směrem pryč od země. Splnění takového požadavku lze snadno ověřit pouhým pohledem na konstrukci svítidla a jeho umístění, nebo v noci pohledem z místa, které leží nad svítidly. Právě v jednoduchosti tohoto kritéria je jeho síla. Nejsou potřeba žádné drahé měřicí přístroje a odborné vzdělání. Není potřeba zvát na posouzení specializované firmy, které by pochopitelně za posudky chtěly zaplatit.

Kdo nemiluje dlouhé čtení, může se podívat na "komiks", který záležitost osvětluje v takové míře, jakou lze asi komiksem dosáhnout -/ tedy zkráceně a zjednodušeně, ale se zvýrazněnými principy.

Nějaké internetové odkazy:

Luděk Vašta

| Zdroj: Uveřejněno s laskavým svolením autora. Vyšlo na stránkách Neviditelného psa (http://pes.eunet.cz). IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První světlo pro COROT
Ilustrační foto...
Černé Slunce
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 11
Ilustrační foto...
Meteorit Neuschwanstein
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 43
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691