Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Těleso větší než Pluto má měsíček!

Výzkum těles nekončí jejich objevem, ba naopak. Objevem vše pouze začíná. I tak tomu je u tělesa transneptunického pásu 2003 UB313, které je větší než Pluto.

Jeho objevitel Mike Brown z kalifornského technologického institutu (Caltech) se též nespokojil jen s konstatováním, že objevil těleso větší než Pluto, ale pokračovat ve výzkumu dále. Ke zkoumání použil největší pozemský dalekohled - Keck II. Teleskop na Hawaji, osazený adaptivní optikou "Laser Guide Star Adaptive Optics". Takto vybavený dalekohled je výkonnější než Hubblův vesmírný teleskop. Pozorování z 10. září 2005 vedla k závěru, že těleso 2003 UB313 má vlastní měsíček.

Měsíček byl nalezen na šesti šedesátisekundových snímcích v K-filtru (tj. v infračervené oblasti). Nalezený satelit je o 4.4 magnitudy slabší než primární těleso, od kterého byl vzdálen 0.53" v pozičním úhlu 275 stupňů (viz obrázek).

Ilustrační foto...
Objev měsíčku u 2003 UB313 - měsíček vpravo od tělesa. Foto: Keck Observatory

Pokud bychom dvojplanetku 2003 UB313 srovnali se soustavou Země-Měsíc, je vzdálenost ze Země na Měsíc přibližně desetkrát větší než vzdálenost z 2003 UB313 k jeho právě objevenému satelitu. Objev měsíčku u transneptunického tělesa 2003 UB313 je důležitý proto, že nám umožní určit hmotnost mateřského tělesa. Zároveň objev tohoto měsíce umožní zkoumat vznik měsíců u největších transneptunických těles. Vlastní satelit mají jak Pluto, tak 2003 UB313, tak i další nedávno objevené těleso 2003 EL61. Brown nabízí hypotézu, že jejich měsíce se zřejmě zformovaly při kolizích mezi transneptunickými tělesy, stejně jako náš Měsíc se zformoval při dávné kolizi mezi Zemí a tělesem velikostí Marsu.

Ilustrační foto...

Nově objevený měsíček, stejně jako jeho mateřské těleso 2003 UB313 zatím nemají oficiální jméno. Hlavním důvodem je to, že Mezinárodní astronomická unie se zatím nedokázala dohodnout, zda 2003 UB313 je opravdu "pouze" obří transneptunické těleso, či zda má snad nárok na status "opravdické (10?) planety". V pozadí těchto diskuzí je samozřejmě "astropolitický" spor o status Pluta, prvního objeveného tělesa za drahou Neptunu, spor který stále dokola a vlastně navzdory stále přibývajícím unikátním objevům v pásu těles za Neptunem rozviřují nejen někteří američtí plutofilové ale poněkud nepochopitelně i někteří astronomové evropští. Objevitelé s Mikem Brownem v čele proto občas používají pro 2003 UB313 i jeho měsíc krycí, kódová jména jako Xena, Gabrielle a podobně. Důležitější však jsou další pozorování 2003 UB313 i s jeho měsíčkem, tentokráte s Hubblovým kosmickým teleskopem, naplánována na listopad 2005.

Miloš Tichý

| Zdroj: Planetky.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zeptali jsme se Jiřího Grygara
Ilustrační foto...
Kometa C/2006 VZ13 LINEAR zjasňuje
Ilustrační foto...
Rentgenové okno vesmíru dokořán
Ilustrační foto...
Pozdrav od Eugena Cernana
Ilustrační foto...
NASA potvrdil termín startu raketoplánu Atlantis
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691