Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nad svícnem je tma!

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes schválila Zákon o ochraně ovzduší v původní, tj. sněmovní verzi, jejíž součástí bylo i řešení světelného znečištění. O tomto zásadním kroku hovoří Jan Hollan z brněnské hvězdárny, jeden z předkladatelů návrhu.

Ilustrační foto...Poslanecká sněmovna dnes schválila zákon o ovzduší, jehož součástí jsou i některá omezení "světelného znečištění". Bylo těžké tuto "doložku" v parlamentu prosadit?

Věnovali jsme tomu hodně úsilí, skoro pro všechny byl tehdy už samotný pojem "světelné znečištění" téměř neznámý. Připravili jsme ale dost podkladových materiálů, které ukazovaly jak závažnost problematiky, tak i vyzkoušené a osvědčené cesty k řešení.

Cesty ke snížení světelného znečištění jsou naštěstí dost jednoduché. Mnoho lidí, kteří se o nich dozvědí, si uvědomí, že je to vlastně věc, která je pálí už dávno, jen si to dřív neuvědomili, snad proto, že to považovali za nezměnitelný osud.

U některých poslanců hrály roli i jejich zkušenosti z komunální politiky. Například zpravodaj garančního výboru sněmovny Jiří Drda si uvědomil již jako primátor Liberce, že městské lampy by přece nemusely svítiti nahoru.

Hodně obav jsme měli poté, co Senát doporučil světelné znečištění v zákoně nezmiňovat. Měli jsme věc za nekontroverzní a senátorům jsme nikdy nedodali podrobné podklady, jako poslancům, jen apely na posledníchvíli a odkazy na internet. Vypjaté dny (alespoň pro mne) v době rozhodování Senátu a po něm také mělysvé užitečné důsledky: o problém se začali zajímat novináři i širší veřejnost. Někdy sice v hněvu na základě zmatených informací, ale důležitý je samotný zájem -- sebelepší ustanovení zákona by nepomohla, kdyby onich skoro nikdo nevěděl a všem byla lhostejná.

Poslancům patří velký dík, že problému věnovali takovou pozornost.

Ilustrační foto...Vše dobře dopadlo. Co bude dál?

Zákon obsahuje jen málo ustanovení o světle. Uvádí hlavně definici takového znečištění a odkazuje na prováděcí předpis. Ten je tedy potřeba připravit pro vládu, která jej má jako své nařízení vydat.

Předlohou předpisu by měly být přirozeně zákony, které světelné znečišťování (a plýtvání elektřinou) omezují v jiných zemích. Doporučujeme přitom vycházet ze zákona, který od předloňského jara platí v Lombardii, italském regionu zahrnujícím i velkoměsto Miláno (i z předpisů na něj navazujících). Tam jsou zkrátka o dost před námi a těží i ze starších zkušeností jiných italských provincií. Lze ale přihlédnout i k zákonům platným jinde, v českém překladu nabízíme ten, který platí v Connecticutu.

Na přípravě předpisu by měla pracovat komise Ministerstva životního prostředí. Kromě účasti zástupců řady oborů, kterým na snížení světelného znečištění záleží, je nutná i účast světelných techniků, kteří by mohli odhalit např. nedostatky jeho formulací. Ostatně by průběžné výsledky měly být přístupné i připomínkám veřejnosti.

Nejsou paragrafy o "světelném znečištění" zajímavé pouze pro profesionální astronomy? Jaký význam budou mít i pro obyčejné smrtelníky?

Že jde jen o astronomy, tak se snaží problém bagatelizovat odpůrci změn dosavadní praxe všude na světě. Kontrovat se dá tím, že jde spíš o děti, protože nádhera noční přírody je asi jednou z mála věcí, kterou nelzepřenést na papír, na obrazovku, ba ani do planetária (astronomové přece mají počítače a kosmický dalekoled...).

Myšlenka, že noční obloha je alespoň ze dvou třetin uměle světlá úplně zbytečně, pochází skutečně od hvězdářů, takže ti jsou všude první, kteří se o zkvalitnění venkovního osvětlení začínají snažit. Ale brzy získávajíspojence z řad biologů, lékařů, dopravních expertů, elektroinženýrů a hlavně běžných občanů. Těch, kterým po cestě zatím svítí lampy nesmyslně do očí nebo kteří jejich vinou nemohou klidně spát.

Méně znečišťující venkovní osvětlování bude znamenat pěknější města i vesnice, s menšími výdaji a zdravějším prostředím. Obce totiž získají prostředek, jak se bránit nejhorším případům komerčního zneužívání světla. Těším se na příklady obcí, které se i do nápravy veřejného osvětlení pustí rychleji než za patnáct dvacet let, až odumřou dosavadní lampy. Způsoby financování se snad najdou, jde zpravidla o opatření dobře návratná.

Děkuji za rozhovor.

Ptal se Jiří Dušek, odpovídal Jan Hollan.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Září v Ostravě
Ilustrační foto...
Postřehy z jednoho výletu
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Hydra (Hydra), zkr. Hya
Ilustrační foto...
Planety zvou na ranní kávu: repete
Ilustrační foto...
Mars Odyssey: úvod
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691