Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Chcete odradit dívku? Balte ji na hvězdy!

Jedním z nejvíce používaných způsobů při lovu dívčích srdcí je mezi námi muži mylně rozšířená představa, že dívka je tvor něžný a křehký, a nejúčinnější taktika, jak dosáhnout vytouženého cíle (rozuměj srdce), vede skrz omamování noční oblohou. Jakkoliv je tento způsob zavrhnutý praktickými zkušenostmi našich předků, my, kteří toho skutečně kromě noční oblohy mnoho nemáme, ho tvrdohlavě prosazujeme již po staletí.

Ilustrační foto...Já sám razím teorii, že strůjcem těchto bludů byl samotný W. Shakespeare, který již v proslulé balkónové scéně v dramatu Romeo a Julie prokázal jistou astronomickou zběhlost, např.: „Co to svítá nade mnou, v tom okně východ je a Julie je slunce. Vstaň, slunce spanilé a doraz lunu…“ atd., a tím po mnoho dalších generacích vzbudil v mužích názor, že tudy vede správná cesta. Smutnou skutečností zůstává, že nejúspěšnější „lovci-hvězdáři“ jsou lidé, kteří o hvězdách a souhvězdích neví vůbec nic, využívajíc hvězdou oblohu jako záminku k nekalým úmyslům.

Avšak mám teď na mysli nás, erudované nadšence, kteří s nudlí u nosu tráví bezesné noci u dalekohledu, trpělivě zapisují jasnosti proměnných hvězd, či čekají na svůj vysněný meteor. Cítíme se jaksi v oprávněné výhodě vůči neznalým amatérům, jejichž znalosti končí u Kasiopeje, mylně jí pokládajíc za souhvězdí Krakatice. Tu vytáhneme rozhořčeně do boje, vyzbrojení všemi těmi magnitudami, rektascenzemi, deklinacemi, meridiány a ostatními hovadinami. Konec je stejně zřejmý jako neodvratný, a tím je naprosté fiasko.

Po jistém čase zjistíme, že pro příště by bylo lépe se vyvarovat všech odborných termínů a soustředit se na slovník bližší neastronomickému, tudíž normálnímu člověku. Jisté úspěchy zprvu skutečně zaznamenáme: dívka již neutíká po pěti minutách, a neloučí se s vámi máváním na taxi, v těch opuštěnějších končinách voláním po zásahu policie. Ale i zde vyvstává jisté riziko, vystavujete se totiž nebezpečí záludných otázek. Loni v létě jsem na firemní párty, která se koná pravidelně v jednom hotelu u rybníka za Kladnem, vykládal své kolegyni svůj oblíbený příběh o hvězdě Aldebaran. Nutno čestně podotknout, že na začátku července kolem půlnoci sice vůbec vidět nebyl, ale konec konců je to jedna z mála hvězd, jejíž jméno si pamatuji, a účel světí prostředky.

Seděli jsme na břehu rybníka, prsty zaryté do písku, v dlaních sklenky s božkovským jablkem, a tu jsem vytušil, že nastala správná chvíle pro přímý boj zblízka.

„Tak si představ, že světlu trvá z té hvězdy dva tisíce let, než k nám doletí,“ vytáhl jsem svůj oblíbený trumf a prstem ukázal na Vegu. Kolegyni tato představa kupodivu vůbec nenadchla, což jsem dopředu předpokládal, a proto přišel zlatý hřeb večera: „Zrovna teď ti do očí padá světlo, které ta hvězda vyzářila v době, kdy Marcus Antonius šolichal Kleopatru!“ Potajmu jsem sledoval její zamyšlený pohled. Nevím sice, jestli přemýšlela o tom, o jak propastnou vzdálenost se jedná, či o tom, kdo to byl Marcus Antonius, avšak po chvíli mě vytrhla z dalšího přemítaní následující větou:

„Můžu se tě na něco zeptat?“, podívala se na mě nejistě.

„Samozřejmě.“, usmál jsem se.

„Nebudeš si o mě ale myslet, že jsem hloupá, viď?“

„Ale kdepak.“

„Proč vlastně ty hvězdičky nespadnou na zem?“, skoro se mě pohledem omlouvala za tak prajednoduchou otázku. Trochu jsem se zamyslel, a poznal jsem, že jsem nahraný jako Baťa s dřevákama. Odpovědět, že jsou moc daleko, to by pravděpodobně její zvědavost příliš neukojilo, to muselo být jasné i jí. ‘Gravitační síla je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti.’ Díky zkušenostem z mládí jsem tuto odpověď jsem zavrhl tak rychle, jak mě napadla. A tak tedy, zatímco jsem vraštil čelo pod tíhou šalamounské otázky, kolegyně vstala, očistila si kalhoty a usmála se na mě: „Ty těm hvězdám zase tak nerozumíš, že?“, a odešla se ladným krokem bavit na diskotéku za ostatními.

Příště na sebe navlíknu počuranou, motorkářskou bundu, týden se nebudu holit, hodím do sebe osm piv a vyrazím na lov. Hůř už totiž dopadnout nemohu.

Luboš Novotný

| Zdroj: vlastní zkušenost :) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Přes překážky (opět) ke hvězdám
Ilustrační foto...
Polámaná křídla kosmonautiky
Ilustrační foto...
Compton: Kremace žehem
Ilustrační foto...
Rozpaky místo nadšení
Ilustrační foto...
Trojitý kvasar
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691