Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Cesta do království slizu a temna

Co se vám vybaví, pokud uslyšíte slova jako tma, zima a sliz? Někomu možná nedávná cesta do sklepa pro uhlí, jinému snad některý ze čtyř filmů o Vetřelcích. Obvzlášť v posledním díle bylo toho slizu skutečně požehnaně. Dvojice biologů Diana Northrup a Penny Boston má ale zmíněná tři slova spojena s výpravami do hlubokých jeskyní a hledáním bakterií, zdejších miniaturních obyvatel.

Obě bioložky a jejich kolegové, kteří sami sebe nazývají slime-team, což by v překladu mohlo být něco jako slizparta, mají totiž opravdu zvláštní pracovní náplň. Podnikají výpravy do hlubokých jeskyní, kde po stěnách hledají zvláštní slizkou substanci. Ve skutečnosti se jedná o tenkou vrstvu, kterou zde žijící bakterie vytvořily jako ochranu proti nepříznivým vlivům okolí. Přestože prakticky každé jeskynní prostory představují téměř ideální prostředí, kde se během roku nemění vlhkost ani teplota, nemají jeskynní bakterie zrovna na růžích ustláno. Některé minerály, obsažené v hornině jeskyně, mohou totiž vzájemnou chemickou reakcí vytvářet slabou kyselinu sírovou. Samotný metabolismus bakterií navíc produkuje další kyselé sloučeniny. Bakterie jsou tak donuceny vytvářet si kolem sebe slabou vrstvu, která je nezávislá na okolí a dokonale je chrání před nepříznivými vlivy prostředí.

Ilustrační foto...

Tato slizká látka pak v některých případech pokrývá obrovské jeskynní prostory. Kyselé látky vytvářené bakteriemi mohou dokonce naleptávat některé minerály hornin a po čase tak vznikne typický pórovitý a drolivý materiál, který velmi dobře znají právě jeskyňáři. Podobné jeskyně s ohromnými koloniemi jeskynních baterií můžeme najít například na Havajských ostrovech.

Podrobné studium jeskynních bakterií má několik důvodů. Předně se vědci snaží o hledání stále nových druhů a jejich zařazování do biologického systému. V tomto případě je klíčové podrobně analyzovat DNA nově objevené bakterie. Nicméně informace o metabolismu, životním cyklu a dalších parametrech mohou vědci získat jenom pokusy živými bakteriemi, kdy jim v laboratořích vytvářejí umělé jeskynní prostředí se stálou teplotou a vlhkostí. V tomto místě přichází čas pro další snahu, kterou je hledání nových účinných látek pro farmaceutický průmysl. Podobně jako se vědci v současnosti zaměřují na mořské dno, kde po miliardy let probíhá nesmiřitelný boj nejrůznějších organismů o životní prostor pomocí silných chemikálií, jsou jeskyně dalším možným úkrytem nejednoho účinného léku. A kupodivu nejenom na Zemi.

Ilustrační foto...

Primitivní život totiž disponuje ohromou přizpůsobivostí a zasahuje do oblastí, které jsou pro všechno živé extrémně nehostinné. Podobným místem je také planeta Mars, respektive oblasti skryté pod jejím povrchem. Jeskynní tým se proto zaměřil na zkoumání podmínek, jaké mohou panovat v podobných prostředích na jiných planetách. Vědci připravili sadu experimentů, které zanedlouho poputují ruskou lodí Progress na stanici ISS. Výsledky podobných studií zřejmě hodně napoví o šancích na nalezení alespoň toho nejprimitivnějšího života mimo naši planetu.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: NASA’s Astrobiology Magazine IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jaká je budoucnost kosmické astronomie?
Ilustrační foto...
Dění na Marsu dnes a v budoucnu
Ilustrační foto...
Aktivita výrazných meteorických rojov v jesenn
Ilustrační foto...
XVII. EBICYKL: Uplakaná Tisícročná Haluška
Ilustrační foto...
Mraky nad hvězdárnou
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691