Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Danka putuje Francií aneb Hvězdopis z Meudonu

Tak jsem dneska prošmejdila sluneční oddělení. Mají tady spektrograf, kterým dělají snímky v čáře H alfa a čáře vápníku K. Potom taky heliostat, s jehož pomocí snímají Slunce s velkým rozlišením a refraktory pro bílé světlo. No ale radši po pořádku.

SPEKTROGRAF

No, nic moc, v Ondřejově máme větší :-) Zrcadla coelostatu mají průměr 40 cm a 50 cm. Snímky Slunce se dělají v centru čáry vápníku K a také na jejich křídlech, aby se dostali blíž k fotosféře. V čáře H alfa potom snímají ve středu a kousek mimo, aby se projevilo rychlostní pole. Měli tam CCD kameru chlazenou kapalinou. Brr, hrozná modrá břečka. V té nádobě s kapalinou byla docela pěkná turbulence. Ale prý to nevadí. No stejně to nedokáže moc vychladit. Měli to nastavený jenom na -15 °C a pak tam bylo ještě další chlazení. No, všehovšudy jenom do -20 °C . Ptala jsem se, jak to je stabilní, a průvodce odvětil , že na Slunce v pohodě, ale když zkoušeli delší expozice, tak se to dost měnilo.

Ilustrační foto...

Představte si, že přímo ke spektrografu vodí lidi - jako normální prohlídky. Dokonce tam mají zrcátko, kterým se sluneční obraz promítá na velké plátno. Ale moc velkou radost z toho pozorovatele nemají. Lidi jim do toho prý žduchají. (Já bych je tam teda nepustila. Myslím, že přes moji šavli by málokdo prošel.)

SNÍMKY S VELKÝM ROZLIŠENÍM

Tak tohle se mi líbilo nejvíce. To nemáme. Do přístroje se sluneční světlo dostává přes stařičký heliostat ze 40 let minulého století. To by nebylo ani tak podstatný jako to, že zrcadlo mělo průměr80 cm. Paráda, když je to v dalekohledu, tak to ani tak moc člověku nepřijde. Tady prostě před vámi trčí v malé dřevěné chatrči zrcadlo, na nějaké velké kovové ose. Za zrcadlem jsou tři objektivy a za nimi začíná teprve chaos. Představte si takový větší stůl, co má člověk v kanceláři a na něm je optika vedle optiky. Přesněji řečeno tam není ani 25cm čtverečních (no, možná těch 25 ještě jo), které by nebyly zaplněny nějakým sklem. To všechno je tam proto, aby se dala dohromady fáze těch tří vln. Kontroluje se to kamerou umístěnou na konci stolu. Na druhém konci (vlastně už za stolem) je kamera, která snímá obraz. Tak nějak mi to nedalo a zeptala jsem se, jak dlouho jim trvá, když se do toho sáhne a přístroj se rozšteluje. Ta holka, co mě prováděla, říkala, že tam zrovna něco přidali a už si hrají s justáží čtrnáct dní. Mají to ale promyšlený, na stole je připevněný docela silný laser a justuje se to z opačné strany (směrem k objektivům). Celý to vypadá strašně srandovně. Velikánský zrcadlo a kousek za tím, asi 2m je tak 1,5m dlouhý stůl plný skleněných nesmyslů.

OSTATNÍ DALEKOHLEDY

Pak už tam měli jenom refraktory. Jeden se žlutým filtrem, co snímá fotosféru a ještě jeden, ale to už nevím v jakým filtru, ale přes něj fotili normálním fotoaparátem. Pak tam měli ještě hračku, kterou jsme vytáhli. Malý čočkový dalekohled ( asi tak 8cm ) s malým ohniskem, který by se dalstrčit do kapsy. Ale na něm byl H alfa filtr. No, nádhera. V koronografu vidí člověk jenom protuberance, v Úpici u H alfa filtru tam na něj stále někdo spěchá a navíc to není zas až tak dobře vidět, ale tady... pohodička. Je úžasný vidět všechny věci na Slunci najednou a tak kontrastně. Zatmění se to sice nevyrovná, ale i tak je to nádhera. Byla jsem tam skoro dvě hodiny. Myslím, že měli radost. Ale je to jejich chyba. Nemají tady zvát lidi.

Daniela Korčáková

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 33
Ilustrační foto...
Nejpřesnější světové gyroskopy budou ověřo
Ilustrační foto...
Noc bez CCD III
Ilustrační foto...
O svícení 25
Ilustrační foto...
Dalekohled pro hledání exoplanet COROT odstartov
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691