Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Když je Slunce Pacman II

Pokračování soutěžních snímků zatmění Slunce z konce května tohoto roku...

 • Petr Kadleček - Zdravím Apače, posílám fotky ze zatmění Slunce a ta hořejší je z přechodu Merkuru přes sluneční disk 7.května. Foceno je to na kinofilm Agfa 200 přes refraktor 93/1000 mm bez filtru, skenováno z fotek 9x13cm bez nějakých úprav a ne v nejlepším rozlišení. Pokud bude zájem o tyto fotky, jestli tam takovýchto nemáte spousty, pošlu je zlášť, v lepším rozlišení a klidně i vyhotovené na fotopapíře ve větším formátu.

 • Jan Tománek - Dobry den,na zaklade vyzvy na serveru www.astro.cz vam posilam fotografie z pozorovani zatmeni slunce ze dne 31.5.2003. Foceno digitalnim fotoaparatem Canon Ixus V (bez uprav, pouze zmenseno) s dopomoci triedru. Misto pozorovani ... Brno, Stránská skála.

 • Mgr. Jan Libich - Dobrý den!Posílám Vám fotografii částečného zatmění Slunce z 31.5. 2003 s popisem.Vybral jsem jednu z mnoha fotografií. Byla pořízena digitálním fotoaparátem Minolta E201 v max. rozlišení 1792x1200, fine kvalitě, 24 bitových barvách a ISO nastavení ISO 80. Na fotografii je patrná fáze okolo 5:15 LSEČ času. Fotografováno na kosovském kopci u Jihlavy blízko rozvodny elektrické sítě. Vše promítáno na plakát The Moon, což je patrné i v průsvitu a drží ho moje usměvavá přítelkyně. V popředí je viditelný také můj dalekohled Meopta Proximus 100, 10 cm zrcadlo, ohnisko 1024 mm a použit Ramsden okulár 24 mm s 43x zvětšením. Fotografie nebyla nikterak upravováno.Zatmění bylo úchvatné a trvalo téměř 1 a půl hodiny a viditelné od východu Slunce v podobě červené žraločí ploutvičky.

 • Jaromír Holubec - Vážená redakce,pro zajímavost Vám posílám pár snímků ze zatmění Slunce ze dne 31.5.2003 pořízených digitální kamerou v Přerově. Na jednom snímku je scenérie přírody s technikou, o kterou se postaraly letecké společnosti. Na dalším snímku je sled s 5-ti vyobrazenými polohami zatmění a časovými údaji. Zrušení původně plánované cesty na Island s rakouskými astronomy mě nemrzí i když by pozorování prstencového zatmění během letu z výšky 11km jistě stálo zato. Někdy se vyplatí zůstat i doma na zemi.

 • Martin Gembec - Ahoj.Taky Vám chci poslat nějaké snímky. Některé fotky na vašich webech jsou fakt dechberoucí, takže se nehodlám rovnat, ale i tak mám krásnou vzpomínku na asi druhé nejhezčí zatmění po roce 1999.

 • Lukáš Král - Ahoj,přispívám svým dřívkem do lesa Zenita jsem zapomněl v Praze, a tak jsemtohle fotil (z Pusteven v Beskydech) zoomovacím automatem Samsung 1150(38-115 mm), film Konica 100 ASA. Zatmění s halovým sloupem bylo opravduparádní, a trocha romantického kýče občas nezaškodí Další fotky a popisky jsou na http://www.sin.cvut.cz/~lkral/zatmeni/

 • Honza Kulveit - Zdravim,pozde, ale prece jen v minilabu naskenovali, takze jeste parstromku do lesa posilam.Foceno ze stejneho mista jako Tomas Trzicky, t.j. terasa podStrahovskym klasterem. Technicky Pentax MZ10, 80mm objektiv,13,16 ... 3,5 disketa Sony. Film TESCO-Polaroid, ve 3 rano jiny nebyl

 • Oldřich Fridrich - Dobrý den,posílám také malý náhled zatmění Slunce - foceno z Domanínského kopce nad Moravským Pískem 31.5.2003 kolem páté hodiny ranní.

 • Miroslav Lošťák - V Karlových Varech vystřelily první sluneční paprsky za vzálenýmy kopci něco po čtvrt na šest letního času.U obzoru bránil jejich síle jen slabý opar.Bylo třeba nasadit filtr.Zpoza Doupovských vrchů na nás Slunce nejprve vystrčilo dva růžky. A potom "sluneční srpek" zvící tureckého měsíce zvolna stoupal nad vzdálený obzor. Pořízeno videokamerou SONY TR511E, první obrázek bez filtru, další přes svářečský filtr střední hustoty.

 • Pavel Štys - Dobrý den.Posílám Vám výsledky mého prvního fotografování zatmění Slunce.Místo: Kunětická hora u Pardubic opět za přispění pardubické hvězdárnyPřístroj: Olympus E-10 ohnisko 36mm ekv.140mm 80ISO (na stativu)Počasí: nádherné (až na hejna komárů)Východ Slunce (pěkný sluneční sloup):Fotky otočeny, jinak bez úprav. Polarizační filtr. Expozice (automat) adoba: 1/80s F2,4 4:56; 1/125s F2,8 5:02; 1/160s F2,8 5:03; 1/200s F3,2 5:04.Koláž zatmění:Fotky otočeny, nutné úpravy (v Gimpu), velikost 1:1, filtr ze svářečskéhoskla č.13. Interval fotek je přibližně 2,5 až 3 min. Expozice (manuál)zpočátku: 2s F6,3 na konci: 1/8s F7,1 s průběžnými změnami (expozici jsemmoc nezvládl, ale vyšlo to). Maximu je nejblíže horní řada pátý zleva.

 • Tomáš Loun - Zdravím redakce IAN a APO, pozorovat zatmění Slunce jsem se vypravil s kamarády za město na kopec v Lošově u Olomouce. Přivítala nás krásně oranžová obloha na severovýchodě a zpěv skřivanů. Nebyli jsme tu sami, ale sešla se u hvězdárny skupina 20-30 lidí. Slunce se nad obzor začalo vyhupovat v 5:08 a připravilo nám nádhernou podívanou. Po dvou minutách, kdy vylézal srpek Slunce za kopcem, se o kousek dál vpravo objevil jeho druhý cíp. To byl asi nejkrásnější okamžik. Je zachycen na videu (2,5MB DivX) : http://stopari.kgb.cz/Zatmeni/zatmeni.aviPrvní část je nahrávána intervalově (sekunda záznam, 15s čekání), pak již kontinuálně a po vynoření se druhého cípu jsem přiložil svářečské sklo před objektiv.Přikládám i pár fotek z pozorování, fotografie Slunce jsou stažené z videokamery, neměl jsem bohužel fotoaparát s teleobjektivem.Pokud se rozhodnete umístit video či fotky na své stránky budu rád, ale video si prosím překopírujte k sobě.

 • Zdeněk - Ahoj IAN!Pokud ještě sbíráte fotky zatmění, dovolil bych si taky přispět.Pokusil jsem se zachytit, jak to vypadá, když se kolem Plzně staví dálnice a slunci se moc nechce vycházet.

 • Jiří Liška - Dobrý den, tak mi konečně přišly vyvolané diáky, posílám tedy několik fotek ze zatmění 31.5.2003. Focené jsou u Třeboně z úpatí Dunajovické hory. Všechny snímky jsou dělané Canonem EOS 300 s objektivem Sigma 70-300, většinou s použitím největšího zoomu na materiál Fuji Senzia 200.Časová posloupnost snímků jde proti číselnému značení (čím vyšší číslo, tím dříve focené).

 • Radek Kocián - Pi-píp, pi-píp, pi-píp. Noční snění přořízl nemilosrdný zvuk budíku. Hrabu se s postele a asi 10 minut narážím do stěn a potácím se na trase WC-koupelna-kuchyň. Manželka netečně pozoruje z pod přivřených víček mé nekoordinované úsilí o co nejtišší opuštění bytu a na rozloučenou se provokativně zavrtává hlouběji pod deku.Batoh s nádobíčkem připomíná na mém hřbetě obrovské napité klíště a stativ na štangli kola mění vzhled mého horáka na futuristický model pro příští století. Řítím se probouzející se Ostravou, zdravím důvěrně známé komíny i s jejich čoudíky, skupinku bezdomovců a už je přede mnou výjezd do hošťálkovického kopce. Tepová frekvence jde prudce nahoru, dech se krátí, ale růžovějící obzor mě žene kupředu. Konečně. Kouknu na východní obzor - pohoda, jazz. Žádná oblačnost, zatím žádné slunce. Mezitím doráží další 3 nadšenci. Nervózně montuji optiku na stativ, aktivuji potřebné funkce foťáku a po očku sleduji obzor. Aaaa, už leze. No jo, je tam! Krása. Krásně nakouslý oranžový koláč se neznatelně valí po ranní obloze, ptáci mu k tomu krásně řvou a já aktivuji spoušť. Cvak, cvak, cvak - ozývá se závěrka mého Pentaxe. Důvěřuji bodovému měření aparátu, nicméně vzhledem k mému "premierovému" (fuj to je slovo) focení zatmění, fotím s korekcema ± 1EV. Ať si to ve fotolabu taky užijou. Dvojice nadšenců přede mnou horlivě mění optiku na stativu, vypadají na ostřílené lovce zatmění. Tak pánové, nejste taky na IANu ?Vidím přicházet dalšího, a nese na rameni celkem dlouhý stativ. Aha, tak to není pozorovatel, ale místní domorodec. Na rameni nemá stativ, ale kosu. Čichám problém. Mezi jednotlivými záběry se ozývá šustot kosené trávy a zvuk brousku přejíždějícího přes ostří kosy. A je po pohodě. Imunitní systém mého organismu, zatmění nezatmění, bije na poplach a spouští hromadnou výrobu histaminu (pro ty šťastné - histamin=obranná látka při alergických reakcích organismu). Zatmění končí v slzách a s nudlí u nosu. Tak zase příště.P.S:Dodatečně se omlouvám kolegům-pozorovatelům za případné rušení smrkáním do kapesníku. Info k obr: file:zacatek_prvni_web_640x344.jpg fotoaparát: Pentax MZ-5N objektiv: TAIR-3S ohnisko: f=300 mm clona: F=22 expozice: t=1/8 s čas: 4:58 SELČ file: snimek13_web.jpg fotoaparát: Pentax MZ-5N objektiv: TAIR-3S ohnisko: f=300 mm clona: F=22 expozice: t=1/250 s čas: 5:02 SELČ

 • Libor Judas - Přeju hezký den.Jen troška do mlýna - do vaší kolekce (ta asi bude největší v republice,odhaduju). Ta šmouha nahoře na obloze na jedné fotce naní kaz, ale stopa odletadla.Foceno na film Kodak 400 z ruky bez stativu, čas 1/125, clona f/5,6, MinoltaSRT 101, objektiv Cosina 80/200, filtr žádný, na silnici z Žandova doValteřic (okres Česká Lípa). Digitalizováno z negativu v minilabu, parametryskeneru neznám.Zdravím a při příštím zatmění na slyšenou/viděnou.

 • Martin Všetečka - Posílám jednu fotografii do soutěže.Zatmění SlunceMísto fotografování: Kunětická hora (nedaleko Lázní Bohdaneč)

 • Libor Smid - Dobry vecer,dnes jsem konecne prinesl vyvolany film z laboratore, tak posilamtake jednu fotografii fantastickeho sobotniho vychodu Slunce.Fotografii jsem poridil z kopce Haje u Plzne refraktorem 100/1000 mmna film Kodak Elite 200 ASA. Ohniskovou vzdalenost jsem prodlouziltelekonvertorem na 2m. Druhy obrazek je slozenina nekolika detailnich zaberu z prechoduMerkura pred Sluncem a zachycuje poslednich 7 min ukazu. Tytozabery jsem poridil reflektorem (Newton) 355/1600 ve spojenis cernobilou prumyslovou kamerou. Video jsem nahraval do pocitaces frekvenci 2 snimky za sek., jako filtr jsem pouzil arch A4folie AstroSolar. Z vybranych snimku jsem poskladal take animovany GIF.Nevim jak velkou prilohu si mohu dovolit poslat, tak ten gif radejiposlu v dalsim mailu.

 • Libor Smid - Dobry vecer,posilam jeste ten slibeny animovany GIF z prechodu Merkurapred Sluncem.

 • Petr Štarha - Dobrý den,posílám Vám snímky do soutěže. Snímky jsou z částečného zatmění Slunce dne 31.5.03, pořízené SLR fotoaparátem Canon EOS 300 na film Fuji Superia 200.

 • Honza Mocek - Vsechny tri majove "stinne" ukazy byly videt a tak jsem si je na emulzi zvecnil.Prechod Merkura je fotografovan na projekcni desce refraktoru 1800/180 hvezdarny v Pardubicich pri rozmitnuti sluncete do prumeru 25 cm. Fotoaparat jsem trimal trochu zesikma ve vzdalenosti 45 cm.Zatmeni Mesice z okraje potemneleho Bohdance [nad c hacek] (tu noc bylo shodou okolnosti mimo provoz verejne osvetleni). Nejvice se zdarila expozice 5x3 sekundy, vzdy po 3 minutach, dosahovana oddelavanim krytu objektivu.Srpek Slunce jsem fotil "presne tak, jak se to nema delat", totiz naprimo, cas 1/500, clona 8-16, ostreni a mireni se svarecskym strepem mezi fotakem a okem. Zkousel jsem to i v poradi "slunce - mesic - filr - fotak - oko" ale ve fotolabu mi "sedou plochu s nejakym smetim" zatim nechteli udelat. Skupinova silueta z Kuneticke hory, se vyznacuje tim, ze samotne slunce je preexponovane, ale jeho tvar je zretelny na stredove symetrickem odrazu.Fotoaparat ve vsech pripadech Zenit-12 s teleobjektivem 135 mm, skupinka sirokouhlym objektivem. Kvalita obrazu trochu utrpela skenovanim, ale i tak myslim, ze je na co se divat.

 • Tomáš Sýkora - Nazdarek,tak tady je par fotek ze Snezky, bohuzel jsou trochu hnute, Rubinary byly na stativy, ktere jsem mel moc tezke :-((Nejlip snad vysla naladovka z automatu Olympus ohnisko 28-70mm, vytazene na tech 70.Pro lepsi naladu posilam i fotky blesku z nejake lonske bourky

 • Miroslav Poláček - Dobrý den,I já jsem se rozhodl "přispět do zbírky". Celý průběh zatmění jsemsledoval ještě s dvěma kolgy (p. Filipín a p. Tolinger) na nedalekémkopci u Milevska. Vzhledem k tomu, že jsme neměli zcela dobrý výhled navýchod spatřili jsme vycházející srpek až v 5:12. Východ stál zato. Tenúžasný srpek pomalu se vynořující nad obzor. A když se po chvilceobjevil druhý cípek byla to úchvatná podívaná. Škoda jen, že to nikdo znás nevyfotil. Pořídili jsme jen video záznam celého úkazu. Fotografie,které zasílám jsou pořízeny až v průběhu zatmění (již po maximálnífázi). Všechny byly pořízeny přes (převracející) dalekohled newton114/800 fotoaparátem Olympus C320 Zoom v afokální projekci s použitímtmavého filtru ze svářečského skla umístněného těsně před objektivemfotoaparátu.První dvě jsou pořízeny při 32-násobném přiblížení, třetí je jen několikmálo minut před koncem, výřez, zvětšení je 100-násobné.Ještě zasílám několik snímků z videokamery. Bohužel zde jsem doplatil natotální nepřipravenost. Neměl jsem stativ a ani jsem nazapnul čas. Aještě ke všemu se mi zatím nedaří snímky nagrebovat do počítače tak jakbych chtěl. Použita videokamera Sony Hi-8 20x optický zoom stínítko -svářečské sklo.

 • Ivan Majchrovič - Dobry den, posielam Vam par snimkov zo zatmenia.Fotografovane cez Sonnar 4/300, telekonvertor TK-2, CCD SoftHard Technology,Baader AstroSolar filter.Casy su v nazve suborov.

 • Petr Kordač - ahoj, posílám pár svých "kousků".je to focené canonem 500N, objektiv sigma 70-300, film kodak VR 200 ze střechy mě neznámého baráku kousek od strahovských stadiónů v praze

 • Jiří Ševcůj - Dobrý den,posílám vám pár snímků zakrytého slunce. Fotografoval jsem jej na Plumlově poblíž Prostějova.Jsou trochu tmavé. Je těžké fotit takovéto záběry. Třeba se vám budou líbit.

 • Libor Judas - Zdravim a posilam pro jistotu jeste jednou stejne fotky jako 5.cervna.Nevim, jestli vam poprve dosly, neprisla mi zatim od vas zadna odezva a navasem netu tez nejsou k nalezeni.

 • Svetozar Stefecek - ahoj, posílám pár svých "kousků".je to focené canonem 500N, objektiv sigma 70-300, film kodak VR 200 ze střechy mě neznámého baráku kousek od strahovských stadiónů v praze

 • Jiřina Pešová - V příloze zasílám snímek z květnového částečného zatmění Slunce,kde jsme jednoho z pozorovatelů použili jako projekční plochu.Čelo ho trochu pálilo, ale co by neudělal pro své přátele...

 • Jiří Kučera - Východ zatmělého Slunce v Karlových Varech zaznamenal teleobjektivem f=300mmna film citlivosti ISO 200

 • Vladimir Krystof - Dobry den,sice pozdeji, ale prece jen jeste posilam jeden ze svych snimku letosnihozatmeni Slunce. Porizeno v Ostrave, ze strechy 18-ti patroveho vezaku ve4:55 objektivem 70-300 mm s telekonvertorem 1,7x (vysledne ohnisko tedy 510mm). Pouzita clona f/13,6 a cas 1/90 s, barevni diapozitiv Fujichrome SensiaISO 100.

 • Karel Prokes - Po dlouhe dobe jsem se odhodlal poslat Vam dva ze svych snimku zatmeni Slunce. Porizeno v Berline, ve 4.56 a 5.05 mistniho casu na film KODAK Color 200 teleobjektivem 300 mm a fotoaparatem PENTAX MZ50. Snimky byly naskenovany a upraveny (odstraneny necistoty v Adobe Photoshop-u). Blizko praveho okraje je videt znama vez na Alexander Platz-u vzdalena asi 23 km od mista pozorovani. Byl to mocny zazitek. Musel jsem kvuli tomu "vystoupit" na jednu z nejvyssich "hor" v okoli - na asi 103 m vysoky Hirschberg. Diky tomu, ze jsem si popletl hodiny a vyrazil diky letnimu casu o hodinu drive, tak jsem vse s klidem stihl.

 • Jiří Ševcůj - Tento Pacman je jasným důkazem.. :-)

 • Ing. Martin Cholasta - Vážená redakce,posílám Vám do soutěže snímek ze 7.května. Tento den jsem si nemohl vzít dovolenou, a proto jsem přechod Merkuru přes Slunce fotografoval z okna firemního archivu v 7. patře kancelářské budovy uprostřed Hradce Králové.V přestávkách mezi jednáním jsem si vždy odskočil a udělal pár snímků. Při jedné této pauze se mi podařil tento snímek.Popiska k snímku:7. 5. 2003, 9:05 UT, MS Rubinar 5,6/500 (s prodloužením ohniska na 1000 mm) + Zenit ET,exp. 1/500s, filtr: BDP-solar folie, Equicolor 100

 • Olga Jedlickova - Dobrý den,tak posílám také svoji trošku do mlýna. Tentokrát se díváme z východního okraje Českých Budějovic, z místa zvaného Švábův hrádek. Nebeské divadlo nás pozorovalo asi patnáct, z toho sedm z „balkónu“ (v kopci o pár desítek metrů výše). Někdo vyzbrojen speciálními brýlemi, někdo starou disketou, někdo jen vlastním zrakem. A už to začalo. Nad lesem na obzoru se objevil první plamínek, a hele, támhle je ještě jeden. Sluníčko vystrkuje růžky (vzpomínka na Plíhalovu „Šnečku šnečku...“ :-). Úžasem nad nezvyklým tvarem žhavé „koule“ zapomínám na přinesené záznamové zařízení (totiž kompaktní fotoaparát), přesto je na prvním snímku ještě patrné lehké sešlápnutí srpku způsobené lupou atmosféry. Tak ještě jeden, a zkusíme co to vydrží, teď by mohlo být maximum (to už ale bylo přece jen moc světla). Při střídavém pozorování přes kousky diskety, nalepené původně v kamarádových tmavých brýlích (jakpak se asi ty potvůrky dostaly obě do jednoho oka brýlí?:-)), mě napadá myšlenka: co zkusit ošálit senzorový systém foťáku... Od myšlenky nebylo daleko k činu. Jeden „filtr“ před objektiv, druhý přidržet tam, kde tušíme elektronické oko, ještě sebou moc necukat... no tentokrát to asi nevyšlo, tak ještě jeden pokus. Foťák signalizuje nutnost blesku, no tak si blýskej. Teď ještě dofotit zbytek filmu (v naší rodině docela problém – jestlipak tam bude ještě letní dovolená?:-) a pak to jemné vzrušení nad zalepeným balíčkem – a povedlo se!Použité materiály: automat Yashica Zoomate (foceno na maximální zoom, přesto na výsledných fotkách sluníčko „skoro“ přehlédnutelné) bez stativu, film Fuji Superia 200, fotky naskenované a pouze oříznuté.

 • Petr Sklář - Dobrý den!Trochu opožděně, ale přece jen vám posílám pár snímků ze zatmění Slunce. Fotil jsem trochu neobvyklým způsobem. Objektem pro fotoaparát se stal obraz Slunce na stínítku. Výsledek sice není úplně ideální, ale já jsem i tak plně spokojen a doufám, že i vám snímky udělají radost. Průměr kotouče na stínítku byl 180 – 190 mm a promítal jsem refraktorem 60/700 při zvětšení 23x. Velice na mě zapůsobil východ srpečku nad vzdálený obzor. Prostě paráda! Závěr z celého představení: ………nádhera a už se těším na další!.Více foto na mém webu: www.sweb.cz/sklarp

 • Viktor Malina - Vážená redakce IAN,na tomto CD-R vám zasílám svůj kompletní příspěvek do soutěže o triedr. Jedná se o videosekvenci (bohužel datově objemnější) částečného zatmění Slunce, které jsem pozoroval a natáčel na hvězdárně Dr. Antonína Bečváře v Mostě. Jeden snímek z této akce jsem již zaslal, takže jde akorát o jisté doplnění materiálu J, neboť jsem ho dříve nestačil zpracovat. Úkaz byl natáčen kamerami Canon XM2 a Sony TRV 110 a vše jsem se snažil sestříhat do vizuálně (jak doufám) působivé sekvence. V příloze najdete i verzi bez hudby, protože na hudbu nemám bohužel autorská práva. Přidal jsem rovněž i pár fotografíí pořízených Canonem na paměťovou kartu. S pozdravem a přáním co nejvíce jasných nocí
 • redakce

   IAN.cz
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
  archiv zdroj
  RULETA
  Pošlete jméno na Mars!
  Ilustrační foto...
  STS-117: Atlantis – Průběh letu (17. – 22.
  Ilustrační foto...
  Chaos ve Sluneční soustavě
  Ilustrační foto...
  Sedmnáctý měsíc Jupiteru
  Ilustrační foto...
  Poslední zápis astronomického kroužku
  Ilustrační foto...
  STALO SE
  4.12.2012 -
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

  WEBKAMERA
   Upice webcam / widecam
  UPICE WEBCAM

  Add to Google

   

  Pridej na Seznam
   

    © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691