Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tyfloastronomie míří do zahraničí

6. května 2003 se v košické Hvězdárně a planetáriu Centra volného času Domino konalo pracovní setkání „Astronómia pre nevidiacich a slabozrakých“.

Miniseminář se zabýval problematikou vzdělávání a popularizací astronomie nevidomým a slabozrakým. Účastníci se seznámili s haptikou, tyflografikou a jinými informačními prostředky k problematice nevidomých v astronomii. Součástí střetnutí byla i výstava reliéfních obrázků.

Na setkání jsem přednášel obecně o tyfloastronomii, poté jsem se více zaměřil na možnosti hmatového planetária. Vedle mne vystoupil s přednáškou o reliéfech pan prof. Róbert Hončariv.

Seminář se velice povedl, ačkoliv se nám nepodařilo přes celnici převést hmatové planetárium a představit jej tak přímo. Účastníci měli spoustu dotazů a projevovali o téma živý zájem, jenž povede k prvním tyfloastronomickým experimentům ve Slovensku. Podařilo se mi také navázat perspektivní spolupráci s univerzitou v Košicích a Hvězdárnou a planetáriem Centra volného času Domino.

Zaujala mne práce botanika prof. Róberta Hončariva, který se vzděláváním zrakově handicapovaných věnuje. Pan profesor je skvělý člověk, plný nápadů a se srdcem na správném místě.

Pracovníci Hvězdárny a planetária Centra volného času Domino byli neobyčejně příjemní a plni neocenitelné ochoty, s níž mne provedly úžasným světem pestré tvůrčí činnosti CVČ Domino. Uchvátilo mne neobyčejné množství stvořených hodnot, divadlo, keramická dílna, práce s handicapovanými atd.. Po semináři mi pan RNDr. Kimák představil město Košice a také mne jím provedl – je to uchvacující multikulturní město plné různých pocitů, hudby, architektur, …

Co jsem pociťoval, když jsem odjížděl? Jistě vím, že jsem byl neobyčejně šťastný. Asi ztěží nalézt vhodná slova. Super dny i noci, slunce v hlavičce, pláč ze smíchu, pestrý svět, modré nebe plné květů, bouře v níž toužíš jen tak nahý stát a smát se na svět, louka plná hvězd, na které toužíš zabloudit – a v ní tráva neuvěřitelně šťastných brouků, pláč z toho všeho, zaťaté pěsti proti všemu zlému, objetí dobrým lidem, rosa v pavučinách, vůně akátových květů, cvrkot smyčců geniálních houslistů, prstíků klapot šílených klavíristů a z toho koncert v dušičce, která tolik krásného prožila.

Petr Závodský

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 19
Ilustrační foto...
Byl pátek třináctého,
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 21
Ilustrační foto...
Úsvit ve znamení Cassini
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vstříc novým světům
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691