Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars láká snílky

Dnes by měla odstartovat k Rudé planetě první z dvojice sond Mars Rovers. Navíc se blíží ojedinělá možnost sledovat tuto tajemnou planetu na vlastní oči.

V pondělí devátého června by měla odstartovat z Kennedyho centra na Floridě raketa Delta II a vynést na oběžnou dráhu první z dvojice sond Mars Rovers. Start můžete sledovat v televizi provozované NASA na vlastní oči kolem sedmnácté hodiny našeho času. Dvaatřicet vteřin po startu překoná raketa s nákladem rychlost zvuku a po dosažení oběžné dráhy bude zbytek výpravy naveden na kruhovou oběžnou dráhu. Z té se pak vydá rovnou k Marsu kam dorazí za necelý rok. Tedy toto je plán, který počítá se startem do devatenáctého června, pak se totiž na několik dní startovací okno zavře.

Mars je v současnosti velkým hitem ve výzkumu našeho hvězdného domova. Zatímco budou oba Rovery putovat nudně vesmírem, budeme dostávat další data pořizovaná sondami Mars Global Surveyor a Mars Odyssey. Obě by měly během příštího roku přivítat další dva přírůstky placené hlavně americkými daňovými poplatníky.

Ilustrační foto...

Před několika dny ale vyrazila na cestu k Marsu také evropská sonda Mars Express, která podobně jako Roveři podrobí povrch planety pečlivé geologické a chemické analýze ve snaze odpovědět (mimo jiné) na otázku, zda je povrch zásoben nějakou vodou. Dodnes se totiž neví, zda je možný alespoň sezónní výskyt tekuté vody v tomto vzdáleném světě. Zatímco na oběžné dráze bude pracovat retranslační stanice (dodávající také samostatná vědecká data, hlavně snímky a měření vlastností atmosféry), na planetě se usadí pouzdro Beagle 2 (Beagle se jmenovala loď, se kterou se plavil Ch. Darwin), které bude provádět měření přímo na povrchu.

Ilustrační foto...

Americké Rovery mají také čerstvě nová jména. První startující vozítko bylo pojmenováno Spirit (tedy cosi jako duch), druhé pak Oportunity (možnost, příležitost). Při slavnostním finále byla světové veřejnosti představena devítiletá dívka pocházející odněkud ze Sibiře. Do Ameriky byla adoptována když ji byly dva roky a jména prý dala sondám v krátké eseji, kde vysvětlila, že právě toto byla slova, která ji napadla po příjezdu do Ameriky. Zdá se, že tady to Američané s propagandou asi trochu přehnali. Soutěž také sponzorovala firma LEGO. Na tom celém je ale pěkné to, že v USA umí spojit vědu s komercí tak, aby se o práci týmů vědělo a zároveň to byla také trochu show.

Dvojice Roverů dorazí k cíli za rok, ale pokud jde o nás, nejlépe bude sledovat Mars během letošního léta. Máme totiž vcelku ojedinělou možnost prohlédnout si planetu pěkně z blízka. I když na kráse strupem je poloha planety poměrně nízko nad jižním obzorem. Abyste si vychutnali detaily (pokud tedy nepřijde nějaká dlouhodobá martovská prachová bouře) co nejlépe, neváhejte a zajděte si na hvězdárnu. Asi málokdo z vás totiž vlastní dost velký dalekohled.

Dnes odpoledne tedy čekáme další pokus o vyslání sondy do vzdálených koutů sluneční soustavy. Víkendový start byl vinou nepříznivého počasí odložen, dnes to snad vyjde. A až se budete v létě kochat pohledem na tmavé a světlé flíčky na povrchu načervenalé planety, vzpomeňte si na všechny ty úžasné obrázky, které nám dnes přináší vesmírné sondy. Nevím jak vy, ale já možná vyměním dalekohled za láhev vína a budu si pohled na Mars užívat pěkně očima, někde v přírodě a kochat se k tomu třeba pásem Mléčné dráhy. Ať se mi to podaří.

P.S. Pokud jste z Brna nebo přilehlého okolí, můžete navštívit také pořad v našem planetáriu. Marťanské písky vám představí Mars nejen jako velmi zajímavou planetu, ale také se pokusí odhadnout okamžik přistání člověka v těchto místech. Krom toho je pak ještě součástí příběhu druhá sci-fi povídka :)

redakce

| Zdroj: NASA, Space.Com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Messierovskému maratónu letos počasí nepřálo
Ilustrační foto...
STS-123: Endeavour – průběžné zpravodajství
Ilustrační foto...
Iridia jdou dolů
Ilustrační foto...
Sojuz-Apollo po 25 letech
Ilustrační foto...
Echion aneb Potíže s Trojskou válkou
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691