Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tak zase o kus dál

Zdá se, že na zprávy o nejvzdálenějších objektech ve vesmíru vyhlásíme dočasné embargo. Hvězdáři totiž už zase objevili nového rekordmana. Drobná kvazistelární tečka v souhvězdí Sextantu na nás zamrkala v době, kdy se vesmír připravoval na bouřlivé narozeniny své první miliardy. Zajímavá je však z úplně jiného důvodu.

Ilustrační foto...Objev zajímavého tělesa se podařil ve spolupráci dvojice podivuhodných observatoří: důmyslně robotizované Sloanovy přehlídky (SDSS) a abnormálně citlivého Keckova dalekohledu. V první linii byl digitální kombajn, jenž s pomocí dvou a půlmetrového dalekohledu soustavně v řadě spektrálních oborů snímkuje oblohu. V souboru pořízeném v březnu tohoto roku objevil postgraduální student Xiaohui Fan velmi červený bodový zdroj, který vypadal jako kandidát na velmi vzdálený kvasar. Domněnku však spolehlivě potvrdil až spolehlivý rozbor světla, který provedl desetimetr Keckovy observatoře na Havaji. "Bez spektra," potvrdil profesor Marc Davis, "nebylo možné objev tak vzdáleného objektu považovat za věrohodný." Teprve pečlivá analýza totiž ukázala, že se na světlu kvasaru podepsal kosmologický červený posuv 5,8 (viz graf).

Tento extrémně veliký posuv přitom nezpůsobilo nic jiného než samotné rozpínání vesmíru. Světlo galaxie, které dnes pozorujeme, se na svoji cestu k pozemským detektorům vydalo zhruba před dvanácti miliardami roky, v době, kdy měl vesmír jenom čtrnáct procent současné velikosti.

Ilustrační foto...Nový kvasar tak o tři desetiny překonal rekord, jenž až do nedávna držel podobný objekt ze souhvězdí Velryby. "Objev tak vzdáleného objektu je pro přehlídku něco jako droga," komentoval nového vítěze profesor Michael Strauss. "Vědci ze Sloanovy digitální přehlídky oblohy objevili rekordně vzdálený objekt v minulosti již dvakrát. Celkově se pak dodnes podařilo identifikovat kolem tisícovky kvasarů, včetně devíti z deseti nejvzdálenějších známých a dvou třetin všech dosud objevených z kosmologickým posuvem větším než 4,5. Celá tato úroda pak přišla z pozorování posbíraných během zkušebního provozu." Všeobecně se soudí, že kvasary jsou aktivní jádra obřích galaxií, v jejichž centru sídlí masivní černé díry. Ty nemilosrdně nasávají veškerý okolní materiál, dokonce celé hvězdy i oblaka mezihvězdné látky. Část látky pak mizí v černé díře, část uniká rychlostí blízkou světlu ve svazcích pryč.

V čem tkví význam dalšího "nejvzdálenějšího" objektu ve vesmíru? Kupodivu to není v jeho extrémní vzdálenosti, jak by se mohlo zdát z "nadýchané" tiskové zprávy. Máme totiž spektroskopicky prověřenou galaxii s kosmologickým posuvem 6,68, která existovala v době, kdy měl vesmír jenom třináct procent současné velikosti. Ostatně pěkně to komentuje na svých kosmologických stránkách Ned Wright z University of California: "SDSS oznámila kvasar s posuvem 5,82. Samozřejmě, že tisková zpráva nazvaná "Nejvzdálenější dosud pozorovaný objekt' zcela opomíjí galaxii s posuvem 6,68."

Rekordman především ukazuje nesmírný potenciál automatizovaných přehlídek oblohy, které v řadě spektrálních oborů neustále prohledávají oblohu. "Vzdálené kvasary, které jsou ve vesmíru nesmírně vzácné, vypadají jako velmi červené hvězdy," doplnil Richard Kron popis počítačového hledání potenciálních kandidátů. "Vzhledem k tomu, že digitální prohlídka zachytí na každém čtverečním stupni na dvacet tisíc objektů, jsou přesné informace o barvách a analytické programy identifikující kvasary mezi ostatními objekty nesmírně důležité."

Ilustrační foto...Prvořadá je i homogenita celé studie, která tak umožňuje hvězdářům studovat prostřednictvím kvasarů vznik a ranný vývoj galaxií i velkoškálovou strukturu vesmíru. Dřívější přehlídky byly vždy menší a především méně rozsáhlé. Sloan Digital Sky Survey, která do detailu zmapuje čtvrtinu pozemské oblohy, tak poprvé dodá kvalitní statistický soubor. K úplnému dokončení však bude zapotřebí pozorovat ještě několik následujících roků. A to se netýká jenom dalekohledu na Apache Point Observatory v Novém Mexiku. V celém prohledávaném souboru bude na 200 milionů objektů, z nichž kvasarů bude na jeden milion. Speciální zařízení na zdejší observatoři pak analyzuje světlo přicházející od stovky tisíc těch nejjasnějších. Hvězdárny z celého světa, jako devítimetr McDonald Observatory v Texasu, se pak na tyto objekty podívají ještě detailněji. Už brzy tedy přijdou ještě vzdálenější kvasary a s nimi i tiskové zprávy s ještě nafouknutějšími nadpisy.

Jiří Dušek

| Zdroj: SDSS News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Leonidy letos potěší...
Ilustrační foto...
Kdy přijde astrofyzikální show?
Ilustrační foto...
Prohlédněte si akreční disk
Ilustrační foto...
Traffic Jam
Ilustrační foto...
Velký kosmonautický podvod
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691