Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zatmění Měsíce 16. května 2003

Na zatmění Měsíce 16. května jsem se hodně těšil. Od roku 1997 jsem žádné zatmění Měsíce neviděl. Obě lednová zatmění 2000 a 2001 jsem propásl neboť jsem vždy shodou okolností právě v době zatmění seděl v letadle.

Za pozorovací stanoviště jsem si vybral své oblíbené místo na kopci Stanovisko nedaleko od silnice Všechovice – Unín asi 25 km od Brna. Důležité bylo především to, že je odtud dobrý výhled na západní obzor. Rozhodl jsem se, že budu fotografovat Minoltou X700 v ohnisku mého dalekohledu GS 300, 10.8/1000mm. Dvě věci mne však znervózňovaly – vibrace montáže způsobované sklopením zrcadla fotoaparátu a nebezpečí orosení objektivu. Nakonec jsem vymyslel poněkud bizarní řešení, které takříkajíc zabilo dvě mouchy jednou ranou. Na objektiv dalekohledu jsem dal kryt a přes dalekohled i s montáží a fotoaparátem jsem přehodil deku. Jen na krátkou dobu expozice jsem poodhrnul deku z objektivu a sundal kryt. Ihned po expozici jsem vše vrátil do původního stavu. Deka se navíc ukázala jako výborný tlumič vibrací. Toto technické řešení ve stylu Járy Cimrmana si můžete prohlédnout na obrázku.

Ilustrační foto...

Polostínové zatmění
Polosínové zatmění začalo ve 03:07 LČ. Bylo dokonale jasno jen v údolí pod námi byla patrná jemná mlha. Začátek zatmění jsem fotografoval na film Agfa Vista 200. Expozici jsem svěřil automatice Minolty v režimu priorita clony. Pro jistotu jsem pořizoval snímky s různými korekcemi v rozsahu -2 až +1 EV. Byl jsem si vědom, že polostínové zatmění je velice subtilní a k jeho zobrazení bude nutné velice přesně kalibrovat snímky při scannování a následném počítačovém zpracování. Snímek pořízený těsně před začátkem zatmění jsem použil pro definování bílé barvy Měsíce. Tím jsem určil potřebné křivky pro jednotlivé barevné složky filmu. Pro další snímky jsem již ponechal vyvážení bílé neměnné aby byly dobře patrné barevné změny. Když jsem jednotlivé snímky polostínového zatmění naskládal vedle sebe (první snímek je pořízen v 03:10 poslední v 04:00.) výsledek mne okouzlil (obrázek lze zvětšit kliknutím).

Ilustrační foto...

Na snímcích je dobře vidět přicházející polostín a jeho načervenalá barva. Navíc se barva Měsíce postupně posouvá do hnědé resp. oranžové protože Měsíc klesá k obzoru a zemská atmosféra rozptyluje stále více modré barvy. Polostínové zatměné skončilo v 04:03 LČ. V ten čas se zemský stín dotkl okraje levého Měsíce.

Částečné zatmění
Chvíli po začátku částečného zatmění začalo být zřejmé, že se jedná o velmi tmavé zatmění. Část Měsíce ležící ve stínu totiž téměř přestala být vidět. Každé Měsíční zatmění je unikát díky proměnným vlastnostem zemské atmosféry. Přešel jsem tedy na citlivější film Kodak Supra 400 a opět pořizoval snímky s různými expozicemi. Vzpomněl jsem si na techniky skládaní více obrázků, které používám pro zpracování obrázku sluneční korony při úplném zatmění Slunce. To mi nakonec přece je umožnilo vytvořit obrázky blízké vjemu lidského oka. Jeden z nich si můžete prohlédnout. Byl pořízen v 04:30.

Ilustrační foto...

Na dalších snímcích se již výrazně začalo projevovat svítání. Byly pořízeny v 04:40 a 04:45 LČ.

Ilustrační foto...

Poslední snímky pořízené asi 10 minut před začátkem úplného zatmění, které začalo v 05:14 LČ již jen ukazují modrou denní oblohu ne které lze tušit náznak Měsíce. Ze všech pořízených snímků jsem nakonec sestavil animaci. Animace začíná v 03:05 a kočí v 05:00 LČ, odstupy mezi snímky jsou 5 minut.

Animace: AVI / MNG

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Miloslav Druckmüller

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hlasy z basy
Ilustrační foto...
Rentgenoví Češi
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Sbohem Galileo!
Ilustrační foto...
Jarní setkání Amatérské prohlídky oblohy v O
Ilustrační foto...
Za mlhou, že by se dala krájet
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691