Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Za humny je ... SO25300.5+165258

Člověk by si řekl, že nejbližší okolí Slunce astronomové v průběhu věků zmapovali téměř dokonale. Tedy, ono nebylo prakticky co mapovat. Kromě osmi planet sluneční soustavy a drobných těles, které se kolem nic hemží, odborník o nic zajímavého nezakopne.

Teprve více než čtyři světelné roky daleko leží další zajímavá hvězda: i když se ve skutečnosti jedná hned o tři tělesa, dvě stálice podobné Slunci a jednoho červeného trpaslíka, moc vzrušení neskýtají. Propastnou vzdálenost, která nás od alfa Centauri dělí, přitom názorně dokumentuje tento model: Kdyby se Slunce scvrklo do velikosti grapefruitu, ležel by náš nejbližší stelární soused na druhé straně planety... Hvězdička SO25300.5+165258 přesto všechny určitě hodně potěší. Je to totiž TŘETÍ nejbližší hvězdný systém. Je tak blízko, že z pomyslného stříbrného místa málem sesadil Barnardovu hvězdu! I tak na něj ale zůstala milá bronzová astrofyzikální medaile. Ale teď vážně.

Ilustrační foto...

Celý svět sice stále ještě čeká na oficiální zprávu, která se zrovna píše pro prestižní Astrophysical Journal, ale několik informací o novém sousedovi již na veřejnost prosáklo. "Náš nový hvězdný soused je nečekaně příjemným překvapením! My jsme ho totiž rozhodně nehledali," komentoval úlovek Bonnard Teegarden z Goddardova střediska kosmických letů. Spolu s kolegy se totiž věnuje hledání blízkých bílých trpaslíků, pozvolna chladnoucích jader hvězd podobných Slunci, kterých by se mělo v Galaxii toulat nejméně několik desítek milionů. S ohledem na malý zářivý výkon jsou však velmi nenápadní a snadno se ztrácejí v záplavě jiných, zářivějších stálic. Strategie lovu bílých trpaslíků je přitom podobná honbě za blízkozemními planetkami: Na snímcích oblohy se jednoduše hledají pohybující se tělesa. Ostatně na SO25300.5+165258 astronomové narazili právě při prohledávání databáze pozorování pořízených v rámci projektu NEAT (NASA Near-Earth Asteroid Tracking), jehož úkolem je hledat tělesa, která by se mohla v budoucnu srazit se Zemí.

Zatím je o SO25300.5+165258 známo jenom málo. Jedná se o červeného trpaslíka, sedmkrát menšího než Slunce, který má zářivý výkon dokonce třistatisíckrát menší než Slunce. Proto tak dlouhou dobu unikal předcházejícím astronomickým přehlídkám -- vždyť má jasnost pouze 15,4 magnitudy. Takže je stotisíckrát slabší než nejslabší hvězdy viditelné bez dalekohledu. Přitom leží jen 7,8 světelného roku daleko, směrem do souhvězdí Berana. (Je však nezbytné, že se jedná o odhad a že vše mohou ještě řádně změnit astrometrická pozorování z U.S. Naval Observatory. Každopádně je ale jistě, že se jedná o hodně blízké těleso.)

Samozřejmě, že ve vzduch stále visí otázka, zda můžeme narazit i na další tak blízké stálice. Zřejmě ano. Moc jich sice nebude, ale několik málo by jich ještě být mohlo. Každopádně: Vítej do rodiny SO25300.5+165258!

Jiří Dušek

| Zdroj: Astronomický deník IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Objev asteroidu nejblíže Slunci
Ilustrační foto...
České novy v M 31
Ilustrační foto...
Záviš Bochníček zemřel
Ilustrační foto...
Genesis má šanci
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška - díl první
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691