Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Z Lyry budou padat hvězdy

V noci z 21. na 22. dubna nás možná čeká další zajímavé nebeské divadlo. Nastane totiž maximum hlavního meteorického roje jara -- Lyrid.

Ilustrační foto...Jen pro připomínku: meteorický roj je nebeský úkaz, při kterém na jasné noční obloze pozorujeme vždy v určitém období roku zvýšený počet meteorů, tedy "padajících hvězd". Ty mají navíc tu vlastnost, že směr jejich letu po obloze se protíná vždy v určitém místě -- v tomto případě v malém letním souhvězdí Lyry, ozdobeném nejjasnější hvězdou letní části oblohy, Vegou.

Za existenci meteorického roje vděčíme vždy řídkému proudu pevných částeček (od hojných mikroskopických zrnek prachu až po vzácně se vyskytující oblázky a občas i nějaký ten balvan), které po eliptických drahách obíhají kolem Slunce stejně jako Země. Nutnou podmínkou také je, aby se jejich dráha protínala s dráhou zemskou, zkrátka aby se Země s některými z nich mohla jednou (či maximálně dvakrát) ročně srazit. Při takové srážce se částice proudu roje (tzv. meteoroidy) díky své rychlosti (desítky km/s) během zlomku vteřiny vypaří a díky uvolněnému teplu krátce zazáří -- pozorujeme tzv. meteor. A vzhledem k tomu, že jednotlivá zrnka meteorického proudu přilétají z jednoho směru, vlivem perspektivy se dráhy meteorů z našeho pohledu protínají v jednom bodě. V době, kdy Země prolétá nejhustší částí proudu, objevují se meteory na obloze pochopitelně nejčastěji -- nastává maximum meteorického roje.

Kde se takový meziplanetární proud částic bere? V případě Lyrid tato kosmická smítka poztrácela dlouhoperiodická kometa Thatcher, objevená roku 1861. Kolem Slunce oběhne zhruba za 416 let a tak se jí příště dočkáme někdy kolem roku 2277. Nyní je kometa víc než dvakrát dál než Pluto, takže ji nezahlédne ani jindy všemocný Hubble. Zářivý zánik jejích drobných pozůstatků, které z komety v době přísluní ohlodávají horké sluneční paprsky, však v podobě Lyrid můžeme vidět každý rok.

Ilustrační foto...

Lyra je letní souhvězdí, takže se teď na jaře výše nad obzor dostane až později v noci. Proto čím později k ránu, tím víc meteorů máme šanci vidět. Bohužel bude naše pozorování rušit Měsíc, který byl 18. dubna v úplňku, svítí tedy prakticky celou noc. Uvidíme proto pouze jasnější a tedy vzácnější meteory, ty slabší se utopí v měsíčním světle.

Lyridy jsou zajímavé mimo jiné tím, že jsou asi vůbec nejdéle pozorovaným rojem -- údajně se podařilo vystopovat čínské záznamy o jejich spršce už z roku 687 před naším letopočtem, jsou tedy zřejmě lidstvu známy skoro 2700 let. Je to možné jen díky tomu, že se jejich dráha nepřibližuje žádné z velkých planet (má k ekliptice sklon 80 st.) a částečky roje tak mohou po svých drahách nerušeně obíhat celá tisíciletí.

A jak vydatné nadílky se můžeme od Lyrid dočkat? Většinu let dosáhnou frekvence jen kolem deseti meteorů za hodinu, ovšem čas od času bývají daleko štědřejší a poskytnou nám i sto meteorů v hodině (v roce 1803 byla údajně pozorována dokonce sprška o 700 m./h). Co když opět překvapí zrovna letos... Nezbývá než se teple obléct a vyrazit do noční tmy, nejlépe vyzbrojeni zahradním lehátkem (věřte, že proti pozorování ve stoje či v sedě začne po pár minutách důrazně protestovat vaše krční páteř). Roj je slabě aktivní už od 16. dubna a jeho poslední meteory máte šanci spatřit kolem 25. dubna.

Lukáš Král

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návraty druhé dámy
Ilustrační foto...
Co se stalo před 13 000 lety nad Severní Ameriko
Ilustrační foto...
Otisk měsíčního záblesku
Ilustrační foto...
Obloha v únoru
Ilustrační foto...
Existence kvark-gluonového plazmatu potvrzena?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691