Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Chaos ve Sluneční soustavě

Jedním z nevyřešených problémů planetární fyziky dlouho zůstával mechanismus, kterým v minulosti došlo ve Sluneční soustavě k zachycení malých měsíců gravitačním polem planet. Do složitého problému vnesla řád paradoxně až teorie chaosu.

Satelity ve Sluneční soustavě můžeme v zásadě rozdělit podle jejich oběžné dráhy do dvou skupin. V té první najdeme měsíce obíhající po přibližně kruhových drahách, jejichž původ je většinou přímo spojen se vznikem mateřské planety. Příkladem je náš Měsíc, který má svůj počátek v dávné gigantické srážce čerstvě zrozené Země s planetou o velikosti Marsu. Narozdíl od druhého tělesa Země kolizi se štěstím přežila, ale náraz uvolnil do okolního prostoru velké množství materiálu. Ten se později na oběžné dráze kolem Země spojil do zárodku budoucího Měsíce.

Druhou skupinou jsou měsíce, které mají s mateřskou planetou pramálo společného. Obíhají po velice výstředných drahách a pravidelně se dostávají do vzdálenosti mnoha milionů kilometrů od povrchu planety. Taková tělesa původně putovala na oběžné dráze přímo kolem Slunce, aby byla později zachycena některou z velkých planet a ze sevření její gravitace se už nevymanila. Podobné případy najdeme v hojném počtu například kolem Jupitera nebo Saturnu.

Ilustrační foto...

Objev „adoptovaných“ měsíců značně rozhoupal soudobé teorie o vzniku Sluneční soustavy. Vědci totiž nedokázali dostatečně spolehlivě vysvětlit mechanismus, kterým došlo právě k onomu přechodu budoucích měsíců z oběžné dráhy kolem Slunce na oběžnou dráhu kolem velkých planet. Druhou velkou neznámou byla zvláštní nerovnoměrnost ve způsobu rotace. Drtivá většina podobných těles totiž rotuje ve stejném směru jako centrální planeta, opačné případy jsou pouze ojedinělé. Průlom ve zdánlivě neřešitelném problému přineslo až zajímavé spojení matematiků Stephena Wigginse a Andrewa Burbankse z univerzity v Bristolu a teoretických chemiků Davida Farrelyho a Sergeye Astakhova z univerzity v Utahu. Oba chemici používají ve svých výzkumech teorii chaosu a stejný přístup se čtyřčlenný tým rozhodl použít také v případě planetární fyziky.

Zveřejněné výsledky jsou více než slibné. Použité matematické modely skutečně odpovídají existujícím drahám, na kterých obíhají známé „adoptované“ měsíce ve Sluneční soustavě a aby toho nebylo málo, dokáží předpovědět polohy dalších, dosud neobjevených těles. To by mohlo značně ulehčit práci astronomům, kteří tak budou moci ve svém pátrání po dalších objektech kolem velkých planet jít prakticky najisto. Dalším zajímavým závěrem je vysvětlení nepoměru ve směru rotace satelitů velkých planet. Tělesa, které rotují ve stejném smyslu jako centrální planeta, se totiž na své dráze často dostávají do její těsné blízkosti. Zde se ale vystavují akutnímu riziku srážky s některým z velkých vnitřních měsíců, například u Jupitera jsou to čtyři známé tzv. Galileovské měsíce, a případná kolize pak samozřejmě skončí zničením nezvaného hosta. Měsíce s touto rotací se proto staly doslova ohroženým druhem.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Spaceflight Now IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tyflografická předloha kulové hvězdokupy
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce IV (1971 - 2004)
Ilustrační foto...
Posledních 19 hodin
Ilustrační foto...
Návrat na Měsíc II (pilotovaný let)
Ilustrační foto...
Valašská hvězdárna slavila
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691