Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Lov na tenký srpek Měsíce

Vytáhněte si lovecké triedry, vybalte teleobjektivy a připravte se na lov úzkého srpku Měsíce. Blíží se totiž poměrně zajímavé příležitosti k „lovu“.

Ilustrační foto...Jednou z nejsympatičtějších podob Měsíce, kterou můžeme pozorovat v průběhu celého cyklu změn měsíčních fází, je bezesporu úzký srpek. Právě srpek, pro který používají naši východní sousedé sympatické označení ,,kosáčik'', totiž patří k těm nejpůvabnějším ozdobám pozemské oblohy.

Objevení mladého Měsíce na soumrakovém nebi oslavují především muslimové, kterým označuje začátek jejich lunárního kalendáře a postního měsíce ramadánu, kdy začíná každodenní půst. Neobyčejná podívaná na měsíční srpek tenký jako nit je velkou výzvou také pro lovce rekordů. Spatřit Měsíc, kterého dělí od novu méně než dvacet hodin, je totiž výkon skutečně obtížný. Není divu, vždyť jas takového srpku je tisíckrát menší než jas Měsíce v úplňku. Navíc musíme počítat s poměrně světlou oblohou a malou výškou nad obzorem, kde je obraz silně deformován a zeslabován přízemními vrstvami vzduchu. Jestli tedy chcete být při lovu úspěšní, měli byste si najít vyvýšené místo s výborným výhledem až k obzoru. Neocenitelnou pomůckou pro hledání úzkého srpku Měsíce je také lovecký triedr s velkým zorným polem.

Světový rekord v této disciplíně drží Američan James Stamm z Tusconu, který v lednu 1996 spatřil Měsíc jen 12 hodin 7 minut po novu! Stamm sledoval Měsíc cíleně a zdaleka nebyl jediným pozorovatelem, který toho dne zamířil svůj dalekohled k západnímu obzoru. Jednalo se o mimořádné podmínky a tak z pohledu na podobně mladý Měsíc se radovalo hned několik pozorovatelů. Všichni ale spatřili srpek jen v dalekohledu -- nikomu se nepodařilo překonat výkon čtyř anglických pozorovatelů z roku 1916, kteří v mimořádnou květnovou noc spatřili bez optických pomůcek Měsíc jen čtrnáct a půl hodiny po novu. Nutno dodat, že věrohodnost tohoto pozorování není příliš velká a jako rekordman se častěji uvádí jeden ze spolupracovníků světově proslulého astronomického časopisu Sky and Telescope -- Stephen James O´Meara, který v květnu 1990 spatřil bez dalekohledu Měsíc starý jen 15 hodin.

  • 2. dubna, 22 hodin po novu (19:20 SEČ)
  • 2. května, 30 hodin po novu (20:30 SEČ)
  • 1. června, 40 hodin po novu (21:40 SEČ)
  • 30. června, 25 hodin po novu (21:20 SEČ)
  • 30. července, 37 hodin po novu (21:00 SEČ)
  • 28. srpna, 25 hodin po novu (19:40 SEČ)
  • 27. září, 38 hodin po novu (18:40 SEČ)
  • 26. října, 27 hodin po novu (17:20 SEČ)
  • 25. listopadu, 41 hodin po novu (17:00 SEČ)
  • 24. prosince, 30 hodin po novu (17:00 SEČ)
(Časový údaj v závorce je přibližná doba západu Měsíce za obzor + 50° rovnoběžky, stáří Měsíce se vztahuje k době západu).

Ilustrační foto...

Z našich zeměpisných šířek rozhodně letos nenastanou podmínky pro překonání světového rekordu. Zdá se, že letos nepadne ani český rekord, jehož držitelem je Pavel Pithart, který v lednu 1995 spatřil Měsíc jen 17,5 hodiny po novu. Přesto se nám naskytne několik příležitostí, při kterých bude pohled na Měsíc opravdu nevšední. Ta první nás už minula. Odehrála se 2. dubna, kdy bylo možné spatřit Měsíc jen 23 hodin po novu. Příští nás však čeká začátkem května a kupodivu bez šance nebudou ani příležitosti v červnu a v srpnu. Obvykle nepříznivý sklon ekliptiky k horizontu v letních měsících totiž bude letos kompenzován polohou Měsíce nad rovinou ekliptiky.

Šťasný lov!

Více informací o lovu tenkého Měsíce a přehled světových a českých rekordů najdete na http://moon.astronomy.cz.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Moon@Astronomy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mapa Saturnových prstenců
Ilustrační foto...
Face off
Ilustrační foto...
Slnecny cyklus c.24 zacina...
Ilustrační foto...
Dvacet tisíc poprvé aneb obří transneptunické
Ilustrační foto...
Uživatelé CCD kamer měli své malé rendezvous
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691