Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Černé nitro štíhlé krásky

Podle posledního vydání The Astrophysical Journal Letters objevila dvojice astronomů v nitru galaxie NGC 4395 obří černou díru. Šťastnými objeviteli jsou pánové Alex Philippenko z univerzity v Berkeley a Luis Ho z astronomického ústavu v Pasadeně.

Až potud by nešlo o nikterak zajímavou zprávu, supermasivní černé díry jsou v jádrech galaxií celkem běžným jevem. Problém je v tom, že nově objevená černá díra by se v jádru této galaxie neměla vůbec nacházet. Až doposud totiž vědci předpokládali, že hmotné černé díry najdeme uprostřed galaxií s výraznou centrální výdutí, což rozhodně není případ NGC 4395.

Ilustrační foto...

Právě naopak, NGC 4395 je plochou spirální galaxií bez výrazného centra. Přesto ve svém srdci skrývá masivní černou díru, jejíž hmotnost objevitelé odhadli někde mezi deseti až sto tisíci hmotnostmi Slunce. Jakkoliv se jedná o obrovské číslo, nově objevená černá díra je v porovnání se svými kolegyněmi na první pohled „lehká váha“. Ty totiž běžně dosahují hmotností desetkrát až desettisíckrát větších. Ve vesmíru sice najdeme podobné objekty, které jsou pozůstatkem dávných výbuchů supernov, jejich hmotnosti ale běžně dosahují pouze několika jednotek hmotností Slunce a navíc se nacházejí zcela mimo galaktická jádra.

Ilustrační foto...

NGC 4395 se nachází na severní obloze v souhvězdí Honicích Psů a je od nás vzdálena přibližně 11 milionů světelných let. Výrazněji na sebe upozornila už před časem, kdy se podařilo zaznamenat vedle viditelného světla také rentgenové záření vycházející z jejího nitra. Právě tak se projevují masivní černé díry – vlivem extrémně silného gravitačního pole přitahují okolní hmotu, která padá směrem k jejich centru po obrovské spirále. Vlivem vzniklého tření se padající hmota silně zahřívá a vysílá do okolí mohutné dávky rentgenového záření. V případě NGC 4395 se toto záření podařilo zachytit, nicméně přímý důkaz o existenci černé díry přišel až nyní, kdy vědecký tým použil pro zkoumání galaktického nitra jeden z dvojice obřích Keckových dalekohledů se zrcadlem o průměru 10 metrů umístěných na Havajských ostrovech.

Ilustrační foto...

Podle vyjádření Alexe Filippenka je černá díra v NGC 4395 „nejméně hmotný objekt doposud nalezený v centru jakékoliv galaxie“. Objev proto převrátil naruby předpoklady některých vědců a ukázal, že i uprostřed malých galaxií bez nápadných centrálních výdutí můžeme objevit černé díry, které navíc dosahují překvapivě malých hmotností. Galaxie NGC 4395 je žhavým kandidátem na jakýsi vývojový mezičlánek v evoluci supermasivních černých děr. Díky použité metodě zjišťování její hmotnosti, kdy byly podrobně změřeny trajektorie a rychlosti hvězd obíhajících kolem centra galaxie, došel vědecký tým k závěru, že výrazné centrální výduti vznikají až v okamžiku, kdy hmotnost černé díry v jádru podstatně vzroste. Proto se zřejmě jednoho dne také NGC 4395 zařadí mezi své „vypouklé“ kolegyně.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: SpaceflightNow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Polární záře 20. listopadu 2003: Lento maestos
Ilustrační foto...
Elektronický kanárek pro ISS
Ilustrační foto...
Astrologie na Hvězdárně v Ďáblicích!
Ilustrační foto...
Trable v kosmonautickém ráji
Ilustrační foto...
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691