Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

K Európě později, k Plutu naopak dříve

Podle docházejících zpráv se radikálním přehodnocením privilegovaných směrů výzkumu sluneční soustavy netýká jenom červeného Marsu, ale také výpravy k Jupiterově Európě a vzdálenému Plutu.

Ilustrační foto...Na Internet v těchto dnech prosáknulo několik zajímavých informací týkajících se dvou velmi výprav na periferii našeho planetárního systému. Předně je velmi pravděpodobné, že bude o dva roky odložen start umělé družice Európy, která má za úkol potvrdit nebo vyvrátit domněnku o existenci rozsáhlého vodního oceánu pod ledovým krunýřem.

Prodlevu na svědomí řada faktorů: Vleklé problémy sondy Gravity Probe B testující obecnou teorii relativity, které vyžádají dalších 70 milionů dolarů navíc. Ambiciózní a technicky nesmírně komplikovaná výprava přitom pohltila už 450 milionů. Další odklad přinese také vývoj a testy nepříznivým podmínkám odolnějších zařízení. Elektronika umělé družice Európy totiž musí vydržet zvýšenou radiaci přicházející z okolí Jupiteru, s vyšší expozicí než dostala sonda Galileo. Navíc vzhledem k rozsáhlým manévrům v okolí planety nesmí vybavení překročit striktní váhový limit.

Zdá se tudíž, že doporučení posunout startovní okno o 26 měsíců, je nejvhodnějším možným řešením. To znamená, že ze Země sonda odletí na podzim 2008 a k Jupiteru se dostaví v létě 2010.

Odklad však využije jiná výprava -- Pluto Express. Přesun startu z prosince 2004 na listopad 2003 má dokonce několik odůvodnění. Předně se poletí po energeticky méně náročné cestě, která zkrátí dobu letu o šest měsíců a umožní současně zvýšit celkovou hmotnost sondy o 50 kilogramů. Navíc je v zájmu vědců dostat se k Pluto co nejdříve. Teplota planety se s jejím vzdalováním od mateřského Slunce neustále snižuje a ruku v ruce s tím mizí i její velmi řídká a zajímavá atmosféra. V následujícím desetiletí pak zcela zamrzne. Do třetice výprava musí k dosažení cíle využít gravitační asistence Jupiteru. Pokud se odlet z nějakého důvodu nestihne do konce roku 2004, pak se největší planeta vrátí do podobně vhodné pozice až za deset roků. V takovém případě musí sonda provést manévry kolem Venuše a zřejmě i Země, což s sebou přinese větší riziko a samozřejmě i další prodloužení letu.

Ilustrační foto...Pokud by Pluto Express odlétnul v listopadu 2003, dostavil by se k nejméně probádané planetě v létě 2011. Při návštěvě Jupiteru se současně protáhne jenom 15 tisíc kilometrů nad jeho oblačnou pokrývkou a zavítá snad i do těsné blízkosti měsíce Ió. (Vzhledem k malé době pobytu by byla dávka radiace přijatelně nízká.)

Kromě rozvrhu startů pravděpodobně dojde i ke změně v raketových nosičích. Sondy k Európě i Plutu měly původně odlétnout z útrob raketoplánu pomocí motoru na tuhá paliva, nyní se zdá výhodnější použít standardních nosičů Delta 4 či Atlas 5. Mírným problémem mohou být radioizotopové generátory, resp. nebezpečí zamoření při možné nehodě. Obavy však nejsou na místě -- observatoře s sebou ponesou jenom desetinu plutonia v porovnání s Cassini, která letí k Saturnu. Malé množství stačí jednak proto, že jsou menší, jednak proto, že NASA již umí měnit teplo radioaktivního rozpadu na elektrickou energii třikrát účinněji.A jaké přístroje se s sebou zabalí? Původní uzávěrka pro vybavení umělé družice Európy stanovená na konec března, byla na poslední chvíli prodloužena do poloviny května. U sondy prolétající kolem Plutu je pak "oficiálním" mezníkem červen, faktickým ale konec července či srpna. Přesto všechno je základní "nádobíčko" zřejmé.

Europa Orbiter má za prvořadý úkol potvrdit existenci podpovrchového oceánu, změřit tloušťku ledového krunýře, vytipovat místo pro přistání budoucí laboratoře a osvětlit geologickou historii měsíce. Takže se dočká kamery pro důkladnější mapování než jaké zvládnulo Galileo, dlouhovlnného radaru, který v ledovém krunýři pronikne do hloubky až patnáct kilometrů a laserového výškoměru, jehož měření snad podají klíčová svědectví v případě, kdyby byla kůra Európy pro radar příliš tlustá.

Ve druhém "méně" důležitém balíku detektorů, o jejichž umístění rozhodne především váhový limit, jsou pak zařízení pro analýzu a mapování ledového povrchu. Tedy například infračervený spektrometr, jehož méně citlivý kolega na Galileo objevil takové sloučeniny jako peroxid vodíku, oxid uhličitý a soli některých minerálů. Místo se může najít i pro hmotnostní spektrometr k chemickému rozboru řídké atmosféry, ve které mohou být stopy po organických sloučeninách na povrchu Európy. Uvažuje se též u drobném výsadkovém modulu, který může provést přímou analýzu ledu, a v divokých představách i o projektilu, jenž by sonda vypustila při jednom ze svých průletů. Kovový válec by po nárazu rychlostí několika kilometrů za sekundu vyvrhnul do prostoru oblak částic, které by poté analyzoval hmotností spektrometr na palubě umělé družice. Tyto představy ale patří spíše do říše fantazie.

"Svatou trojici" detektorů Pluto Express, který kolem planety pouze prolétne, vytvoří kamera pro snímkování Pluta i Charonu, infračervený spektrometr k analýze povrchového ledu a ultrafialový spektrometr pro rozbor řídké atmosféry. O moc víc detektorů se ale na sondu stejně nevejde -- její hmotnost totiž v úhrnu nesmí převýšit 210 kilogramů. Definitivní rozhodnutí však padne až v létě.

Jiří Dušek

| Zdroj: Spacedaily IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jako David a Goliáš
Ilustrační foto...
HST se podíval na Mars
Ilustrační foto...
Jaro a letní čas
Ilustrační foto...
Ranní ejekce
Ilustrační foto...
Genesis má šanci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691