Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

J. A. G.

07.00 moskevského času. To ráno bylo jasno a chladno, sedmadvacetiletý pilot jménem Jurij Alexejevič Gagarin se chystá uskutečnit krok, o kterém doposud psali jen spisovatelé sci - fi.

Ilustrační foto...Bajkonurský kosmodrom v Kazachstánu, Gagarin se loučí a pomalu je odvážen k raketě Vostok 1, připravuje se obletět Zemi.

Zbývají dvě hodiny do startu.

07.50

Gagarin usedá na speciální katapultovací křeslo v kabině Vostoku, specialisté uzavírají vstupní otvor třiceti šrouby. Během tohoto čekání žertuje Pavel Popovič s Gagarinem: "Tak co, nenudíš se tam?"

Avšak Gagrin neměl čas se nudit, byl v očekávání prvního letu do vesmíru. Vostok byl ovládán plně automaticky, protože se nevědělo, jaké účinky bude mít stav beztíže na kosmonauta. Gagarin zadává kód a chystá se ke startu.

Pět minut před startem si Gagarin uzavírá svoji helmu, v kontrolním centru Sergej Koroljev, šéf sovětského kosmického programu byl tak nervózní, že si musí vzít uklidňující prášky.

S přibývajícími sekundami a blížícím se startem, zvyšuje se i Gagarinův tep na 157 úderů za minutu.

Ilustrační foto...

09.07

Zážeh, ozval se ohlušující řev motorů, v kabině bylo cítít vibrace a Gagarin do rádia řekl: "Tak, jdeme na to!"

Po dvou minutách letu odpadávají pomocné motory, kosmonaut cítí zrychlení, za další tři minuty se odděluje hlavní stupeň, přesně podle plánu.

09.18

11 minut a 16 sekund od startu, Gagarin je na oběžné dráze, minimální vzdálenost od povrchu Země (v perigeu) činila 175 km a maximální vzdálenost (v apogeu) 302 km; rovina oběžné dráhy svírala s rovníkem úhel 65 stupňů 4 minut.

Prolétá nad Sibiří, Tichým oceánem, Jižní Amerikou a Afrikou, zažívá beztížný stav a okénkem pozoruje povrch Země.

Ve stavu bez tíže konzumuje speciální jídlo vymačkané ze speciální tuby.

10.25

Zapalují se brzdící motory nad Kavkazem a nastává balistický sestup. Při brzdicím manévru kosmická loď nebezpečně rotuje, k havárii však nedojde. Pomocný modul se totiž odděluje až na poslední chvíli.

10.55

Gagarin se katapultuje a na padáku dopadá na Zem, tak jak je znázorněno na následujícím obrázku.

Ilustrační foto...

Po hodině a čtyřiceti osmi minutách první let člověka do vesmíru končí...

Kdysi pravidelně ,,omílal’’ se a připomínal tento důležitý krok k rozvoji pilotovaných kosmických letů, neustále rok co rok se ve všech sdělovacích prostředcích psalo o tom kolikátém výročí prvního člověka ve vesmíru - a dnes? Kolik lidí vůbec ještě ví, kdy do vesmíru první člověk letěl, koho to dnes zajímá?

Možná je to i tím, že ruský archív doposud nevydal svá tajemství. Neustále se spekuluje, zda byl Gagarin opravdu prvním nebo jen tím prvním, který přežil, popřípadě prvním, který úspěšně přistál, stále častěji padá v souvislosti s prvním kosmonautem jméno Iljušina.

Ať tak či onak, Gagarin ve vesmíru byl a to už před dlouhými dvaačtyřiceti lety.

Zemřel za dosud nevyjasněných okolností při havárii letadla 27. 03. 1968. Soudí se, že vinou katastrofy byl vadný výškoměr. V souvislosti s letem prvního člověka do vesmíru se vůbec hodně spekuluje. Jeho výkon byl každopádně v americké anketě o nejdůležitějších počinech minulého století až na šedesátém místě.

lifelike

| Zdroj: Space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Google Planet Finder - TESS
Ilustrační foto...
Pravděpodobnost srážky planetky s Marsem roste!
Ilustrační foto...
Endeavour úspěšně přistál
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 12
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 (XL.) - díl E
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691