Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hvězdná apokalypsa I

Není to tak dávno, co nás na stránkách některých bulvárních plátků ohromovaly a děsily zprávy o možném výbuchu blízké supernovy. V této souvislosti se nejvíce spekulovalo o hvězdě s označením Eta ze souhvězdí Lodního kýlu, jedné z nejpodivnějších hvězd na obloze.

O samotné Etě Carinae se dočtete v dalším díle tohoto miniseriálu. Dnes se zaměříme na to, jak jsou tyto katastrofické vize oprávněné. Především je třeba si ujasnit, jakým způsobem vlastně může tak vzdálený výbuch zasáhnout do života tady na Zemi. Během exploze se totiž uvolní obrovské množství energie ve formě záření gama a jiných částic s velkou energií.

Pokud se takové záření setká s pozemskou atmosféru, pak v důsledku srážek gama fotonů s molekulami vzduchu vzniká velké množství oxidu dusíku. Jeho nahromadění vede k autokatalytické chemické reakci, jejímž výsledkem je destrukce ozónové vrstvy, našeho přirozeného ochranného deštníku, který nás chrání před ultrafialovým zářením a vysokoenergetickým kosmickým zářením. Nepřítomnost této vrstvy by měla pro život velice neblahé důsledky, například drastický úbytek většiny mikrobů, bakterií, planktonu, u vyšších forem života pak poškození genetického kódu, proteinů apod.

Ilustrační foto...

Je jasné, že pokud by se chystala vzplanout jako supernova jedna z hvězd v našem blízkém okolí, čekají nás horké chvilky. Existuje ale nějaký odhad kritické vzdálenosti, za kterou už nás nemůže hvězda ohrozit?

Podle dřívějších propočtů vycházela tato hranice asi na padesát světelných let. Supernova nacházející se uvnitř tohoto smrtícího prostoru by emitovala dostatečné množství velmi energetického záření, které by vážně narušilo většinu ozónové vrstvy.

Nový výzkum však tento závěr ukázal za příliš nadnesený. Dr. Neil Gehrels z NASA použil detailní počítačový model atmosféry a naměřená data z výbuchu supernovy 1987 A. Detailně zkoumal proces destrukce ozónové vrstvy a jeho rychlost. Výsledky ukázaly, že tyto efekty nejsou tak výrazné, jak se původně myslelo, a tím pádem se zkázonosná hranice zmenšila, přesněji řečeno dvakrát. Smrtící supernova by musela vzplanout ve vzdálenosti menší než dvacet pět světelných let, pravděpodobnost tohoto jevu je asi jedna supernova za 700 milionů let.

Ilustrační foto...

Navíc, žádná z blízkých hvězd se k tomuto sebevražednému kroku nechystá ani nejeví jakékoliv náznaky něčeho podobného. Zdá se, že si můžeme alespoň v tomto smyslu oddechnout, není nic horšího než výbuch supernovy. Nebo snad ano? O tom a o podivuhodné hvězdě Eta ale skutečně až příště...

Viktor Votruba

| Zdroj: ABC Online IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zákryt Saturnu Měsícem
Ilustrační foto...
Obloha v červnu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 75
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce 16. května 2003
Ilustrační foto...
Jak se jmenuje nejmladší pulsar v Galaxii?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691