Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Velmi blízký gama záblesk

Podruhé se mohli lidé podívat na optický protějšek gama záblesku pouhým okem. Zdá se ale, že ani tentokrát se to nikomu nepodařilo. Snad příště.

Pokud by se pozorovatel stojící někde v západní části severní Ameriky podíval 29. března tohoto roku do souhvězdí Lva, možná by si všiml nové hvězdy, zazářila by o něco jasněji než nejslabší stálice pozorovatelné bez dalekohledu a rychle by zeslábla. Zdá se ale, že se to nikomu nepodařilo.

Ilustrační foto...

O něco úspěšnější byli astronomové přihlášení v elektronickém systému upozornění na jasné gama záblesky. Těm se podařilo už devadesát minut po pozorování záblesku družicí HETE, která GRB 030329 objevila a zaměřila jeho polohu, najít optický protějšek. Astronomové Bruce Peterson a Paul Price z Australian National University objevili na místě udaném družicí velmi jasný objekt. Jeho hvězdná velikost určená z CCD snímků vycházela na dvanáct magnitud, takže tou dobou by byl pohodlně vidět obyčejným dalekohledem, který má každá hvězdárna nebo pozorující astronom amatér.

Po vizuálním potvrzení a identifikaci protějšku vstoupila do hry spektra pořízená Velmi velkým dalekohledem (VLT) v Chile a po zpracování dat se ukázalo, že tento gama záblesk je velmi zajímavý. K mohutnému uvolnění energie totiž došlo (v kosmologických měřítcích ovšem) blízko, necelé dvě miliardy světelných let od Země. Další zajímavé chování vykazoval protějšek také několik desítek hodin po objevu. Během postupného slábnutí se několikrát zjasnil. Příčinou jsou zřejmě mračna plynu v okolí jevu, který jej způsobil. U ostatních protějšků se pozorovalo maximálně jedno takové zjasnění, nebo ve větším množství případů zpomalení slábnutí protějšku.

Gama záblesk GRB 0303029 se stal nejlépe pozorovaným ze všech doposud objevených záblesků. Světelná křivka je velmi dobře pokryta, protože do úspěšných měření jeho jasnosti se zapojilo obrovské množství amatérů po celém světě (zkoušeli jsme to i v Brně, ale počasí nám nepřálo). Získala se také spektra a pozorování v různých oborech elektromagnetického záření. Můžeme se tedy těšit na zajímavé modely exploze, která tento výjimečný záblesk způsobila.

Související články...

redakce

| Zdroj: Sky & Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slnko vo faktoch I
Ilustrační foto...
Celý svět na vašem počítači
Ilustrační foto...
Stále pěkná kometa C/2001 Q4 (NEAT)
Ilustrační foto...
Nemilosrdný útok dřevěné fidorky
Ilustrační foto...
Multimédia ze startu raketoplánu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691