Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sága kosmického teleskopu VI

V roce 1998 bylo rozhodnuto udržet Hubblův kosmický teleskop funkční do konce příštího desetiletí, tedy do roku 2010. V rámci inovace byla tudíž schválena výroba nové širokoúhlé kamery Wide Field Camera (WFC3), která bude na dalekohled instalována v roce 2002 při čtvrtém servisním letu raketoplánu.

Ilustrační foto...Oprav se týkal i let raketoplánu Discovery 29. října 1998 (STS-95), při kterém se uskutečnil experiment HST Orbital Systems Test (HOST). Tedy zkoušky náhradního počítače 486 a nového chladícího systému pro Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS). Testoval se rovněž prototyp palubní polovodičové velkokapacitní záznamové jednotky. Na palubě Discovery se nacházelo také zařízení Spartan 201 a v posádce první americký kosmonaut John Glenn (v době startu mu bylo již 77 let).

Ale věnujme se alespoň na chvíli druhé opravářské misi k Hubblovu teleskopu. Start Discovery (mise STS-82) se uskutečnil 11. února 1997. Posádka byla opět sedmičlenná a znovu se jednalo o velmi zkušené kosmonauty. Vždyť čtyři z nich startovali do kosmu již počtvrté (Kenneth D. Bowersox -- účast i na předcházející opravářské misi, Mark C. Lee, Gregory J. Harbaugh a Steven A. Hawley). Avšak ani zbývající tři členové posádky nebyli žádní zelenáči, všichni už měli za sebou jeden kosmický let (Scott J. Horowitz, Steven L. Smith a Joseph R. Tanner).

Po úspěšném startu, kdy byl raketoplán naveden na oběžnou dráhu kolem Země ve výšce 557 až 580 kilometrů, měla posádka dostihnout kosmický dalekohled, zachytit jej kanadským manipulátorem, pevně ukotvit do nákladového prostoru raketoplánu a vyměnit či opravit některé jeho přístroje.

Jako první vystoupili do volného kosmického prostoru kosmonauti M. Lee a S. Smith. Z přístrojové sekce HST odstranili dvě aparatury -- GHRS (Goddard High Resolution Spectrograph) a FOS (Faint Object Spectrograph). Na uvolněná místa putovala nová zařízení -- STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph) a NICMOS (Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer).

Druhá dvojice opravářů -- G. Harbaugh a J. Tanner -- pokračovala ve výměně dalších přístrojů. Nejprve optický detektor FGS (Fine Guidance Sensor) za nový pro přesné navádění dalekohledu na pozorovaný objekt, včetně dodatečné elektroniky pro zvýšení citlivosti. Dále nahradili nefungující magnetopáskovou záznamovou jednotku. Posádka rovněž konstatovala značné poškození fólií tepelné izolace dalekohledu. Tento fakt byl potvrzen po vyhodnocení detailních fotografií a videozáznamů, které kosmonauti pořídili během letu. Podařilo se identifikovat přesně 788 stop po srážkách s drobnými částicemi hmoty (ať už kosmického nebo umělého původu -- tzv. kosmického smetí).

Ilustrační foto...Celkem 97 procent povrchu dalekohledu je zachyceno na 2 500 obrázcích a 17 hodinách videozáznamu. Při analýze záznamů bylo zjištěno, že 80 procent impaktů vytvořilo "krátery" o průměru menším než osm milimetrů, avšak největší stopa po zásahu má průměr 4,7 centimetru. Od první servisní mise v prosinci 1993 hustota zásahů ve vybraných oblastech na dalekohledu stoupla z pěti na dvacet srážek na jedem metr čtvereční.

Další den výměny přístrojů pokračovaly. Svoje místo zaujal nový blok datového rozhraní pro přenos dat mezi vědeckými přístroji a služební částí dalekohledu, kosmonauti dále připojili vysokokapacitní polovodičovou paměťovou jednotku a také jeden ze čtyř bloků stabilizačních gyroskopů RWA-1. Při čtvrté vycházce kosmonauti G. Harbaugh a J. Tanner nahradili blok elektroniky natáčení panelů slunečních baterií, vyměnili provizorní kryty magnetometrů a na tubus dalekohledu umístili záplaty, které měly zakrýt největší trhliny v tepelné izolaci. Při dodatečné vycházce pak další dvojice kosmonautů připevnila na plášť dalekohledu v jeho spodní části připravenou tepelnou izolaci.

Jakmile bylo potvrzeno, že vše je, jak má být, Steven Hawley dálkovým manipulátorem vyzvedl kosmický teleskop nad nákladový prostor raketoplánu a zanechal jej svému osudu ve výšce 594 až 620 kilometrů nad zemským povrchem. Vše se zdálo být v pořádku a nikoho ani nenapadlo, že už za dva roky vyvstane další potřeba servisního letu. Ale o tom až v dalším pokračování.

Libor Lenža, František Martínek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Skupina galaxií v Panně se stále utváří
Ilustrační foto...
Arcturus
Ilustrační foto...
Ozvěny minulosti Sgr A
Ilustrační foto...
Here Comes The Sun...
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 43
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691