Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tekuté nitro rudé planety

Nové výzkumy zveřejněné v březnu časopisem Science ukazují, že jádro rudé planety tvoří roztavená hmota. Potvrzují se tak původní předpoklady hovořící o značné podobnosti marťanského jádra s jádrem pozemským.

Výzkumníci z Jet Propulsion Laboratory (JPL) podrobně analyzovali rádiová měření pořízená v průběhu tří let sondou Mars Global Surveyor. Výsledkem bylo zjištění, že jádro planety tvoří kompletně roztavený materiál, případně je zde tekuté vnější jádro s neroztaveným vnitřkem.

Ilustrační foto...

Podle dr. Charlese Yodera z laboratoří JPL existuje roztavené jádro planety díky stejnému procesu, který způsobuje u naší planety pravidelný pohyb vodní masy během přílivu a odlivu. V praxi to znamená, že vlivem slapového působení Slunce se hmota planety opakovaně mírně deformuje. Zatímco na Zemi je nejvýraznějším výsledkem slapových sil zvedání a klesání mořské hladiny, u Marsu se slapy projevují zejména měřitelnou deformací samotné hmoty planety. Periodické změny poloměru díky natahování a smršťování materiálu planety představují přibližně jeden centimetr. I tak nepatrnou změnu ale můžeme zaznamenat pečlivým rozborem tvaru gravitačního pole planety. Získané výsledky ukazují, že pravidelné protažení rudé planety je příliš velké, aby mohl být její vnitřek složen pouze z pevného materiálu.

Pro rozbor gravitačního pole využili vědci sondu Mars Global Surveyor na oběžné dráze kolem planety. Z Dopplerova posuvu, který vzniká při vzdalování nebo naopak přibližování zdroje signálu vůči detektoru, velice přesně určili určit tvar gravitačního pole Marsu a odtud také asymetrie v rozložení jeho hmoty. Ukázalo se, že průměr jádra Marsu tvoří zhruba polovinu celkového průměru planety, což je prakticky ve shodě s vnitřní strukturou Venuše nebo naší planety.

Sondě Mars Global Surveyor se navíc podařilo analyzovat proces, který pravidelně probíhá na obou pólech rudé planety. Během něj se určitá část polární čepičky odpaří z jednoho pólu planety, aby postupně přešla do zmrzlého stavu na pólu opačném, kde je momentálně chladněji. Množství takto transportovaného ledu je až o 40 procent vyšší na jižním pólu v porovnání s pólem severním. Možná si teď někdo položí otázku, jak odpařování ledu souvisí s předchozími problémy. Z množství odpařené ledu se totiž dá poměrně přesně určit tvar planety v polárních oblastech. Čím menší množství ledu se odpaří, tím méně zakřivený je povrch planety v daném místě. Sluneční paprsky zde totiž dopadají pod značným úhlem a nezpůsobují tak rozsáhlé tání polárního ledu planety.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: JPL News Releases IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak vypadá typická galaxie?
Ilustrační foto...
Dávný kopanec pro 2003 EL61
Ilustrační foto...
Pamětní deska Arturu Krausovi odhalena
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 5
Ilustrační foto...
Legislativní vývoj regulace světelného zneči
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691