Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Podivuhodná hvězda v Jednorožci

Před více než rokem se na obloze objevila nová hvězda. Původně se zdálo, že se jedná o další ,,obyčejnou‘‘ novu, ale další pozorování ukázala nadmíru zajímavý a hlavně exotický objekt. Přestože jako Podivuhodná už se označuje Mira, V 838 Monocerotis se s ní asi o jméno podělí.

Ilustrační foto...Krátce po Novém roce 2002 objevil australský astronom M. J. Brown nový objekt v souhvězdí Jednorožce o hvězdné velikosti asi deset magnitud. Takových nových hvězd se každý rok objeví celá řada, vesměs se jedná o novy, supernovy, nebo některé trpasličí novy, u kterých jsou velmi dlouhé intervaly mezi vzplanutími. Na klasickou novu ale byl nárůst jasnosti V 838 Monocerotis velmi malý. V minimu měla hvězda asi šestnáctou velikost, takže amplituda zjasnění odpovídala spíš neznámé trpasličí nově.

Takovému vysvětlení ale neodpovídala spektra. Z těch totiž vyplynulo, že V 838 Mon obklopuje obálka, která se rozpíná. Tempo rozpínání však nedosahovalo hodnot běžných pro novy a také její teplota byla mnohem menší, nová proměnná hvězda tak byla označována jako podivuhodná.

Další dějství celého příběhu přišlo necelý měsíc po objevu ,,nové‘‘ hvězdy. Je velmi pěkné, že tentokrát se na astronomická prkna, která znamenají svět, vyšplhali také domácí amatérští astronomové. Ladislav Šmelcer z hvězdárny ve Valašském Meziříčí totiž v noci z druhého na třetího února 2002 objevil nápadný nárůst jasnosti nové proměnné a rychle o tom informoval další pozorovatele v ČR a ve světě. Na konci tohoto zjasnění byla 838 Mon na hranici viditelnosti pouhým okem, v infračerveném oboru se dokonce její hvězdná velikost vyšplhala na neuvěřitelných 2,6 magnitudy!

Ilustrační foto...

Tou dobou se z 838 Mon stala mediální ,,hvězda’‘ a 17. února se na ni dokonce zaměřil Hubblův dalekohled. Ten objevil velmi složitou strukturu prstenů v okolohvězdném materiálu, s vnitřním průměrem necelých osm tisíc astronomických jednotek. Během roku pak došlo ke změnám ve spektru hvězdy. S tím, jak hvězda slábla se také postupně ochlazovala. Dokonce se podařilo odhalit v soustavě druhou složku, obra spektrální třídy B.

Více než po roce je 838 Monocerotis v dosahu velkých dalekohledů, takže amatérská pozorování nahradily profesionální týmy u velkých dalekohledů, kde se průběžně měří nejen jasnost hvězdy, ale také a hlavně se pořizují spektra objektu, sleduje se ozářená obálka.

Ilustrační foto...

Právě ta se během posledního roku stala několikrát cílem nové kamery na palubě HST – ACS (Advanced Camera for Surveys). Hubblův dalekohled dal astronomům k dispozici data, která ze Země pořídit nemůžeme (byť některé pozemské snímky osvětlené obálky existují a jsou také nádherné). Na snímcích z ACS je obálka exponována v různých částech roku a zdá se, jako by se během této doby výrazně rozepnula. Pokud by se doopravdy jednalo o rozpínání materiálu, musel by se plyn pohybovat nadsvětelnými rychlostmi, což je v rozporu se zákony fyziky. Jak je tedy možné, že se tak výrazně mění její vzhled?

Vysvětlení musíme hledat v tzv. světelných ozvěnách. Světlo, které při zjasnění opustilo atmosféru hvězdy doletělo k Zemi, kde jsme si všimli zjasnění. Při tom také postupně ozařuje okolní prostor V 838 Mon a s určitým zpožděním teď budou k Zemi putovat fotony odražené nebo znovu vyzářené z různých částí okolní mlhoviny. Důvod by měl být zřejmý z přiložené animace.


K prohlížení této animace musíte mít Macromedia Flash Plugin.

Dodnes ale přesně nevíme, o jaký druh objektu se jedná. Původní domněnka, že by se mohlo jednat o tzv. heliový záblesk hvězdy pozdní spektrální třídy (dochází k němu v důsledku chemických změn poblíž jádra hvězdy při jaderném hoření), asi nebude k vysvětlení stačit. Hvězdy v tomto stadiu se totiž chovají jinak. V historii se s podobným chováním astronomové zatím setkali jen jednou a to v případě extragalaktické M 31RV, která byla ale velmi málo studována. Podivuhodná V 838 Monocerotis si tedy ještě nějakou dobu uchová své tajemství a my se zatím můžeme kochat nesmírně krásnými zákoutími jejího přilehlého okolí. Právě to nám totiž nyní vypovídá cosi o tom, jak se chovala hvězda v minulosti. O tom, jak se bude chovat během následujících let se ale můžeme jenom dohadovat.

redakce

| Zdroj: NASA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Bolid 18. 11. 2001 04:19:01
Ilustrační foto...
Česká republika je členem Evropské jižní obs
Ilustrační foto...
Šípková Růženka ve vzdálenosti 138 milionů
Ilustrační foto...
Valašská hvězdárna slavila
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší sci-fi povídku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691