Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Den, kdy zmizelo magnetické pole

Podle geologických záznamů tu a tam na čas zmizí magnetické pole Země. Kdyby se něco takového stalo dnes, rozplynulo by se vše prostupující pole pomalu nebo rychle, a ovlivnilo by to vůbec život na povrchu planety?

Ilustrační foto...Studie celé řady odborníků se shodují v názoru, že geomagnetické pole v historii změnilo polaritu už mnohokrát. Stopy ve vrstvách sedimentů a ztuhlých lávových výlevech prozrazují, že k revolučním přestavbám dochází zcela náhodně, v intervalech dlouhých od několika desítek tisíc roků až po více než milion roků. V průměru pak k prohození polarity, kdy se z jižního pólu stane severní a opačně, dojde jednou za 200 tisíc roků. Celá výměna se přitom z geologického pohledu odehraje za skutečně kratičký okamžik: pouhých pět tisíc roků. V té době však magnetické pole úplně nezmizí, jeho intenzita pouze klesne na pouhých dvacet procent a dočasně se vytvaruje do poněkud deformované podoby. Samotný mechanismus těchto změn ale není příliš známý a existují o něm jenom mlhavé představy.

Geomagnetické pole, generované tekutým jádrem planety, je pro nás nesmírně důležité -- představuje totiž štít chránící povrch Země před nepříjemným kosmickým zářením. Ale i když v době jeho přepólování dostaneme výrazně větší porci nabitých částic, ve druhé obranné linii nás brání hustá atmosféra, takže nárůst radiace není nijak alarmující. A domněnky, že se v této době alespoň nějak mění klimatické podmínky, také nejsou nijak dobře doložené.

Kolísání intenzity magnetického pole sice může ovlivňovat život na zemském povrchu, včetně možného mírného nárůstu genetických mutací stimulovaných zvýšeným kosmickým zářením, rozhodně však nejde o nic nebezpečného. Dokonce ani živočichové orientující se podle magnetického pole nejsou nijak zmatení, jelikož všechny změny probíhají pomalu a migranti se na ně v klidu adaptují.

Ilustrační foto...Ostatně my sami jsme pádným důkazem. Poslední veliká změna se totiž odehrála před sedmi sty tisíci roky, kdy už se po stepích proháněli naši opičí předchůdci. V průběhu tří milionů roků, co po Africe capkali humanoidi pak k prohození polarity došlo zhruba desetkrát.

Magnetické pole se dokonce mění v těchto chvílích, vždyť v posledních sto letech sledujeme pokles již o několik procent. Navíc sledujeme, jak se neustále mění poloha obou magnetických pólů, přičemž existují důkazy, že se v minulosti vzdálily až o 45 stupňů zeměpisné šířky od geografických protějšků. Takže blížící se změnu polarity nemůžeme v žádném případě předpokládat. Kolísání totiž může být výsledkem standardního "geomagnetického počasí".

Výměna orientace magnetického pole i dočasné "zmizení" samozřejmě proběhnou i v budoucnosti. Hemžení živočichů na povrchu Země to však ovlivní jenom minimálně.

Jiří Dušek

| Zdroj: Astronomy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vzpomínka na Challenger
Ilustrační foto...
Kosmonautika v roce 2006
Ilustrační foto...
Brněnský den inovací
Ilustrační foto...
75 let od objevení Pluta
Ilustrační foto...
Nebezpečná planetka 2004 MN4?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691