Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Exotická exoplaneta je exokometa!

Už jste o ní v IAN četli. A pravděpodobně budete ještě několikrát. Ukazuje se totiž, že exoplaneta označovaná jako HD 209458b je mnohem zajímavější, než se na první pohled zdálo.

Počet planet obíhajících vzdálené hvězdy se před nedávnem přehoupl přes první stovku a dá se očekávat, že s nástupem nových družic bude jejich počet výrazně stoupat. Krom toho ale astronomové zkoumají některé ze známých exoplanet i nadále. Intenzivně, jako tomu je i s HD 209458b. Na tu se zaměřil Hubblův dalekohled a zjistil velmi zvláštní věc. Tato exoplaneta totiž velmi rychle ztrácí svoji atmosféru.

Ilustrační foto...

Historie exoplanety přitom není kdovíjak dlouhá. Pátého listopadu 1999 objevil tým astronomů dalekohledy Lickovy observatoře periodické vychylování spektrálních čar v rozloženém světle hvězdy, nacházející se v souhvězdí Pegasa necelých padesát parseků od Slunce. Mateřská hvězda je podobná té naší, ovšem obíhající planeta je něco mezi peklem a Jupiterem. Vzhledem k velmi malé vzdálenosti od žhnoucí stálice je její povrch rozpálen až na jedenáct stovek stupňů Celsia, jeden ,,rok'' jí trvá pouhopouhé tři a půl pozemského dne.

O několik dní později vstoupila tato planeta do historie díky fotometrickému pozorování jasnosti její mateřské hvězdy. V přicházejícím světle se podařilo najít sice nepatrný, ale zato průkazný pokles jasnosti. Poprvé v historii se tak podařilo pozorovat jednu z mnoha exoplanet přímo – během přechodu přes kotouček hvězdy HD 209458.

Ilustrační foto...

Další významný objev přišel o dva roky později. To se na HD 209458b zaměřil D. Charbonneau se svými spolupracovníky a zjistil, že během zákrytu dochází ke změnám ve spektru hvězdy a na základě velmi přesných měření tak určili jeden z prvků atmosféry této exoplanety (sodík).

Letos vypustila NASA další zajímavou novinku týkající se HD 209458b. Další, velmi pečlivé analýzy pořízených spekter totiž ukázaly, že její atmosféra je vlivem záření blízké hvězdy nucena opouštět gravitační pole planety závratným tempem: každou sekundu se zbaví asi 10 000 tun materiálu. Ve dráze planety se tak táhne poměrně hustý oblak plynu. Tentokrát se k pozorování vybrala čára Lyman-alfa a spektrograf STIS, který unikající vodíkový ohon odhalil. Na přímé pozorování je však tato exokometa příliš blízko jasné stálice.


Abyste si mohli prohlédnout přiloženou animaci, musíte mít instalovaný plugin Macromedia Flash 6.

Starší informace o HD 209458b:

Vzhledem k tomu, že hvězda HD 209458 je snadno vidět i v triedru, můžete se na ni podívat sami. Jenom si budete muset počkat několik měsíců, než bude Pegas nad obzorem po celou noc.

redakce

| Zdroj: NASA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Swift pozoruje supernovy
Ilustrační foto...
Pištec v branách úsvitu
Ilustrační foto...
Atmosférická mlha u exoplanety
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Všichni na Jupiter!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691