Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tetřev hlušec! Jak mě slyšíte?

Radioastronomové pátrající ve vesmíru po signálech, které by byly dílem inteligentního života, budou jistě s napětím sledovat výsledky obřího radiového teleskopu Arecibo v Portoriku. Observatoř, kterou provozuje Cornellova univerzita, disponuje anténou o průměru 305 metrů uloženou v horském údolí. Pomocí tohoto sice neohrabaného, ale velice citlivého zařízení se chtějí astronomové v úterý 18. března po dobu čtyřiadvaceti hodin zaměřit na některé podezřelé zdroje radiového signálu, detekované v rámci projektu SETI (Searching for Extraterrestrial Inteligences).

Skupina zahrnující 150 nejzajímavějších radiových zdrojů byla vybrána pomocí slavného projektu SETI@home, ke kterému dodnes připojilo přes čtyři miliony uživatelů. Na počátku stál nápad využít jednoho z nejčastěji běžících programů – totiž spořiče obrazovky. Pokud uživatel připojený k projektu svůj počítač právě nepoužívá, tak ten místo promítání psychedelických abstraktních vzorů analyzuje krátký úsek radiového šumu pořízeného právě observatoří v Arecibu. Radiový šum je vedlejší produkt běžných radiových měření a jeho zpracování pomocí výkonných superpočítačů by bylo neefektivní. Nicméně pokud si tuto nevděčnou práci prostřednictvím internetu rozdělí desítky nebo stovky tisíc běžných stolních počítačů, situace už tak beznadějná není.

Ilustrační foto...

Komunikace jednotlivých počítačů s výpočetním centrem projektu probíhá prostřednictvím programu, který si nainstalujete místo spořiče obrazovky. O všechno ostatní se už postará samotný program. Z centrály si stáhne balík dat o délce 100 vteřin, který začne ve volných chvílích postupně zpracovávat. Program při svém neúnavném přehrabování změtí praskotu a šumu vybírá signály podle pevně daných kritérií, jako například rozměry zdroje nebo průběh intenzity signálu. Pokud v tomto radiovém zmatku narazí na signál splňující zadané parametry, okamžitě na něj upozorní centrálu. Po zpracování prvního balíku si stáhne další segment a celý proces se opakuje.

Ilustrační foto...

Tímto způsobem se podařilo zachytit přes 350 milionů podezřelých zdrojů. Pomocí dalších přísných měřítek vytvořili astronomové seznam čítající 150 nejzajímavějších kandidátů na mimozemské vysílání. Na zmíněnou skupinu se nyní radioteleskop v Arecibu během úterka zaměří.

Vedoucí projektu SETI@home Dan Werthimer ale zůstává realistou. Podle jeho vyjádření pravděpodobnost, že by se některý ze skupiny kandidátů ukázal jako skutečným vysíláním mimozemské civilizace, zůstává stále pouze 1 : 10 000. Pokud ale přesto v úterý dojde k zachycení signálu, který by mohl být dílem mimozemšťanů, hodlají pracovníci v Arecibu nejprve kontaktovat kolegy u radioteleskopů v Anglii a Německu, aby mohli vzájemně porovnat získaná data. Jedině tak budou moci s jistotu vyloučit softwarovou chybu nebo žert nějakého schopného radioamatéra.

Ať už dopadne úterní pátrání po kosmických sousedech jakkoliv, jedná se o velice zajímavý pokus. Přes mizivou pravděpodobnost úspěchu totiž budeme za poslední dobu zdaleka nejblíže možnému zachycení mimozemského vysílání.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Muž, který předpověděl návrat komety
Ilustrační foto...
Je to jako astronomii na stěnu házet
Ilustrační foto...
Nedělní americké ráno s Plutem
Ilustrační foto...
Malá ZOO a zvídavý průzkumník
Ilustrační foto...
Obloha v listopadu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691