Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Noc bez CCD II

I přes bouřlivý vývoj astronomické techniky v průběhu posledních desetiletí zůstává odhalování krásy nočního nebe doménou na lidského oka. Oko sice nevyniká schopností spatřit tajemné zákoutí velmi vzdálených galaxií, ale zato umožňuje člověku prožít velmi krásné chvíle pod noční oblohou s jejím nezaměnitelnou atmosférou. Tyto noční zážitky se ještě dají umocnit použitím vhodného dalekohledu.

Ilustrační foto...Bohužel jen málo milovníku nočního nebe má doma "něco většího" a tak si o tom, jak je vidět ten či onen nebeský objekt, ve velkém dalekohledu mohou nechat jen zdát. Presto že zde existuje možnost navštívit blízkou hvězdárnu, určitě zde není šance se podívat jejím největším dalekohledem. Ten je obyčejně ověšen nejrůznějšímipřístroji, údajně sloužícími k vědecké práci, ale kouknout se s ním nedá.

Podobná situace je pres celý rok i na MonteBoo observatoři. V ohnisku hlavního stroje trůní CCD kamera a podívat se s ní na nebe nemůžete. Dát místo ní okulár? Jejda, vždyť by se to muselo půl noci ostřit!

A tak si jen málokdo měl možnost vychutnat pohled pres gigantický šedesáticentimetrový dalekohled, hlavní přístroj MonteBoo observatoře. Ovšem ti kteří tu možnost měli mají zážitek na celý život a touhu znovu si to zopakovat.

Proto bylo rozhodnuto uspořádat na MonteBoo Noc bez CCD kamer. CCD kamera zaujme své pohodlné místo ve svém přepravním kufříku a my budeme moci nerušeně sledovat krásy hvězdné oblohy. Stačí zamířit večer 4. dubna 2003 směrem k MonteBoo, zabušit na dveře MonteBoo observatoře skromně se krčící ve stínu brněnské hvězdárny. A pak už jen koukat, koukat a koukat... když bude jasno.

Předběžně a nezávazně se mohou zájemci přihlásit na mou adresu hroch@physics.muni.cz. Doporučujeme též návštěvu stránek http://www.physics.muni.cz/mb/.

Filip Hroch

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Chandra pro třetí tisíciletí
Ilustrační foto...
Exotická dvojčata
Ilustrační foto...
Báječné pohledy na Mars
Ilustrační foto...
Znovuzrozený robot Opportunity uhání ke Kachní
Ilustrační foto...
Spirit: unikátní objev oxidu křemičitého
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691