Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rozsypaná stavebnice vesmíru

Vesmírná observatoř Chandra, která se specializuje na výzkum vesmíru v rentgenovém oboru záření, odhalila pořádnou mezeru v našem chápání posledních fází hvězdného vývoje. Důvodem jsou překvapující fyzikální vlastnosti dvou malých hvězd, na které se vesmírná observatoř před nedávnem zaměřila.

Prvním hvězdným buřičem, který neuznává zavedené fyzikální modely, je objekt s poněkud suchopárným označením RX J1856.5-3754. Pokud se ale podíváme blíž, nuda je tatam. Na jeho povrchu totiž panuje teplota přesahující 700 000°C. Mnohem zajímavější je ale skutečnost, že hvězda má v průměru pouhých 11 kilometrů. Původní předpoklad, že patří do skupiny tzv. neutronových hvězd, tak vzal rychle za své. Její velikost je na to zkrátka příliš malá. Neutronové hvězdy jsou přitom považovány za tělesa s největší dosud známou hustotou. Druhá podivná hvězda má označení 3C58. Zde mělo jít podle prvních odhadů také o neutronovou hvězdu. Na rozdíl od svojí příliš malé kolegyně je tato hvězda pro změnu nečekaně chladná. Teplota na jejím povrchu totiž dosahuje „pouze“ 1 000 000 °C, což opět neodpovídá dosavadním představám o těchto hvězdách. Jediným možným vysvětlením obou pozorování je nepříjemný fakt – dosavadní fyzikální modely popisující vznik a vlastnosti neutronových hvězd mají závažné nedostatky.

Ilustrační foto...

Současné představy popisují neutronové hvězdy jako obskurní útvary složené jenom z neutronů. Klasická hmota, ze které se skládá například monitor vašeho počítače, obsahuje kromě neutronů ještě protony a elektrony. Tyto tři druhy elementárních částic vytvářejí složitou soustavu všech známých atomů. Pokud bychom se dokázali zmenšit na jejich velikost, asi by nás zarazila překvapivá prázdnota kolem nás. Meziatomové vzdálenosti jsou totiž v porovnání s „rozměry“ atomů značné. Vzájemné odpudivé a přitažlivé elektrostatické síly mají poměrně daleký dosah a díky nim si každý atom drží svoje sousedy poměrně daleko od sebe.

Naproti tomu látka neutronových hvězd obsahuje pouze neutrony. Prostor, ve kterém hrály prim elektrony a protony, tedy částice s nenulovým elektrickým nábojem, už zde neexistuje. Neutron jakožto elektricky neutrální částice si nedokáže kolem sebe vytvořit dost místa a materiál takové hvězdy proto může dosáhnout neuvěřitelné hustoty. Jedna kávová lžička prazvláštní hmoty váží miliardy tun.

Ilustrační foto...

Jak ale ukázaly výsledky observatoře Chandra, látka složená pouze z neutronů není tou nejextrémnější fází vývoje hvězdného materiálu. Pro rozumné vysvětlení nečekaných vlastností dvou nově objevených hvězd totiž musíme připustit, že se jejich materiál skládá nikoli z netronů, ale z kvarků. Kvarky hrají podobnou roli ve světě elementárních částic jako částice ve světě atomů. Protony, neutrony a další elementární částice jsou totiž složeny z různých kombinací stejných stavebních prvků, kterými jsou právě kvarky. Materiál nově objevených hvězd tak zřejmě překročil onu pomyslnou hranici oddělující neutronové hvězdy od objektů existujících pouze hlavách vědců.

Jako obvykle se nabízí ještě alternativní vysvětlení celé záhady. Tedy alespoň její poloviny. Podle Jeremyho Drakea z Harvard-Smithsonova Centra pro Astrofyziku (CfA) v Cambridgi se dají vlastnosti hvězdy RX J1856.5-3754 vysvětlit doposud platným modelem neutronových hvězd s jednou malou zvláštností - na povrchu hvězdy by musela být horká skvrna. Vysvětlení ale dost pokulhává, protože neutronová hvězda s takovou skvrnou by musela znatelně pulsovat. A jak už asi správně tušíte, RX J1856.5-3754 žádné dostatečně vysoké pulsace nevykazuje. Hvězda sice může být natočena do vhodného úhlu vůči Zemi, takže hledané pulsace nemusíme vůbec zaznamenat, ale to je silně nepravděpodobné. Mnohem přijatelnějším vysvětlením je zjištění, že se okolní vesmír znovu osvědčil jako dokonalá laboratoř pro některé podivuhodné výsledky teoretické fyziky.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mimořádný bolid nad Zakarpatskou Ukrajinou -- d
Ilustrační foto...
Phoenix Mars Lander – raketové motory místo ai
Ilustrační foto...
Dosavadní objevy sondy Cassini
Ilustrační foto...
Great gig in the sky.
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 40
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691