Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kde i peklo zamrzne

Hubblův kosmický dalekohled (HST) jako už tradičně zaznamenal další ze svých mnoha „nej…“. Tentokrát se mu podařilo získat snímek doposud nejchladnějšího známého místa ve vesmíru.

Oblast, kde pojem „třeskutý mráz“ ztrácí na významu a „hrozná zima“ je spíše úsměvná záležitost, se nachází v mlhovině s názvem Bumerang ve vzdálenosti 5 000 světelných let. Pokud by jste do těchto míst chtěli za jasné noci podívat, budete mít asi smůlu. Nachází se totiž v souhvězdí Kentaura, které v našich zeměpisných šířkách vystupuje nad jižní obzor jenom malou částí.

Zmiňovaná mlhovina dostala svoje jméno v roce 1980, kdy byly pořízeny její první snímky. Vinou na dnešní poměry nedokonalé optiky měli astronomové možnost spatřit na snímcích jenom velice málo detailů. Zato nové záběry pořízené HST odhalily mnohem více podrobností a mlhovina si tak vysloužila díky svému vzhledu alternativní označení Motýlek (The Bow Tie) .

Ilustrační foto...

Díky neobvykle rychlému rozpínání plynné obálky (přibližně 140 000 km/s) směrem od centrální hvězdy se materiál mlhoviny ochladil až na hodnotu -272 °C. Mlhovina se tak dostala na dosah nedosažitelného – hranice absolutní nuly, která leží o pouhý stupeň níže. Při této teplotě dojde k jakési „klinické smrti“ jakékoliv látky a jindy neúnavný kmitavý pohyb atomů klesne na minimální možnou hodnotu. Hranice absolutní nuly je tak nepřekročitelná, protože žádné další teplo už není možné z takového materiálu ani teoreticky odebrat.

Není bez zajímavosti, že mlhovina je dokonce chladnější, než je okolní reliktní záření hvězdného pozadí. Tento všudypřítomný svědek Velkého třesku totiž od vzniku vesmíru stihl díky jeho rozpínání vychladnout na teplotu „pouhých“ -270 °C.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: CNN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výtrysky plynů v jižní oblasti Marsu
Ilustrační foto...
Sibiřská cesta za Sluncem
Ilustrační foto...
Jupiterovy rudé skvrny jsou rozdílné
Ilustrační foto...
Poučení ze země Oz
Ilustrační foto...
Jistá bývá jenom matka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691