Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Polámaná křídla kosmonautiky

Od havárie raketoplánu Columbia už uplynul bezmála měsíc a na titulní stránky deníků se opět vrátilo kontroverzní tažení proti terorismu. Přesto stále zaznívá otázka další perspektivy cest do vesmíru. Jaké jsou tedy současné vyhlídky americké kosmonautiky?

Tragická nehoda raketoplánu byla každopádně nemilosrdnou daní statistice. Po havárii Challengeru v roce 1986 si určitě kdekdo kladl otázku, zda bylo celé děsivé představení jenom vzácnou nehodou, nebo si naopak s každým startem raketoplánu nebezpečně hrajeme s ohněm. Odpověď přišla brzy a nepotěšila nikoho. I po provedených úpravách na konstrukci raketoplánu se totiž ukázalo, že stále zůstává padesátiprocentní pravděpodobnost další nehody do roku 2015. Předpověď to byla velice přesná. Z původní pětičlenné flotily dnes zůstaly pouze tři exempláře a představa jejího doplnění o další je nereálná.

Ilustrační foto...

Je tedy jasné, že původní účel raketoplánů jako spolehlivý a levný dopravní prostředek na oběžnou dráhu se nenaplnil. Velkým problémem zůstává především cena. Původně plánované náklady na jeden jediný start činily přibližně pět milionů dolarů, ale během let se vyšplhaly na stonásobek. Po havárii Challengeru navíc kosmickou agenturu opustila vždy solventní armáda, která se vrátila k osvědčeným raketovým nosičům. Také proto se americké NASA nikdy nepodařilo realizovat více než devět startů ročně, v poslední době to byla často jen pouhá polovina.

Samotný rozpočet NASA činil v posledních letech zhruba patnáct miliard dolarů ročně. Touto částkou dotuje provoz agentury americká vláda. Krátce po havárii slíbil sice prezident Bush navýšení rozpočtu o další půlmiliardu, která ale představuje jenom tři procenta celkových výdajů a nestačí na modernizaci ani jednoho ze zbývajících raketoplánů. Ty by přitom zásadní vylepšení potřebovaly jako sůl. V minulosti se totiž velká část už tak omezených prostředků investovala do vývoje nových dopravních prostředků (příkladem je například nosič X-33), které bez výjimky skončily na smetišti dějin - paradoxně právě díky nedostatku peněž. Ruku v ruce s neúspěšnými pokusy vyvinout novou generaci raketoplánů byly postupně omezovány plány na bezpečnostní aktualizace těch stávajících a zároveň prodlužována plánovaná doba jejich provozu.

Ilustrační foto...

Zásadní zvýšení rozpočtu NASA je zatím v nedohlednu. Jak by také ne, když podle posledních průzkumů považuje více než polovina Američanů rozpočet kosmické agentury za dostatečný. Na obzoru se navíc pro USA rýsuje dlouhodobý konflikt v různých částech světa a potřeby armády mají mnohem příznivější odezvu. Přesto by se dalo ve zprávách posledních dnů najít něco pozitivního. NASA oznámila, že chce do roku 2010 vyvinout nový typ dopravního prostředku. Plánovaný nosič by se měl konstrukčně podobat současným raketoplánům, měl by ale být mnohem menší. Jeho hlavím úkolem bude kyvadlová doprava mezi Zemí a mezinárodní stanicí ISS, kde bude také plnit roli záchranného modulu.

Konkrétní obrysy by měl nový projekt získat už koncem letošního roku. Asi teprve mnohem později se ukáže, zda se nejedná jenom o další z řady neúspěšných pokusů učinit výlety do vesmíru bezpečnějšími.

Tomáš Apeltauer

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ocenění Zdeňka Kvíze
Ilustrační foto...
Poslední tečka za Venuší
Ilustrační foto...
Moje milé obrázky: Mravenec
Ilustrační foto...
Stopy astronomie I
Ilustrační foto...
Patnáct milníků v kosmonautice
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691