Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaký je pan Canon?

Přemýšlíte o koupi digitálního fotoaparátu k focení oblohy? Začněte šetřit…

Ilustrační foto...Na stránkách IAN jste si mohli ve dvoudílném článku Obloha nad digitálním foťákem přečíst postřehy o fotografování oblohy pomocí digitálního fotoaparátu Olympus 2020-Z. Naše hvězdárna pořídila do svého přístrojového parku minulý rok velmi kvalitní fotoaparát Canon EOS D60. Pokud tedy uvažujete o nákupu něčeho podobného, zde je několik zkušeností.

EOS d-šedesátka je jednooká digitální zrcadlovka s výměným objektivem. Místo drahého CCD čipu je fotoaparát vybaven stále více se prosazujícím CMOS čipem o rozlišení 6,3 megapixelu (3152 x 2068). Jako záznamové médium slouží karty CompactFlash, komunikace s počítačem se děje přes USB port, takže je velmi rychlá (na rozdíl od sériového portu staré Camedie). Pro fotografování v noci je také důležité, že přístroj je možné přepnout do manuálního režimu. Proti levnějším přístrojům má ale nový Canon jednu obrovskou výhodu – fotografovat se dá pomocí ,,drátěné‘‘ spouště, takže celková délka expozice je víceméně neomezená. Citlivost klasického filmu zde zastupují virtuální ekvivalenty ISO v rozmezí hodnot 100 – 1000. A jaké to tedy je?

Ilustrační foto...

Pořizovat snímky s takovým přístrojem je věru radost sama. Abytse mohli pod skutečnou oblohu, musíte mít stativ. V základní výbavě také nenajdete drátěnou spoušť, takže si ji dokupte. Máte-li k dispozici dalekohled, můžete si vyrobit redukci okulárový konec – bajonet (objektivy u Canonu jsou s bajonetovým uchycením) a fotografovat pak můžete pohodlně i za dalekohledem. (Tu naší vyrobil Ing. Medek, tímto děkuji J).

Ilustrační foto...

Velmi vhodný cíl pro vaše pokusy může být Měsíc. Díky velkému rozlišení čipu můžete na velkém dalekohledu pořidit snímky, které mohou konkurovat astronomickým CCD snímkům z mnohem dražších kamer. Zkusit se dají také planety. Pokud máte dobrou montáže, lze i z města fotografovat mlhoviny nebo jiné deep-sky objekty. Pro snímání větších kusů oblohy si ale zajeďte mimo město. Přesvětlená obloha totiž u delších expozic dokonale nasytí kapacitu čipu a výsledkem příliš dlouhé expozice je pak bílá plocha.

Ilustrační foto...

Podobně jako jiné digitální fotoaparáty je vhodný Canon k měření světelného znečištění a tím pádem také k hvězdné fotometrii. Na stránce Jeníka Hollana najdete návod, jak lze běžné přístroje používat také k víceméně vážným vědeckým účelům. Pro ilustraci co všechno lze přístrojem nasnímat, nechť vám slouží několik nesmělých pokusů autora článku.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Měsíční zastavení -- Cassiniho oči
Ilustrační foto...
MGS - Viking 2! a Mars Polar Lander?
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Velký pes
Ilustrační foto...
Světový kosmický týden
Ilustrační foto...
Velikonoční mise Sojuzu – online v IAN
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691