Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rudý pochod do vesmíru

Kosmické lety s lidskou posádkou byly po čtyři uplynulá desetiletí monopolem dvou států: USA a Sovětského svazu/Ruska. Není divu, vždyť k takovým výpravám je nezbytná nejen dokonalá technika, ale i značné finanční prostředky a invence celé armády odborníků. Proto má stát, který dokáže vydržovat skupinu kosmoplavců, patřičnou mezinárodní prestiž a respekt.

Téměř čtyřicet let se na vesmírných vavřínech hřály jenom dvě supervelmoci, nyní se však pomalu a jistě objevuje nový člen elitního klubu: Čínská lidová republika. Plánované lety s lidskou posádkou, které patří do přísně tajného "Projektu 921", přitom v minulých dnech poskočily o notný kus dopředu: V sobotu 20. listopadu se podařilo vypustit do vesmíru a poté opět vrátit zpět na zem prototyp budoucí lodi s lidskou posádkou.

Nový typ nosné rakety Long March 2F (Dlouhý pochod, obdoba ruského Sojuzu) odstartoval z odpalovacího střediska Ťiou-čchüan v poušti Gobi v pátek 19. listopadu 23:30 našeho času a na oběžnou dráhu vzápětí úspěšně vynesly orbitální modul Šenzhou (v překladu "nebeská loď", avšak výslovností zní podobně jako Čína). Podle zveřejněných informací je podobný lodi Sojuz: Na délku má asi deset metrů a dokáže zajistit přijatelné životní podmínky až pro tři kosmonauty. Stejně jako ruský model má tři části: orbitální, přístrojovou a návratovou.

Šenzhou strávil ve vesmíru asi 21 hodin a po čtrnácti obězích ve výšce dvě stě až pět set kilometrů přistál v centrální části Vnitřního Mongolska. Jeden z prvních pokusů, které je potřeba uskutečnit před letem s lidskou posádkou, tak úspěšně skončil. Na celým experimentem se však vznáší rouška státního tajemství: Dlouho očekávaný let byl oznámen až po úspěšném konci, oficiální státní televize pak ukázala jenom několik málo záběrů ze startu, animaci přistávacího modulu na padácích s brzdícími raketami. Ostrou zkouškou současně prošla i nová monitorovací síť, včetně čtyř námořních lodí.

Takže kdy se dočkáme čínského kosmonauta? Někteří experti ještě nedávno sázeli na letošní podzim, kdy se uskutečnily velkolepé oslavy padesátého výročí založení Čínské lidové republiky. Pro komunistický stát by to bylo jistě typické. Několik málo zpráv, které se dostaly na světlo světa, včetně trosek po velké havárii na kosmodromu Ťiou-čchüan, však svědčí o tom, že první výprava s lidskou posádkou nebude tak jednoduchá.

Oficiální čínské stanovisko počítá s rokem 2005, nicméně jisté indicie naznačují, že by to mohlo být již dříve, snad v roce 2001. A to přesto, že politický tlak na Projekt 921 slábne. Podstatné je i to, že se jedná především o výzkumný a vojenský experiment, propaganda komunistické strany je až na druhém místě. Takže z velké části podléhá utajení: Let s lidskou posádkou by totiž výrazně zdokonalil čínské možnosti vojenského využití vesmíru a upevnil její mezinárodní postavení.

Specialisté na problematiku vesmírných letů počítají, že v průběhu roků 2010 až 2020 bude Čína disponovat vesmírnou stanicí na bázi Miru. Nedlouho poté bude vlastnit nejen raketoplány, ale pravděpodobně zvládne i bezpilotní meziplanetární lety. Ozvali se také hlasy pro budoucí spolupráci Číny se Spojenými státy, vzhledem k současným vztahům, především pak průmyslové špionáži Číny, jde o hodně vzdálenou budoucnost. Takže jediné, co můžeme s jistotou přiznat, je brzké členství Číny v exkluzivním klubu kosmoplavců.

Viktor Votruba, Jiri Dusek

| Zdroj: Podle materiálů na Internetu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tyfloastronomická kuchařka II.
Ilustrační foto...
Nejlepší obrázky Slunce
Ilustrační foto...
Těleso větší než Pluto má měsíček!
Ilustrační foto...
Vesmírné sochy
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 přistál
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691