Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Otisk měsíčního záblesku

V roce 1953 byl pozorován a fotograficky zachycen dosud nejjasnější záblesk na povrchu Měsíce, který doprovázel dopad velkého meteoritu. Vše zatím nasvědčuje tomu, že stopu po tomto padesát let starém impaktu se podařilo identifikovat.

Ilustrační foto...Jeden z nejpozoruhodnějších snímků našeho vesmírného souseda pořídil 15. listopadu 1953 astronom-amatér Leon H. Stuart. Na fotografii, která zachycuje Měsíc v první čtvrti, není na první pohled nic zvláštního. Když si však dobře prohlédnete hranici světla a stínu, zaujme vás poblíž středu měsíčního disku nápadný světlý bod. Tento neobvyklý úkaz sledoval L. Stuart po dobu asi deseti sekund i vizuálně. Pokud ihned zavrhneme existenci měsíčních sídlišť, ze kterých na nás jejich obyvatelé blikají svými výkonnými reflektory, může takový světelný záblesk způsobit jedině dopad velkého meteoritu.

Podobné světelné záblesky pozorovali astronomové-amatéři na různých místech měsíčního povrchu už dříve, ale nikdy se je nepodařilo zachytit fotograficky. Proto se také původ světelných záblesků přisuzoval spíše mžitkám v očích pozorovatelů, než reálným úkazům, ke kterým dochází na povrchu Měsíce.

Stuartova fotografie měsíčního záblesku měla ovšem kromě potvrzení tohoto úkazu ještě jednu velkou přednost: Podařilo se podle ní lépe odhadnout jasnost záblesku a také přesnější definovat oblast, kde k němu došlo.

Dr. Bonnie Buratti z Jet Propulsion Laboratory a Dr. Lane Johnson z Pormona College v Claremontu (Kalifornie) pozorně prostudovali Stuartovu fotografii měsíčního záblesku a odhadli, že těleso, které tento záblesk způsobilo, muselo mít průměr zhruba čtyřicet metrů. Jeho dopad na měsíční povrch potom vyprodukoval energii, která se rovná půl megatuně trinitrotoluenu, což lze přirovnat energii asi 35 hirošimských bomb. Kráter, který po takovém impaktu na Měsíci vznikl, by pak měl mít průměr jeden až dva kilometry.

Ilustrační foto...B.Buratti a L. Johnson proto začali prohledávat podezřelou oblast (zhruba patnáct kilometrů jihovýchodně od kráteru Pallas) na detailních snímcích, které pořídila sonda Clementine v roce 1994. Jeden velmi čerstvý kráter se jim skutečně podařilo v dané oblasti najít. Má průměr 1,5 kilometrů a obklopují ho světlé paprsky typické pro mladší krátery. Dr. Buratti pro BBC News Online rovněž prozradil, že čerstvý kráter má na multispektrálních snímcích ze sondy Clementine rovněž správnou barvu a odrazivost.

Záblesky impaktů na měsíčním povrchu byly potvrzeny i na videozáznamech při meteorickém roji Leonid v roce 1999 a následně při několika dalších rojích. Pokaždé ale šlo o úkazy mnohem slabší než v případě pozorování z roku 1953. Podle počítačových modelů uvedených v červnovém čísle časopisu Sky and Telescope z roku 2000, proto může průměr kráterů těchto pozorovaných impaktů, dosahovat maximálně několika metrů. Tak malé krátery prakticky není možné podle amatérských videozáznamů ze Země spolehlivě identifikovat.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle BBC News Online a dalších zdrojů. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 40
Ilustrační foto...
Jak ustavit montáž?
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Fotonů jako šafránu -- díl druhý
Ilustrační foto...
Co víme o Merkuru
Ilustrační foto...
Pod svícnem je tma
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691