Poslední naděje pro sondu CONTOUR
Byl by to jistě milý dárek k vánocům, kdyby se podařilo technikům Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory pomocí signálů antén Deep Space Network rozchodit sondu CONTOUR, která se odmlčela 15.srpna 2002, právě v době, kdy měla nabrat směr k Enckeově kometě. Jak se ukázalo, zážeh motoru byl neúspěšný -- lépe řečeno -- trval kratší dobu než měl, sonda přestala na signály ze Země reagovat a navíc se kolem tělesa objevily úlomky.
Z pozorování pozemních dalekohledů SPACEWATCH se podařilo stanovit novou trajektorii sondy a snad i identifikovat její hlavní část. Pokud se nezměnila orientace sondy v prostoru tak právě nyní bude sonda natočena tak, aby mohla její anténa zachytit pozemské volání.
Ve dnech 17. 12. a 20. 12. tedy nastane 16 hodin pokusů kdy lze zaslat příkazy na všesměrovou anténu sondy, ale i z pohledu manažera projektu CONTOUR Edwarda Reynoldse je naděje této poslední příležitosti nepatrná. Právě v srpnu 2002 měla sonda opustit oběžnou dráhu kolem Země, aby se k ní mohla zase v srpnu 2003 vrátit a díky těsnému průletu se nechat nasměrovat ke kometě Encke. Zde se měla prosmeknout v listopadu 2003, provést detailní snímkování jádra a pak se měla po třech návratech k Zemi a nových gravitačních usměrněních v srpnu 2004, únoru 2005 a opět únoru 2006 dostat do blízkosti komety Schwassmann Wachmann-3 v červnu 2006. Další osudy sondy měly být spojené s předpokládanou další kometou, která se do té doby mohla objevit a ke které by sonda pokračovala díky dalším působením pozemského gravitačního praku. Čekala nás tedy pěkná honička a je velká škoda, že to už po šesti týdnech ve vesmíru CONTOUR vzdal.
Ivo Míček
20.12.2002 IAN.czIAN.cz
|