Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sága kosmického teleskopu V

Hubblův kosmický teleskop jako výjimečný astronomický přístroj zná poměrně hodně lidí i z řad veřejnosti. Méně však už je těch, kteří také vědí, kdo byl tím člověkem, po kterém se vědci rozhodli kosmický teleskop pojmenovat. V následujících řádcích se to pokusíme napravit.

Ilustrační foto...Pan Hubble -- celým jménem Edwin Powell Hubble -- se narodil v roce 1889 a bezesporu se zařadil mezi nejvýznamnější americké astronomy dvacátého století. Pracoval především v oblasti galaktické a extragalaktické astronomie, jejichž studiu se věnoval na observatořích v Yerkes a hoře Mt. Wilson. Pro vývoj astrofyziky i astronomie měly naprosto zásadní význam dva z jeho objevů, které podložil pozorováním s dvou a půl metrovým dalekohledem právě na observatoři Mt. Wilson.

V polovině dvacátých let se mu nejdříve podařilo rozložit světlo některých vzdálených mlhovin na jednotlivé hvězdy, čímž dokázal, že některé tyto objekty ve skutečnosti nejsou mlhovinami ale mimogalaktickými objekty -- stejnými ostrovy miliard hvězd, jako naše Galaxie. Navíc díky zvláštnímu druhu hvězd (tzv. cefeid) určil vzdálenost Mlhoviny v Andromedě, tedy spirální galaxie M 31. Hubble tak "rozšířil" v myslích astronomů objem vesmíru několiktisíckrát. Na tato zjištění navazovala jeho dodnes používaná klasifikace galaxií.

Dalším velmi významným počinem byla interpretace systematického posunu spektrálních čar ve světle okolních galaxií. Rozbory prováděl pomocí 2,5metrového teleskopu ve spolupráci s kolegou Humasonem. Posun interpretovali jako Dopplerův jev v důsledku vzdalování galaxií. Tento fakt se pak stal jedním ze základních experimentálních důkazů teorie rozpínání vesmíru.

Navíc Hubble určil vztah mezi vzdáleností a rychlostí vzdalování galaxií (velikosti posuvu čar). Tato úměra je nyní označována jako Hubblův vztah a vyplývá z tzv. Hubblova konstanta (matematicky v=H0.r, kde v je rychlost vzdalování galaxií, r je vzdálenost galaxií a H0 Hubblova konstanta).

O nesmírně rozsáhlém příspěvku Edwina Hubbla k rozvoji celosvětové astronomie svědčí i řada výroků jeho kolegů, současníků i nástupců. Např. Novikov a Šarov: "Sotva se někomu z astronomů, o Koperníkovi a Galileovi nemluvě, podařilo udělat tak revoluční převrat v našich představách o vesmíru, přitom za tak krátké období."

Ilustrační foto...

V červnu roku 1953 dopsal se svým žákem Alanem Sandagem společný článek. Pro Sandageho to byl příspěvek první, pro Hubbla poslední. 23. září 1953 jel v poledne ze St. Barbara Street v Pasadeně, kde byl sekretariát observatoře Mt. Wilsonu, domů. Cestou se stavil pro svou ženu a poté ho při parkování před domem skolil infarkt. A jelikož byl jeho následný pohřeb utajen, dodnes nikdo neví, kde je vlastně E. Hubble pochován.

Velikán pozemské astronomie sice na Zemi svůj pomník nemá, ale v kosmu jich dostal hned několik: kráter na Měsíci, planetka číslo 2069 mezi Marsem a Jupiterem a v neposlední řadě i kosmický teleskop.

Hubblovo jméno na orbitální observatoři vyjadřuje naději, že se astronomům pomocí přístroje podaří změnit pohled na vesmír tak radikálně, jako to dokázal před více než sedmdesáti roky Edwin Powell Hubble. Dosavadní výsledky to jenom potvrzují.

Libor Lenža, František Martinek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Soutěž o nejlepší halové snímky na diamantov
Ilustrační foto...
LEONIDY JSOU TADY!
Ilustrační foto...
Nachystejte se na zatmění Měsíce!
Ilustrační foto...
Bum! Cák! Šplouch! Ach! Ouch!
Ilustrační foto...
Svět vědy a víry
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691