Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Leonidy 2002: Jaké byly?

Výběr ze záplavy vašich pozorování, které nám v minulých dnech zahltily všechny e-mailové schránky.

Výprava Štefánikovy hvězdárny
Naše skupina --19 pozorovatelů z pražské Štefánikovy hvězdárny -- urazila v noci z 18. na 19. listopadu 276 km do cíle, který zvolila k pozorování meteorického deště Leonid podle aktuální meteorologické situace. V pahorkatině Chřiby v těsném sousedství hradu Buchlov jsme pak měli možnost pozorovat celý nárůst i pokles aktivity Leonid kolem prvního maxima, které bylo vidět z Evropy. Pozorovali jsme od 4:00 SEČ do rozednění. Zvýšenou aktivitu roje jsme zaznamenali v časovém úseku 4:45 - 5:30 SEČ. Předběžný odhad zenitové hodinové frekvence je 5 000. Odhad je ale zcela jistě zatížen chybou vzhledem k postupu různorodé oblačnosti nad námi. Napozorovaný materiál vizuálního pozorování bude v nejbližších hodinách zpracován pro odeslání Mezinárodní meteorické organizaci (Jan Verfl). Provedli jsme také fotografování (Michal Pálka, Martin Fuchs, Václav Čejka) včetně fotografie celooblohové komory (Václav Čejka). Českému rozhlasu 1 -- Radiožurnálu jsme z místa pozorování poskytli informace pro posluchače, které odvysílal ve zpravodajských relacích. Nejvyšší činnost roje jsme zaznamenali v čase zhruba 5:05 - 5:10 SEČ. V té době bylo možno pozorovat i několik meteorů najednou. K tomu jistě přispěl i výběr pozorovacího stanoviště se zcela zakrytým Měsícem a poměrně vysokou nadmořskou výškou s průzračným ovzduším. Pozorovali jsme také strukturu prachového vlákna komety Tempel - Tuttle, jak se měnila v průběhu pozorování četnost pozorovaných meteorů.

Teď, ještě před zpracováním, lze aspoň říci -- bylo to skvělé a jsme rádi, že jsme nejeli zbytečně tolik kilometrů, abychom našli aspoň koutek v České republice s jasným počasím!

Pavel Suchan

 

Leonidy 2002 v Uherském Brodě
Diky relativně příznivé předpovědi počasí, tedy ne optimální, ale omnoho optimističtější než pro zbytek republiky, se nad ránem 19.listopadu sešlo na uherskobrodské hvězdárně na 15 pozorovatelů letošního návratu meteorického roje Leonid. Neustále se upřesňující se předpověď počasí i přímý pohled na oblohu dával zhruba od půlnoci naději, že pozorování bude moci úspěšně proběhnout. Postupně se zvyšující frekvence meteoritů pak dávala zapravdu i předpovědi maxima. Drobnou zajímavostí na období před očekávaným maximem bylo, že po půlnoci se meteority dosti často objevovaly ve shlucích, kdy jich bylo pozorováno během minuty či dvou několik a pak po delší dobu žádný.

Oblačnost se sice s nadcházejícím ránem od jihozápadu mírně zhoršovala, přesto ale přesně ve 4 hodiny začalo počítání výskytu meteoritů pro určení maxima roje. Během dvou hodin pozorování, kdy byla obloha ze 2/8 až po 7/8 pokryta středně vysokou oblačností osvětlovanou od západu Měsícem, byla nejhorší situace mezi 4:30 až 4:45 SEČ, tedy právě v době očekávaného maxima. To se naštěstí oproti předpovědi o něco odchýlilo. Podle našeho pozorování trvalo zhruba od 4:55 do 5:25 hod SEČ a zdálo se, že náběh do maxima byl o poznání strmější než jeho doznívání. V předběžném odhadu dosáhla hodinová frekvence nejméně 500 meteoritů jasnějších než 3 magnitudy. Maximální námi zaznamenaná frekvence se přitom pohybovala okolo hodnoty 30 meteoritů za minutu.

Bylo pozorováno i několik pěkných bolidů a déletrvajících stop převážně nazelenalé barvy. Žádný z námi pozorovaných meteoritů však nebyl jasnější než právě vycházející Venuše, je ale možné, že nám mnohé zůstaly ukryty v oblačnosti.

Další, tentokrát meteorologickou hříčkou bylo, že i přes značně proměnlivou oblačnost byl radiant roje, s výjimkou několika málo minut, po celou dobu pozorování ve zcela jasné části oblohy.

Tolik první dojmy z tohoto překrásného přírodního úkazu o to vzácnějšího, že se bude opakovat až za dalších 30 let. Žádný z pozorovatelů této bezesné noci určitě nelitoval.

Tomáš Metelka

Uherský Brod 19.11.2002, 7:30 hod

 

NAPROSTO UZASNE !!! SKVELY ZAZITEK!!!

MNOHO JASNYCH METEORU AZ -3 MAG !!!

S OBROVSKYM ZJASNENIM NA KONCI DRAHY !!!

V JEDNOM PRIPADE STOPA VIDITELNA 25 SEKUND !!!

VELICE CASTO NEKOLIK JASNYCH METEORU NAJEDNOU !!!

RELATIVNE TEPLO -- v 6:00 SEC na Lyse hore +5 st. C. (naproti tomu byl dole ve vesnici, kdyz jsme odjizdeli domu, mraz na trave)

Na vrchol Lyse hory jsem s kolegou Dominikem dorazil kolem 2:00 SEC - nad Slovenskem uplne jasno, vsude kolem pod nami husta mlha, oblacnost nad nami rychle ustupovala, foukal silny vitr, usadili jsme se v zavetri na lavickach pod restauraci

2:30-3:00 SEC: 27 Leonid, nejvice +2 az +1 mag, casto take 0 az -1 mag s krasnymi stopami trvajicimi cca 1 sekundu, stopy se vlivem silneho vetru rychle a krasne deformovaly, MHV kolem 5.0 mag

3:00-3:30 SEC: 31 Leonid, nyni mnohem vice jasnych, nekolik -2 mag, dva kusy -3 mag

3:30-4:00 SEC: 50 Leonid, chvilemi prechazela cirovita oblacnost, MHV jen 4.0-4.5 mag

4:00-4:30 SEC: 90 Leonid, stale stridave cista a cirovita obloha

4:30-5:00 SEC: 182 Leonid, stridave temer uplne a jasno a polojasno

5:00-5:30 SEC: cca 250 Leonid, z toho prvnich 100 kusu behem 10ti minut (5:00-5:10 SEC), od 5:15 oblacnost houstne

5:30 SEC -- svita, temer uplne zatazeno

6:00 SEC - opet jasno, uz ale hodne svetla, obcas jeste videt jasny meteor, odjizdime domu

Tomas Hynek

 

Ahoj,
tak jsem to videl! A bylo to uzasne, vzhledem se sve pomerne malo intenzivni meteorarske kariere muzu tvrdit, ze jsem behem jedne hodiny videl tolik metasu, kolik jsem jich nestihl za (zatim) cely svuj zivot.

A jak se to cele semlelo Myslenka, ze bych nekam utekl, me provazela cely vikend, ale vzhledem k tomu, ze jsem se teprve vcera stal po delsi nemoci (ktera jeste neni uplne zlikvidovana) prace schopnym jsem podobny vylet povazoval spise za utopii nez za neco, co opravdu chci podniknout. Sance, ze se odhodlam nekam vyjet jsem odhadoval tak na 10%. Jenze, samozrejme, vsechno bylo jinak.

Vcera kolem pate se v Brne udelalo "jasno". Okamzite jsem usedl k snimkum z druzice a kdyz jsem zjistil, co oblacnost provedla zhruba mezi polednem a treti hodinou odpoledni, vsechno me odhodlani chovat se rozumne bylo pryc. Nakonec jsem se rozhodl pro nocni vlak Brno -- ValMez -- Zilina -- Poprad -- Kosice s tim, ze vystoupim tam, kde to bude vypadat nadejne.

Prujezd Moravou na mne nenechal dobry dojem, od Vyskova az po Vsetin bylo vsude zatazeno, obcas mlha. Zacal jsem si nadavat, coze to provadim a jen upozorneni na mail Martina Gembece o tom, ze miri z Bratislavy do Levic me alespon trosku ukonejsilo, ze nejsem sam podobne postizeny.

Situace se zacala drasticky menit na cesko-slovenskych hranicich -- na hranicnim prechodu Horni Lidec -- Puchov bylo polojasno, ale behem pasove kontroly se i tady zacaly honit mraky -- takze jsem jel dal. Nicmene do Puchova jsem okynkem vlaku uvidel par peknych kousku, od Povazske Bystrice ovsem znovu zacala pisnicka mlha, nizka oblacnost.

Pokrocily cas a protrhane kusy mlhy za Vrutkami mi udelaly jasno -- vystupuji v Kralovanech (soutok Oravy a Vahu, mezi Martinem a Ruzomberokom) a davam se po znacce do vyssich nadmorskych vysek. S kazdym krokem vys se obloha procistuje az v nadmorske vysce kolem 800 metru je (skoro uplne) jasno! Krasne cisto, mhv kolem 3,5 mag, Mesic osvetluje nadherne kopecky a nad tim vsim prskaji meteory. Asi tak do pul ctvrte jsem sel vys az jsem narazil na malou planinku, kde jsem zustal az do rana. Bohuzel, teren byl hodne blativy, takze jsem se vykaslal na zapisovani (o foceni ani nemluve) a jen jsem ziral nahoru (a obcas se napil caje z termosky). A stalo to za to. Prvni hodinku pozorovani jsem pocital kazdy metas, dosel jsem k cislu okolo padesati. Potom uz jsem to nestihal. Od 4:30 uz jsem se zmohl jen na tiche "jo" za kazdy spatreny meteor. Od 4:45 to litalo porad - kam jsem se otocil, tam neco letelo, casto nekolik najednou... Proste krasa. Pocet meteoru? Nekolik stovek, nemam predstavu, kazdou minutu letelo nekolik kousku srovnatelne jasnych s Jupiterem, tech slabsich bylo mnohem mene. Poprve jsem videl "zapadat" meteor, velmi nizoucko nad obzorem se schoulil do naruce hor na obzoru. Pritom po celou dobu byly vyborne podminky, jen kolem 5:10 se zacala od jihozapadu nasouvat vyssi oblacnost, ktera ovsem to uzasne divadlo nepokazila....

Je mi trosku lito, ze jsem vyjel tak pozde (pres den jsem mel skolni povinnosti), takze jsem naprosto nestacil pripravit pozorovaci stanoviste. Ale i jen jako kukanda to bylo uuuzasne.

Jinak, mame simultanni pozorovani Kralovany -- Zdanice; kdyz jsme si volali s Romanem o podminkach, tak jsme oba ve stejny okamzik vykrikly nad nadhernym -4kovym metasem -- akorat on to videl v UMa a ja nekde nad Vozkou. Zajimavy byl i telefonat mamce (chtela se ujistit, ze me nesnedl medved) stylem "tak jsem vylezl na kop... jo, jo, druhej, treti, nadhera ... ". A taky jsem videl jedne hodne jasny bolid (zhruba v 5:20), zahlidl jsem ho perifernim videnim mezi stromy -- musel byt ale hodne jasny, rozhodne vic nez -6 mag.

Zaverem? Mam moc rad kopecky a mam moc rad hvezdicky -- a uplynulou noc si dusicka prisla na svoje.

Martin Netolický

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak najít exozemi?
Ilustrační foto...
P/2007 R5 (SOHO) se vrátila!
Ilustrační foto...
Obloha nad digitálním foťákem -- dokončení
Ilustrační foto...
Vyhloubil Chicxulub fragment z planetky Baptistina
Ilustrační foto...
Dvě stě exoplanet – již brzy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691