Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stardust – test vyšel na dvě stě procent

Když se sonda Stardust přiblížila minulý víkend k planetce Annefrank, mělo jít především o ověření funkčnosti důležitých systémů sondy, jejímž primárním úkolem je sběr prachu v blízkosti komety Wild 2 a v meziplanetárním prostoru. Přesto kamery přinesly mnoho zajímavého, byť ne nic převratného.

Ilustrační foto...Meziplanetární sonda Stardust (v překladu "hvězdný prach") byla vypuštěna v únoru roku 1999 s účelem nasbírat částice prachu v meziplanetárním prostoru a u komety Wild 2 a dopravit je k analýze zpět na Zem. Ještě před tím -- na sobotu 2. listopadu letošního roku, byl naplánován průlet okolo víceméně tuctové planetky z vnitřních oblastí hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem -- (5535) Annefrank. Jeho cílem bylo ověřit, zda navigační software sondy funguje správně a bude schopen bezchybně snímkovat určený cíl. Průlet okolo vesmírného tělesa se totiž obvykle odehraje v tak krátké době, že by zásah ze Země nebyl možný a celá procedura musí proběhnout automaticky. Vzhledem k malé velikosti planetky (podle měření jasnosti z pozemských dalekohledů asi 4 km) a velké vzdálenosti sondy v době průletu (asi 3000 km) astronomové ani neočekávali, že by bylo na snímcích možné rozlišit dost detailů. Soubor povelů nutný k řádné funkci přístrojů během průletu byl na sondu vyslán v průběhu 29. října.

Software ani přístroje sondy nezklamaly, dokonce překvapily pozemní personál tím, jak vše proběhlo bez nejmenších závad. Navíc se podařilo získat celkem 72 snímků, přičemž vlastní planetka se vyskytuje nejméně na 71 z nich. Jejich vysílání z paměti sondy na Zem ovšem trvalo ještě celý týden. Planetka rovněž překvapila svou velikostí -- je téměř dvakrát větší, než udávaly odhady -- a tudíž i množstvím detailů, které je na snímcích viditelné.

Ilustrační foto...

Velikosti planetek se určují na základě jejich absolutní jasnosti a odhadu tzv. albeda -- odrazivosti povrchu. Ukázalo se, že planetka Annefrank má albedo přece jen o něco nižší, než se předpokládalo, namísto 4 procenta pouhé 2 procenta. Proto byla její velikost podhodnocena.

To, že má planetka temnější povrch, než se očekávalo, začalo být zřejmé již při přibližování. Planetku se totiž nedařilo zachytit pomocí navigační kamery, ačkoliv podle výpočtů tam již měla být. A proto se astronomové rozhodli ještě šest hodin před nejtěsnějším přiblížením nahrát do sondy novou sérii příkazů, které prodloužily expoziční doby snímků. Snaha se vyplatila a tak nám do nepříliš početné rodiny z blízka vyfotografovaných planetek přibyla další.

Petr Scheirich

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Galaxie Tichošlápek
Ilustrační foto...
Měsíc přejde přes Plejády
Ilustrační foto...
Obloha v únoru
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 30
Ilustrační foto...
Compton se vrací domů
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691