Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Naposledy...

V úterý 4. listopadu v 7 hodin 19 minut našeho času k tomu došlo: sonda Galileo minula ve vzdálenosti 160 kilometrů maličkou Jupiterovu družici Amalthea. O třicet minut později se přepnula do bezpečného módu, kdy jsou všechny důležité přístroje mimo provoz a tak jsou ochráněny před ničivými účinky vysoké radiace, která je tam všude.

Ilustrační foto..."Věděli jsme, že pro Galileo to bude zcela mimořádné setkání," prohlásil dr. Eilene Theilig, ředitel projektu z Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně. "Proto nás nijak nepřekvapilo, že některé věci dopadly jinak než jsme mysleli. Nezapomínejme, že kosmická sonda proletěla místy, kde dávky radiace čtyřikrát převyšovaly dávky plánované, a aparatura pracuje téměř o pět let déle než se původně předpokládalo."

Byl to poslední z 38 těsných průletů sondy Galileo kolem některé planety, planetky a pak především Jupiterových satelitů, k nimž došlo během uplynulých 13 let od startu sondy. Připomeňme si některé důležité okamžiky z historie tohoto projektu: Galileo odstartovalo 18. října 1989 z raketoplánu Atlantis. Po průletu kolem Venuše a dvou těsných setkáních s naší Zemí sonda zamířila k Jupiteru. Tehdy se však zjistilo, že hlavní telekomunikační anténa se zasekla -- silně handicapovaná sonda byla schopna předávat data na Zemi jen prostřednictvím náhradní antény, samozřejmě velmi pomalu a pouze ze záznamu na palubním magnetofonu.

Přesto to byla sonda nadmíru úspěšná: 7. prosince 1995 se bez potíží dostala na oběžnou dráhu kolem Jupiteru, do atmosféry vypustila sestupový modul (malé, asi metrové pouzdro s přístroji) a pak bez problémů dokončila celou dvouletou "primární misi". Vzhledem k dobrému technickému stavu projekt pokračoval dál: třikrát byl prodloužen, naposledy šlo o tzv. "misi tisíciletí". Na přelomu let 2000/2001 se uskutečnilo unikátní simultánní pozorování Jupiteru ze sond Galileo a Cassini, která právě tou dobou prolétala kolem Jupiteru na své cestě k Saturnu. Teprve v lednu 2002 vypovídá službu palubní počítač, když byla sonda záměrně navigována na riskantní průlet kolem satelitu Ió.

Ilustrační foto...

Nyní tedy došlo k poslednímu průletu. Hodinu a čtyři minuty poté, co sonda těsně minula krátery pokrytý povrch družice Amalthea (mimochodem: ta má nepravidelný tvar podobný bramboru s nejdelší osou asi 270 kilometrů dlouhou), proletěla také kolem Jupiteru. Od horních atmosférických vrstev ji dělilo 71 400 km.

Galileo již nemá dostatek paliva pro korekční motorky, takže prakticky nemůže změnit svou dráhu. O osudu sondy je tak rozhodnuto: nyní obletí planetu naposledy a v září 2003 vlétne do atmosféry Jupiteru, kde shoří. Tato varianta z řady možných byla zvolena proto, že případný dopad nesterilizované sondy na družici Europa, pokrytou ledem, by ji mohl kontaminovat pozemskými mikroorganismy -- a tomu by se mělo za každou cenu zabránit.

Legendární sonda Galileo již žádné snímky nepořídí -- ostatně ani u Amalthei se tak nestalo. Je naprogramována k zániku -- a ke vzpomínání. Věru, že je proč.

Zdeněk Pokorný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Blíženci
Ilustrační foto...
Huygens - přistání online
Ilustrační foto...
Až příliš gigantické černé díry?
Ilustrační foto...
Co se stalo v Peru?
Ilustrační foto...
Střípky z GA IAU
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691