Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rychlé občerstvení kdesi ve vesmíru

Nebojte, nebudu vám líčit, jak vypadá jídelníček zelených mužíčků -- zvu vás do rychlého občerstvení. A co si dáme? Přímo specialitu šéfkuchaře: Gomézův hamburger v podání Hubblova kosmického dalekohledu.

Ilustrační foto...Arturo Goméz objevil tento hamburger na fotografiích pořízených na Cerro Tololo Inter-American Observatory v Chile. Na snímcích byla patrná mlhovina rozdělená tmavým pásem na dvě poloviny. Ovšem kvůli neostrosti pozemských fotografií, způsobených turbulencemi zemské atmosféry, nemohli astronomové říct o vlastnostech tohoto objektu zhola nic -- to umožnil až snímek z širokoúhlé kamery Hubblova kosmického dalekohledu.

Jaký je tedy Gomézův hamburger? Jedná se o protoplanetární mlhovinu, vývojovou fázi hvězdy o hmotnosti zhruba našeho Slunce, která předchází vytvoření planetární mlhoviny. Hvězdy, které osvětlují protoplanetární mlhoviny, se již zbavily svých svrchních vrstev, ale ještě nedosáhly fáze bílého trpaslíka -- svítí zejména ve viditelném světle, které je rozptylováno na prachových částečkách mlhoviny.

Jak ale vysvětlit tmavý pás, který mlhovinu dělí na dvě části? Jednoduše: jedná se o prachový disk, skrz který se světlo centrální hvězdy nedostane. Mnohem těžší je vysvětlit původ disku. Jedna z možných teorií říká, že centrální objekt je ve skutečnosti dvojhvězda. Většina materiálu, který uniká z jedné z hvězd, se hromadí v rovině oběhu dvojhvězdy a tvoří opticky neprůhledný disk. To, co můžeme z celé mlhoviny pozorovat, je malá část hmoty, která se dostala nad a pod neprůhledný disk.

Dostali jste chuť na tuto delikátní mlhovinu? Tak si pospěšte -- během necelého tisíce let začne centrální hvězda zářit v ultrafialovém oboru, většina prachových částic se vypaří a my místo Gomézova hamburgeru uvidíme čerstvou planetární mlhovinu.

Martin Netolický

| Zdroj: STScI News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dvě zatmění během týdne
Ilustrační foto...
NASA odkládá start raketoplánu na leden
Ilustrační foto...
Rosetta má v neděli rande s Marsem
Ilustrační foto...
Tucet vykutálených měsíčků
Ilustrační foto...
Titan - díl druhý (Co nám řekly Voyagery)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691