Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rentgenoví Češi

Integrace České republiky do Evropy probíhá i ve vesmíru. Dohoda mezi Českou republikou a Evropskou agenturou pro kosmický výzkum ESA (European Speace Agency), uzavřená v listopadu 1996, umožnila účast českých vědeckých týmů na projektech této organizace. Jeden z nich se právě před několika hodinami vydal i do vesmíru.

Ilustrační foto...Mezi první takové projekty patří družice INTEGRAL. Její jméno je zkratka International Gamma Ray Laboratory (Mezinárodní laboratoř pro gama astronomii) a jde o klíčový evropský astrofyzikální projekt.

Proč zrovna gama? Astronomie záření gama zkoumá vysokoenergetické procesy ve vesmíru a zabývá se tak řešením řady základních problémů nejen v astrofyzice, ale i ve fyzice obecně. Vesmírné objekty vysílající gama záření jsou velmi rozmanité, ať už se jedná o exploze nov a supernov, mezihvězdné prostředí, neutronové hvězdy, černé díry, záblesky záření gama a aktivní galaktická jádra. Gama záření nám umožňuje nahlédnout hlouběji do těchto objektů, z nichž některé dokonce v gama oboru vyzařují nejvíce energie.

Družici INTEGRAL tvoří servisní modul obsahující veškeré subsystémy družice a nákladový modul se čtyřmi přístroji pro výzkum záření vesmírných objektů v oblasti energií gama, rentgenového a viditelného světla. Vesměs jde o velmi nákladná a unikátní zařízení vyvíjená řadu let a představující špičku současné přístrojové techniky. Celá družice váží asi čtyři tuny. Po startu 17. října 2002 ji vynese ruská raketa Proton na velmi vysokou a protáhlou oběžnou dráhu, kde nebude pozorování rušeno radiačními pásy Země.

Příspěvkem České republiky do projektu INTEGRAL je palubní experiment OMC (Optical Monitoring Camera). Jedná se o malý astronomický dalekohled pracující v oblasti viditelného světla. Hlavní část tvoří pasivně chlazená CCD kamera umístěná v ohnisku vysoce kvalitního mnohočočkového objektivu o průměru 50 milimetrů. Úkolem OMC je snímat objekty, které družice právě zkoumá v oblasti gama záření, a rozšířit tak získaná data o viditelné spektrum.

Jako celek bude INTEGRAL poskytovat několik různých druhů pozorování: cílená sledování konkrétních objektů v souladu se schválenými návrhy, pravidelné přehlídky galaktické roviny a výzkum tzv. příležitostných objektů, vyžadujících okamžité měření z důvodu nečekaná a nepředvídané aktivity.

Ilustrační foto...

Druhou oblastí, kterou se na projektu INTEGRAL aktivně podílíme, je ISDC, tedy INTEGRAL Science Data Center (Vědecké středisko projektu INTEGRAL) umístěné poblíž Ženevské observatoře ve Versoix ve Švýcarsku. ISDC je klíčovým místem, ve kterém se budou telemetrická data z družice zpracovávat. To představuje odstranění technických vlivů přístrojů a základní vědecké analýzy. ISDC také zajistí archivaci dat a jejích zpřístupnění vědcům. Středisko ISDC je provozováno konsorciem evropských vědeckých ústavů včetně Astronomického ústavu AV ČR. Zástupce České republiky pracuje v mnohonárodnostním týmu střediska již čtvrtým rokem a po startu družice se do zpracování dat zapojí i další vědci, doktorandi a studenti na domácích pracovištích.

I když je INTEGRAL především družicí ESA, je chápán jako celoevropský kosmický projekt. V Ondřejově proto vzniká sekundární vědecké středisko, které umožní vyhodnocovat data z INTEGRALu vědcům nejen českým, ale i z okolních zemí a východní Evropy. Díky účasti v projektu INTEGRAL jsme přímo v centru dění a máme tak zcela unikátní šanci se do hloubky seznámit s nepřebernou řadou složek ESA, současnými hardwarovými i softwarovými technikami používanými v kosmickém družicovém výzkumu a především s celou řadou odborníků, specialistů i vědeckých pracovníků. Evropa se zase seznamuje s úrovní vědecké práce v České republice. A že je s ní nadmíru spokojena, to dokazuje pozvání k zahajovanému obřímu rentgenovému teleskopu XEUS. Ale o tom až někdy příště.

René Hudec

| Zdroj: Dr. Hudec je vědeckým pracovníkem Astronomické ústavu AV ČR v Ondřejově. Příspěvek vyšel ve zpravodaji Třetí pól 3/2002. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 13 (STS-121)
Ilustrační foto...
Jak umře Mir?
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: Jak zjisit letopočet z pozorován
Ilustrační foto...
Venuše se potká s Jupiterem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691