Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tunguszka II?

V úterý 24. září tohoto roku přeletěl nad východní Sibiří velký meteor. Jakkoli se nejdříve jednalo o zprávu z bulvárních rubrik internetových zpravodajů, s odstupem času se z neobvyklého jevu vyklubala zajímavá astronomická událost.

Ilustrační foto...Záznamy amerických vojenských satelitů, které číhají na horké motory startujících raket, hovoří jednoznačně: 24. září v 18 hodin 49 minut našeho času přeletěl nad Sibiří výjimečně jasný meteor, jehož stopa byla patrná jak v infračerveném tak i viditelném oboru spektra. Svůj let začal severně od Bajkalu u města Bodajbo ve výšce přes šedesát kilometrů. Celkové množství uvolněné energie je srovnatelné se sto tunami trinitrotoluenu. Událost byla zaznamenána také seismografy v Irkutsku (na jižním pobřeží Bajkalu) a vyskytla se svědectví o existenci velkého kráteru obklopeného hořícím porostem. Agentura ČTK například uvedla: "Otřes půdy pocítili lidé nejen v Bodajbu, ale také v obcích Kjachta a Balachninskij a prudká záře byla vidět až z Kropotkina a Mamy, ležících asi 150 kilometrů od místa pádu kosmického tělesa."

Šlo tedy o druhý Tunguzský meteorit? "30. června 1908 po sedmé hodině ráno, za plného slunečního světla, pozorovaly tisíce lidí přelet jasného bolidu nad rozsáhlou oblastí Sibiře," popsal kdysi pro IAN legendární událost dr. Jiří Borovička z Astronomického ústavu v Ondřejově. "Bolid zanechával výraznou světelnou stopu a byl následován detonacemi. Ve vesnici Vanavara byl pociťován žár a tlaková vlna. Seismografy v Irkutsku, Taškentu, Tbilisi a Jeně zaznamenaly posléze chvění půdy. Atmosférická tlaková vlna dvakrát oblétla zeměkouli. Následující noci byly v Evropě a v západní polovině Ruska mimořádně světlé. Teprve po dvaceti letech byla Evropany v tajze objevena oblast povaleného lesa o rozloze 2150 čtverečných kilometrů (větší než New York). Stromy ležely v radiálním směru, pouze ve středu oblasti byly směry náhodné, některé stromy stály, ale přišly o větve, některé přežily. Část lesa byla spálená. Díky liduprázdnosti celé oblasti nedošlo k lidským obětem."

A co jev způsobilo? "Víme, že tehdy nastala gigantická exploze ve výšce někde mezi 5-10 km nad zemí (nejpravděpodobněji 8,5 km). Energie exploze byla asi 10 Megatun TNT, tj. asi tisíckrát více než v případě hirošimské atomové bomby. Těleso přiletělo od východojihovýchodu. Další parametry, např. úhel sklonu dráhy, a zejména fyzikální parametry tělesa jsou méně jisté. Nejpravděpodobnější je, že šlo o malou kamenou planetku o průměru 60 až 100 metrů. Ve výšce kolem osmi kilometrů došlo k narušení pevnosti materiálu a náhlému uvolnění kinetické energie ve formě výbuchu. Někteří vědci však stále trvají na tom, že Země se střetla s kometou, a vyskytují se dokonce názory, že celý jev byl geofyzikální a vůbec se nejednalo o průnik kosmického tělesa. Úvahy o černé díře či o kosmické lodi patří spíše do říše sci-fi. Zvýšená radioaktivita nebyla v oblasti zjištěna," dodal dr. Jiří Borovička.

Z popisu slavného Tunguzského meteoru je zřejmé, že 24. září tohoto roku nad Sibiří ke druhé "Tunguzsce" rozhodně nedošlo. Ze záznamů vojenských satelitů se sice velikost původního tělesa určuje jenom obtížně -- záleží na tom, zda byl z porézního kometárního materiálu a nebo ze železa -- počáteční hmotnost meteoroidu se však nejspíš pohybovalo v řádu tun... Je ale dost možné, že na zemský povrch řada úlomků původního tělesa skutečně dopadla. Jestli se je podaří některé z výprav nalézt, však zůstává otázkou. Velký kráter, popisovaný "očitými svědky" to každopádně nebude.

Na druhou stranu je paradoxní, že jeden meteorit Bodajbo už existuje. Je železný, váží necelých šestnáct kilogramů a nalezen byl v roce 1907.

Jiří Dušek

| Zdroj: CCNet a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
New Horizons - GO for launch
Ilustrační foto...
Nebe v plamenech
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 8
Ilustrační foto...
Impaktní struktury Frombork
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhady prostoročasu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691