Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Můžeme Velkou čínskou zeď vidět z Měsíce?

A co třeba egyptské pyramidy z paluby raketoplánu nebo orbitální stanice?

Ilustrační foto...Stokrát omílané sdělení, že Velká čínská zeď představuje jediný lidský výtvor patrný i z Měsíce, patří mezi klasické astronomicko/fyzikální mýty. Realita je totiž právě opačná -- z Měsíce sotva rozlišíte jednotlivé kontinenty, natožpak něco tak titěrného jako je obraný val někde v Asii.

Faktem je, že za běžných světelných podmínek rozliší člověk s dobrým zrakem dva body s úhlovou vzdáleností větší než jedna minuta. Výjimeční lidé s výjimečnými oči dosáhnou až na polovinu této hodnoty. Víc už to nejde: Omezení klade jak velikost vstupní pupily, tak i kvalita vnitřních částí oka a vzájemný rozestup čípků a tyčinek, díky nimž vnímáme světlo. Pokud je tedy něco menší než jedna úhlová minuta, pak se nám jeví jako bod -- i když jím třeba není. To je případ hvězd, ale i planet či jiných vesmírných objektů. Obraz nám navíc kazí neklidná zemská atmosféra. (Když si ale vezmeme dalekohled, který nám rozlišovací schopnost výrazně zlepší, pak samozřejmě u mnohých objektů přeci jenom nějaké detaily zahlédneme.)

Nyní už stačí jednoduše počítat. Ocitneme-li se na Měsíci, budeme všechny pozemské předměty sledovat ze vzdálenosti téměř čtyři sta tisíc kilometrů. Pyramidy, co postavili lidé před čtyřmi tisíci roky u Káhiry, se z takové vzdálenosti promění v mikroskopické objekty. Jejích podstava sice měří neuvěřitelných 250 metrů, z Měsíce je však uvidíte pod úhlem pouhých 0,12 úhlové vteřiny. Jinak řečeno -- pokud by mimozemšťané takovou stavbu umístili na povrchu našeho vesmírného průvodce, pak bychom ho díky neklidu atmosféry ze Země vůbec neviděli ani tím největším dalekohledem! Identifikovat by je mohly nanejvýš umělé družice zavěšené na oběžné dráze.

Ilustrační foto...

Totéž se samozřejmě týká i Velké čínské zdi. Její šířka je totiž padesátkrát menší. Takže i když se jedná o poměrně dlouhý útvar, ve skutečnosti je z Měsíce vlasově tenký. Tak tenký, že ho bez dalekohledu rozhodně neuvidíte (a zcela jistě ani s ním). Ostatně, s ohledem na šířku Velké čínské zdi kolem šesti metrů klesne její úhlová velikost pod rozlišovací schopnost lidského zraku už při pohledu z výšky větší než třicet kilometrů. Názorně to dokumentuje i zkušenost amerických astronautů. Například Edwin Aldrin se přiznal, že měl během práce na měsíčním povrchu co dělat, aby vůbec rozlišil pozemské kontinenty. Natožpak menší detaily. James Lovell z Apolla 13 to pak vyjádřil ještě konkrétněji: "Myšlenka, že byste mohli zahlédnout Velkou zeď... bez dalekohledu ze vzdálenosti Měsíce, je absurdní!" Tentýž závěr podporuje i prohlášení Harrison Schmitt z Apolla 17: "Z Měsíce jsou vidět nanejvýš velké pouště a světlé hrany pobřeží."

Poněkud jiný výhled se naskýtá kosmoplavcům na palubách orbitálních stanic a raketoplánů, z výšky čtyři sta kilometrů nad zemí. Velké pyramidy mají odtud úhlový průměr kolem dvou minut, tedy těsně na hranicí rozlišitelnosti. Fenomenální čínská zeď se však stále pohybuje pod touto hranicí. Pozorování navíc komplikuje nedostatek času -- plavidlo se pohybuje poměrně rychle, okénka nejsou nijak velká, takže na vyhledání jakéhokoli objektu na povrchu Země má kosmonaut nanejvýš několik desítek sekund. Zkuste pak ve zněti nejrůznějších povrchových detailů nalézt něco tak titěrného...

Ilustrační foto..."Přítomnost člověka je z nízké oběžné dráhy skutečně patrná," dokládá svědectví Andy Thomase, který pobýval na orbitální stanici Mir. "Všimnout si můžete třeba velkých měst. Sice nejsou nijak výrazná, do oka vám však může padnout pravidelný systém městských ulic podobný rozvodné síti. V odlehlých oblastech se pro změnu některé cesty a železniční tratě jeví jako světlé čáry. Například dálnice vedoucí deštným pralesem v Brazílii nebo dlouhá přímá železniční trať křižující jihozápadní Austrálii. Ale všeobecně jsou příliš malé na to, abychom je mohli rozeznat. Vidět bývá i hrazení mezi jednotlivými poli farem, zvláště na středozápadu Spojených států a v Kanadě. V jižní Americe dokonce vytváří zřetelný vzor šachovnice -- tak jak se střídají úrodné cykly na bezprostředně sousedících polích."

Andy Thomas nakonec dodává: "Hranice mezi jednotlivými státy samozřejmě v porovnání s mapami příliš nevyčnívají. Přesto si lze alespoň některých částí všimnout. Záleží na zemědělské politice daného státu. Takhle je možné odhalit hranici jižního Izraele nebo Spojených států a Kanady. Příběhy o Velké čínské zdi jsou možná pravdivé, ale nejdříve by je chtělo ověřit."

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope, Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 2
Ilustrační foto...
Valašská hvězdárna slavila
Ilustrační foto...
Meteorit bez rodokmenu?
Ilustrační foto...
Evropa se chystá k Venuši
Ilustrační foto...
Rozsáhlé změny, které nás čekají...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691