Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Druhý Měsíc planety Země

V minulých týdnech proběhla v denním tisku zpráva o objevu druhého přirozeného satelitu naší planety. Pečlivá astronomická pozorování však ukázala, že se zase o tak velikou senzaci nejedná. I když...

Ilustrační foto...Celý příběh začal třetího září tohoto roku, kdy si amatérský pozorovatel, Američan Bill Yeung, všimnul drobné hvězdičky v souhvězdí Ryb. Měla 16. velikost a na snímcích pořízených CCD kamerou připojenou k půlmetrovému dalekohledu se rychle pohybovala směrem na severovýchod. Šťastný objevitel neváhal a zprávu o zvláštním objektu poslal e-mailem do planetkového centra v Cambridge (známé Minor Planet Center), kde ho zařadili mezi potenciální blízkozemní tělesa s provizorním označením J002E3. Po několika dnech dalšího pozorování se však ukázalo, že se jedná o skutečně netradiční událost: TO se nepohybovalo kolem Slunce, nýbrž kolem Země, navíc po velmi vzdálené dráze s periodou oběhu kolem padesáti dní! Viz přiložená animace zhotovená Bradley Timersonem 12. září 2002.

Na první pohled bylo hodně pravděpodobné, že se jedná o standardní "kosmické smetí" -- vyhořelou nosnou raketu či větší družici. Háček byl ale v tom, že se alespoň z počátku nepodařilo zjistit, o co se skutečně jedná. Experti těleso J002E3 s žádnou vesmírnou observatoří neztotožnili, přesná měření jasnosti pak neukázala ani markantní změny jasnosti, které by se u kovového, válcového předmětu (tj. rakety) bezesporu objevily. Přesto všechno guru současné planetkové astronomie, Brian G. Marsden, i nadále tvrdil: "Šance, že se jedná o přirozený satelit, je skutečně hodně malá. To, že se ho dosud nepodařilo identifikovat ještě neznamená, že nepochází ze Země. Navíc. Pokud by kolem Země obíhal delší dobu, nejspíš by už dávno uvízl v síti robotizovaných dalekohledů, které každou noc prohledávají oblohu.

Mohlo se tedy za J002E3 ukrývat létající talíř? "Pokud ano," komentoval tuto va-riantu Paul Chodas z Jet Propulsion La-bo-ratory, "pak to musí být hodně špatní piloti. J002E3 se totiž ocitnulo na chaotické dráze. Obíhá kolem Země s periodou kolem 48 dní, přičemž se ocitne jak uvnitř dráhy Měsíce tak i ve vzdálenosti dvakrát větší..." Dráha se navíc -- pod vlivem Slunce a Měsíce -- neustále mění. Řada "odborníků" přesto spekulovala, že by se mohlo jednat o miniplanetku s průměrem kolem třiceti metrů, která náhodou uvízla v gravitační síti naší planety.

Ilustrační foto...Oříšek se podařilo nalousknout dvanáctého září, kdy astronomové z Arizonské univerzity pořídili spektrum zvláštního objektu. "Barevné podání se podobá bílému oxidu titaničitému, který je součástí barevného nátěru používaného NASA před třiceti roky k úpravě povrchu raket Saturn," vyřkl klíčový ortel Calr Hergenrother.

Jenže, kde se celou tu dobu J002E3 ukrývalo? A o jaký pozemský předmět se konkrétně jedná? Je zřejmé, že se J002E3 v minulých rocích pohybovalo na dráze kolem Slunce. Astronomové přitom zjistili, že se ze Země nejspíš vydalo na počátku roku 1971, pak asi třicetkrát oblétlo Slunce, aby se pak opět usadilo na dráze kolem Země. Opět se ptáme: co se za objektem ukrývá?

Třicátého prvního ledna 1971 odstartovala z Floridy raketa Saturn V s trojicí kosmoplavců Al Shepardem, Ed Mitchellem a Stuartem Roosou. První dva nosné stupně obří rakety po vyčerpání paliva shořely v zemské atmosféře. Třetí část, nádrž S-IVB a raketový motor, však měla za úkol udělit lunárnímu modulu Apolla 14 nezbytný impuls k cestě na Měsíc. Spolu s nimi letěla i již nepotřebná raketa... Háček je ovšem v tom, že se podle plánu zřítila na Měsíc! Odborníci totiž tímto způsobem vyráběli umělá měsícetřesení, která pak sledovali prostřednictvím několika seismografů. Stejně tak dopadl i lunární modul Antares (další užitečná data pro geology). Naopak velitelský modul Hawk donesl posádku zpátky na Zemi. Z Apolla 14, které je nejpravděpodobnějším kandidátem na tajemné těleso, tedy nechybí žádný větší kus. "S velmi malou pravděpodobností by se snad mohlo jednat o je-den z panelů na spojovacím tunelu," komentoval závěr Paul Chodas. "I když to by nebyl tak jasný objekt." Třetí nosný stupeň S-IVB a také čtveřice rozevřených spojovacích panelů, si můžete prohlédnout na přiloženém snímku.

Ilustrační foto...

Výprava Apolla 14 tedy za "nový Měsíc" nejspíš nemůže. Ve hře tak zůstává druhá možnost: Třetí stupeň z Apolla 12, který na Měsíc nespadnul. Když ho posádka 15. listopadu 1969 oddělila od zbytku rakety, byl již prakticky bez pohonných hmot. Jakmile se ocitl v bezpečné vzdálenosti, zažehlo řídící středisko naposledy jeho motory, aby ho tímto způsobem poslali na dráhu do pekel. Došlo však k chybě: manévr trval příliš dlouhou a S-IVB se vydal na cestu ke Slunci. Tu a tam se přitom ocitne tak blízko kolem u Země a Měsíce, že by se za jistých okolností mohl opět vrátit. Tato varianta je však zatím stále ještě hodně spekulativní a podpořit (nebo naopak vyvrátit) ji mohou pouze další pozorování.

Každopádně je zřejmé, že nová ozdoba naší planety nebude mít dlouhého trvání. V červnu příštího roku se J002E3 opět vydá na cestu kolem Slunce, aby se za tři desetiletí zase vrátilo. Možná se tehdy stane navštěvovanou historickou atrakcí a nebo bude opět prohlášena za nový měsíc Země. Škoda jen, že umělý.

Jiří Dušek

| Zdroj: Science@NASA a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rentgenové okno vesmíru dokořán
Ilustrační foto...
Online přenos ze startu družic THEMIS
Ilustrační foto...
InAstroPoradna: Lunovrat
Ilustrační foto...
Oblast na Titanu se podobá Zemi
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Pastýř (Bootes), zkr. Boo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691