Je potěšením pro organizátory vás opět po roce pozvat na další ročník tradičního rokycanského semináře pořádaného pro majitele a konstruktéry amatérských dalekohledů a astronomické techniky, který se uskuteční od 18. do 20. října 2002.
Páteční program se uskuteční na Hvězdárně v Rokycanech a bude především možností pro neformální setkání účastníků. Mohou zde probrat množství témat, na něž se nedostalo místo v oficiálním programu. Postaráno však bude nejen o prostor pro kuloárové diskuse, ale i o kulinární potřeby přítomných. V provozu bude jednoduchý bufet a v případě příznivého počasí i možnost rožnění. Za bezoblačného nebe bude k dispozici též dalekohled hvězdárny.
Jednání semináře v sobotu a v neděli proběhne na stejném místě jako v loňském roce -- v Základní škole T.G.M. Budova základní školy je blízko náměstí a současně nedaleko od vlakového a autobusového nádraží. Programovým zaměřením letošního semináře jsou problémy, s nimiž se může při své práci konstruktér astronomické techniky setkat a především pak způsoby jak se jich vyvarovat. To bude také tématem panelové diskuse, které bude věnován celý dopolední program. Tento blok bude doplněn samozřejmě i řadou videosekvencí a fotografií, které byly z valné části pořízeny na letošní Dovolené s dalekohledem. Hlavními protagonisty tohoto rozsáhlého bloku budou pánové Vladimír Přibyl a Otakar Procházka, ale věřím, že do zajímavé diskuse se zapojí širší okruh přítomných konstruktérů.

Po polední přestávce se odchýlíme od konstruování astronomické techniky a budeme se věnovat žhavé astronomické současnosti. RNDr. Miroslav Randa z pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni pro účastníky semináře připravil informaci o objevech HST ve vzdáleném vesmíru a jejich důsledcích na naše kosmologické názory. Poté bude odpolední program pokračovat oblíbenou astroburzou, na níž bude možno nakupovat astronomické publikace, objednávat brusivo a prodávat či nakupovat cokoliv s astronomií spojeného. Registrace prodávajících na astroburzu bude probíhat již od rána u prezence a pokračovat až do konce polední přestávky (poplatek bude činit 20,- Kč -- netýká se firem). Souběžně s astroburzou bude probíhat i praktické proměřování optiky a posuzování montáží dalekohledů (v rámci technických možností organizátorů). Budete tak mít příležitost dovézt si k proměření optiku a montáže z domova, ale současně se třeba hned přesvědčit, jak výhodně jste nakoupili.
Večerní program je vyhrazen pro příspěvky účastníků, v nichž může kdokoli z Vás seznámit ostatní přítomné s technickými problémy, spojenými se stavbou dalekohledů a dalších astronomických zařízení, ale především s Vaším způsobem jejich řešení. Vítány jsou také ukázky zajímavých pozorování, či k astronomii se vážících událostí zaznamenaných prostřednictvím videozáznamů, diapozitivů, počítačových programů nebo pořadů (organizátoři si vyhrazují právo výběru příspěvků).
V nedělním programu se opět trochu přiblížíme technické problematice. Pan Štěpán Kovář, předseda České astronomické společnosti, se s účastníky semináře podělí o své poznatky, které načerpal při přípravě výstavy Místa astronomického poznávání. Jedná se o pokus zmapovat profesionální i amatérská zařízení v meziválečném Čekoslovensku. I přes zdánlivě historický pohled může přednáška jistě poskytnout mnoho podnětů i pro ty, kteří si svoji hvězdárničku chtějí postavit dnes. Závěr semináře patří letos přednášce RNDr. Pavla Ambrože, který bude hovořit o maximu 23. cyklu sluneční aktivity, které právě doznívá a zhodnotí jeho jedinečnost či tuctovost. Další praktické informace, stejně jako přihlášku na seminář dostanete na adrese Hvězdárna v Rokycanech, Voldušská 721/II, 33711 Rokycany, telefonu 371722622 či e-mailu halir@oku-ro.cz.