Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů

Je potěšením pro organizátory vás opět po roce pozvat na další ročník tradičního rokycanského semináře pořádaného pro majitele a konstruktéry amatérských dalekohledů a astronomické techniky, který se uskuteční od 18. do 20. října 2002.

Páteční program se uskuteční na Hvězdárně v Rokycanech a bude především možností pro neformální setkání účastníků. Mohou zde probrat množství témat, na něž se nedostalo místo v oficiálním programu. Postaráno však bude nejen o prostor pro kuloárové diskuse, ale i o kulinární potřeby přítomných. V provozu bude jednoduchý bufet a v případě příznivého počasí i možnost rožnění. Za bezoblačného nebe bude k dispozici též dalekohled hvězdárny.

Jednání semináře v sobotu a v neděli proběhne na stejném místě jako v loňském roce -- v Základní škole T.G.M. Budova základní školy je blízko náměstí a současně nedaleko od vlakového a autobusového nádraží. Programovým zaměřením letošního semináře jsou problémy, s nimiž se může při své práci konstruktér astronomické techniky setkat a především pak způsoby jak se jich vyvarovat. To bude také tématem panelové diskuse, které bude věnován celý dopolední program. Tento blok bude doplněn samozřejmě i řadou videosekvencí a fotografií, které byly z valné části pořízeny na letošní Dovolené s dalekohledem. Hlavními protagonisty tohoto rozsáhlého bloku budou pánové Vladimír Přibyl a Otakar Procházka, ale věřím, že do zajímavé diskuse se zapojí širší okruh přítomných konstruktérů.

Ilustrační foto...

Po polední přestávce se odchýlíme od konstruování astronomické techniky a budeme se věnovat žhavé astronomické současnosti. RNDr. Miroslav Randa z pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni pro účastníky semináře připravil informaci o objevech HST ve vzdáleném vesmíru a jejich důsledcích na naše kosmologické názory. Poté bude odpolední program pokračovat oblíbenou astroburzou, na níž bude možno nakupovat astronomické publikace, objednávat brusivo a prodávat či nakupovat cokoliv s astronomií spojeného. Registrace prodávajících na astroburzu bude probíhat již od rána u prezence a pokračovat až do konce polední přestávky (poplatek bude činit 20,- Kč -- netýká se firem). Souběžně s astroburzou bude probíhat i praktické proměřování optiky a posuzování montáží dalekohledů (v rámci technických možností organizátorů). Budete tak mít příležitost dovézt si k proměření optiku a montáže z domova, ale současně se třeba hned přesvědčit, jak výhodně jste nakoupili.

Večerní program je vyhrazen pro příspěvky účastníků, v nichž může kdokoli z Vás seznámit ostatní přítomné s technickými problémy, spojenými se stavbou dalekohledů a dalších astronomických zařízení, ale především s Vaším způsobem jejich řešení. Vítány jsou také ukázky zajímavých pozorování, či k astronomii se vážících událostí zaznamenaných prostřednictvím videozáznamů, diapozitivů, počítačových programů nebo pořadů (organizátoři si vyhrazují právo výběru příspěvků).

V nedělním programu se opět trochu přiblížíme technické problematice. Pan Štěpán Kovář, předseda České astronomické společnosti, se s účastníky semináře podělí o své poznatky, které načerpal při přípravě výstavy Místa astronomického poznávání. Jedná se o pokus zmapovat profesionální i amatérská zařízení v meziválečném Čekoslovensku. I přes zdánlivě historický pohled může přednáška jistě poskytnout mnoho podnětů i pro ty, kteří si svoji hvězdárničku chtějí postavit dnes. Závěr semináře patří letos přednášce RNDr. Pavla Ambrože, který bude hovořit o maximu 23. cyklu sluneční aktivity, které právě doznívá a zhodnotí jeho jedinečnost či tuctovost. Další praktické informace, stejně jako přihlášku na seminář dostanete na adrese Hvězdárna v Rokycanech, Voldušská 721/II, 33711 Rokycany, telefonu 371722622 či e-mailu halir@oku-ro.cz.

Karel Halíř

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA opraví Hubblův dalekohled!
Ilustrační foto...
Radiové krysy
Ilustrační foto...
Oblast na Titanu se podobá Zemi
Ilustrační foto...
Jak malé měsíce Saturnu ke svým tvarům přiš
Ilustrační foto...
Čertův stůl – observatoř nebo hromádka šut
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691