Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Úpicestory III. - Osudy o kterých se neví...

Dnešní tisk (10. 8. 2002) se hemžil šokujícími zprávami. Deník Právo na titulní straně uvádí, že přívalová vlna míří na sever naší republiky. Zatímco Čechy jsou pustošeny velkou vodou, do hvězdárny v Úpici o půlnoci 9. 8. dorazila vlna zcela jiného charakteru.

Příčinou tohoto neštěstí, byl příval laciného alkoholu a piva, který si bez varování hydrologů z ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav) lili do svých chřtánů známé firmy z astronomické expedice v Úpici. Postavičky jsou to vskutku pozoruhodné s rozmanitými osudy. Figurky tohoto charakteru se vyskytovaly snad jen ve známém televizním seriálu Panoptikum města pražského. Projděme si tedy osudy této úpické galerky pěkně popořádku, možná, že některé z nich se budou až pozoruhodně proplétat.

Nejvýraznější persónou je Jirka Dušek. Protože je na expedici již po patnácté, svoji náklonnost k alkoholu se už nesnaží ani skrývat. Není se čemu divit, jak se Jirka sám pochlubil, má bulharské geny. Podařilo se nám zjistit, že pochází z velmi nuzných poměrů romské rodiny. Vyrůstal v Bulharském městě Vidina, kde se svými jednadvaceti sourozenci prožil idylické dětství. Rodina žila jak se dalo, peněz nebylo nazbyt, a tak malý Jirka dostal od svého někdy až despotického otce pořádnou školu života. Naprostý prim v jídelníčku tohoto všežravce je dnes již legendární golubek v zelném listu. V přítomnosti této stravy propuká u Jirky obžerství v ještě větší míře než obvykle. Monotónní strava u něj však zanechala trvalé následky v podobě ohavné deformace jeho postavy. Jediné co mu tento způsob života přinesl, byla rakovina trakčníku a žaludeční vředy, za což byl obratem odměněn modrou knížkou...

Ani ústavy sociální péče o něj nejevily zájem, a tak se musel dát na manéžní dráhu cirkusového exota - monstra. Na své dovolené v Bulharsku, si Jirky všimnul profesor paleontologie Evžen Bubla z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jelikož měl náklonnost k hazardním hrám, zahrál si o něj s principálem cirkusu ruskou ruletu. Poté, co principál prohrál, ihned byl Jiří v krabici od piškotů odeslán do Brna, k vědeckému prostudování. Zde se záhadným způsobem dostal Jirka až k fyzice, kterou za častých přímluv a drobných intrik svého pána profesora Bubly i vystudoval. Tolik k Jirkovi.

Dalším výkvětem je Marek Kolasa, řadou botaniků přezdívaný Amorphophallus titanum neboli smrdutec chromový. Každý, kdo jej měl možnost jen trošku poznat ví, o čem je řeč. Marek tak smrdí, že se jeho příchod vždy ohlašuje puchovou vlnou. Koróna smradu, kterou kolem sebe vytváří se dá měřit na metry. Dle ČSN 53 90 02 emanuje smrad o intenzitě 5 ölfů, což údajně uspí až dvacetihlavé stádo jatečních býků. Je to opravdu hrůza! Jeho mírně nakyslý zápach připodobňují botanici k vůni podivné a velmi vzácné sumaterské rostlině, jejíž květ páchne podobně. Její odér připomíná směs výkalů a hnijících ryb. Odtud jeho přezdívka. I o Markovy se lze dočíst v dnešním Právu a to v rubrice "ze zahraničí" na straně 10.

Také relativně nenápadný "klučík" Pavel Gabzdyl není na první pohled bez poskvrny. I když se nesnaží za každou cenu "vynikat" jako někteří jiní a alkoholu příliš neholduje, ušetřený peníz obratem utrácí za módní výstřelky a barvy na vlasy. Dlouho to nebylo nikomu podezřelé, až do doby, kdy byla rozluštěna jeho přezdívka "Gabi". Ve skutečnosti nejde o "Gabi", nýbrž o Gábi, čili Gábinu. Ono dlouhé á se vždy vhodně zakamuflovalo haviřoskym dialektem. Gábiho pravou tvář a možná i jiné části těla, znal jen Marek Kolasa, se kterým se Gábi tajně "stýkal". Jejich poměr byl však minulé noci prozrazen, kdy se nalitý Marek vyspal, a to zcela veřejně, s Gábim, o kterém se již dnes ví, že je transvestita. Šokovaná přítelkyně Gábiho Lenka Švardalová hledala s pláčem ráno útěchu u členů prestižní skupiny M.O.R. Chudák holka, zřejmě bude muset učinit životní rozhodnutí. Není ji co závidět. V denním světle se Gábi zdá skutečně jako slušný člověk a jeho chování o ničem nenasvědčuje. Shodou okolností je Gábi spolupracovníkem Jiřího Duška. A zde se ony osudy proplétají. Lze se jen domnívati, jaký vliv mělo brněnské monstrum na Pavla.

Ostravská hvězdárna na tom není o mnoho lépe. Nejen že odchovala již zmiňovaného Marka Kolasu, ale poskytla útočiště několika dalším exotům. Nejvýraznějším představitelem této kliky je Tomáš Havlík zvaný Styk Pohlavson. Tomáš, který má již řadu let komplexy z místního lamače dívčích srdéček Marcela Bělíka zvaného Žužu, je dokonce na svou přezdívku pyšný a věří, že je u děvčat oblíben. Ale tak tomu bohudík není! Žije v naprostém přeludu a jeho schizofrenní chování přerostlo až k tomu, že jezdí do Londýna do musea Madame Tussaud osahávat voskovou figurínu australské zpěvačky Kylie Minogue (34). Vyzbrojen kapesním nožíkem, przní zpěvaččino tělo a utváří na něm nové vrypy a záhyby. Jak uvádí deník Právo na straně 10, Tomáš poplácává figurínu po zadku tak často a usilovně, že má Kylie neustále špinavé kalhotky a ušmudlané i červenočerné sexy prádélko.

Zmiňovaný Marcel Bělík řečený Žužu je skutečným kádrem ve svém oboru. Ani nedávno nabytý manželský stav a přírůstek do rodiny, mu nebrání v tom, aby na laciné maďarské víno značky Egri Bikavér s kýčovitou vinětou lákal do svého kumbálu naivní mladé dívenky, kterým poskytuje nocleh na ošuntělém kavalci připomínající spíše brloh bezdomovce. Je skutečnou záhadou, proč má Žužu vždy plno a na noc se zamyká (?!).

Tolik z plejády vedoucích. Výčet, který jsme vám podali, je pouhým, byť reprezentativním, vzorkem vedoucích. Je zde i řada slušných vedoucích, kteří mají o své svěřence zájem a pod jejichž vedením dítka vzkvétají a vykazují dobré výsledky. Patří zde především Rudolf Novák, Tomáš Apeltauer a Viktor Votruba z brněnské sekce, dále Danka Korčáková, Lukáš Král a Petr Skřehot alias Fidel. Z úzkého kruhu pohunků a přicmrndávačů, točících se okolo vedoucích, jmenujme především Michala Švandu, Janu Adamcovou, Terezu Šedivcovou, Janu Rychlou, Alici Štědrou, Lydii Navrátilovou a Mariánu Zárubovou.

Michal Švanda je typ poctivého pracovitého člověka, který se vždy záhadným způsobem zaplete do interních intrik a jako nejvhodnější kandidát letí jako první do bazénku. Ostatně tento úkon je používán jako trest již několik let a to i tehdy, když dotyčný nic nespáchal. Je to prosté, stačí jen na kohokoliv ukázat prstem, naklonit ke své myšlence některého z vedoucích a sehnat k ruce pár přisluhovačů z řad expedičníků a exekuce je hotova. Nešťastníkům není dopřáno ani vyndat si mobilní telefon z kapes. Je pravdou, že v poslední době je v případě Michala nablízku jeho partnerka Jana Adamcová, co by statná opora. Stejně usilovně jako dnes obcují v kopuli v žáru slunečních paprsků, provozovali své radovánky také v Itálii, kde byli na dovolené. Dnešní tisk uvádí, že Italská policie byla nucena vyšetřovat kuriózní případ rušení nočního klidu v městě Pegli na jihu země. Obyvatelé si stěžovali, že je mladý pár nenechal vyspat provozováním hlasitého sexu a to v intervalu šestkrát za noc á 30 min. Zoufalí nájemníci si zvuky jejich aktu lásky dokonce nahráli jako důkaz pro soud, který proběhne začátkem září. Doufejme, že dopadne dobře a mladý pár nevstoupí do života s flastrem (zmíněnou nahrávku si můžete poslechnout v oddělení Rádia IAN).

Avšak ani mezi ostatními přicmrndávači to není lepší. Zmiňovaná LN ač prošla ortodoxní křesťanskou výchovou zakončenou studiem na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, si nedělá těžkou hlavu se svou pověstí cudné panny. Nejenže ostatní navádí k nepravostem, ale sama nevybouřená Lydie provozuje podivuhodnou nemravnou činnost. K mírnějším výstřelkum patří nošení prezervativu na jejím jazyku se kterým se veřejně producíruje a slibuje si netušené zážitky v líbání. Také žádná intrika a pomluva se neobejde bez její asistence.

Podobným typem jsou Alice Štědrá a Mariána Zárubová. Jejich excesy však nepřekypují takovými nestoudnostmi jako u Lydie. Alice občas budí i dojem, že by z ní časem mohla být schopná lékařka. Zatím je však zatížena přemírou touhy pomáhat druhým a to i za cenu jejich zdraví a života. Tuto neblahou zkušenost měl možnost prožít nešťastník Gomez, který byl po pozorovací noci napaden prášky nadopovanou Alicí. Alice při pohledu na lehce podřimujícího Gomeze nabyla dojmu, že se jedná o stav komatický a prudkými ranami kamenem do jeho hlavy se pokusila uvést poškozeného v život. Účinek byl přesně opačný a dotyčný Gomez upadl díky její "něžné" péči do bezvědomí, ze kterého ho musel křísit přivolaný lékař rychlé záchranné služby z Trutnova. Jen díky shovívavosti Gomeze, neskončila Alice v policejní cele a s celým svým profesním životem vůbec. Mariana je také případ pro psychiatra. Trpí představou, že je zcela opuštěná. Ani jejími rodiči placený přítel Viktor Votruba, zvaný Viki Gigolo, ji této představy nezbavil. Sama zavedla interní poštu (umaštěná krabice s průřezem na boku, mající připomínat poštovní schránku), do které si píše v průběhu dne sama dopisy a večer po jejich rozdávání předvádí infantilní výstupy zapříčiněné obdržením papírku s psaním přímo "na tělo".

Světlým bodem je skupina M.O.R. vedená Fidelem. Je to člověk podivínský avšak pevných zásad, jako ostatně všichni členové M.O.R.u. Skupina pracuje nejenom v noci ale i přes den a má skvělé výsledky i na sportovním poli. Její členové jsou uvědomělí a to nejen díky vlastnímu přesvědčení a silné vůli, ale též díky interní knihovničce jejíž součástí je nejenom literatura ryze meteorologická, ale též sborník rad kterak být lepší a přežít. Na tomto díle má zásluhu především sekce pro informace a propagandu vedená Eliánem Gomezem. Tento svěží mladý muž, který odolává takovým hojně rozšířeným expedičním lákadlům, jako je alkohol a vždy je patřičně upraven, má ambice stát se něčím větším. Zatím mu však v rozletu brání Fidel, který mu v dětství podal otcovskou ruku a vytáhl ho z morálního bahna. Proto si Gomez Fidela tolik váží a Fidel bere Gomeze jako vlastního syna.

Kromě výše zmíněných osobností je však expedice plná lidské šediny a průměrnosti. Avšak i zde nalezneme existence, zcela se vymykající představám o tom, co to je Homo Sapiens. Je jen otázkou času, kdy mezi nimi samotnými dojde k eskalaci napětí, které dnes lze již pozorovat zvláště mezi těmi, kteří všechny okolo přesvědčují o své bezmezné pravdě a inteligenci. Boj za sebeurčení může v této mase vyvrcholit podobně, jako v případě bulharských Romů v městě Vidině. Zde proti sobě stojí romské rodiny Perových a Zrnkových. Bratranec Jirky Duška a člen klanu, jemuž velí cikánský baron Dežo Perov, Ivan Perov, se v poslední červencový pátek zapálil před sídlem bulharského prezidenta, na protest proti tomu, že koncem června za záhadných okolnosti zmizel psychicky nemocný recidivista Cvetelin Perov (19). Posléze se ukázalo, že ho k smrti utýrala rodina Zrnkových, protože se pokusil ukrást cosi z jejího drobného majetku. Vypukl několika denní masakr, jehož obětí se stal další čtyřicetiletý Rom. Šlo o skutečnou válku s použitím zbraní a vznětlivých kapalin, kterou jen se značnými obtížemi zastavily početné policejní oddíly.

Jirka Dušek je zdrcen nejen situací ve svém rodném městě, ale také obavou, že podobné nepokoje se rozpoutají mezi expedičníky. Není též tajemstvím, že se eskaluje napětí mezi řadovými expedičníky a velitelským sborem. Řadový expedičníci závidí vedení jejich zhýralý život plný obžerství a alkoholových dýchánků, přičemž sami mají striktní zákaz požívání alkoholických nápojů, kouření, užívání opiátů a opouštění pozemku hvězdárny. Skutečně vojenský režim jen těžce snášejí. Je jen otázku času, kdy sám Jirka Dušek podlehne a po vzoru svého bratrance Ivana Perova spáchá sebevraždu žehem. Již dnes nacvičoval cosi na parkovišti před hvězdárnou s třaskavinami.

Uvidíme, co přinese zítřek a následující dny. Jedno je však jisté, nový Jirka Dušek se už nenarodí... Situace na Úpické expedici dnes připomíná poměry v Hongkongu. Intriky, vraždy, rabování, alkohol, drogy, sex a minimum svobody. To je dnes pravá tvář expedice. Doufejme jen, že barometr svobody nebude hlásit trvalý pokles!

FIdel a Gomez

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Titan - díl šestý (Oceán a jiné zdroje metanu
Ilustrační foto...
Sluneční minimum je asi za námi
Ilustrační foto...
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? II.
Ilustrační foto...
První fotografie z družice STEREO
Ilustrační foto...
Víc objektivů, víc vidí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691