14. července objevil systém LINEAR pro hledání blízkozemních asteroidů další objekt -- 2002 NY40. Tato planetka nás mine 18. srpna tohoto roku a na obloze dosáhne jasnosti až devět magnitud. Pokud počasí nezklame, bude tak snadno pozorovatelná i menšími dalekohledy
Po několika hysteriích okolo těsných průletů planetek, které byly objeveny až po vlastní události, tu máme dalšího návštěvníka, jenž pro změnu přilétá z vnějších oblastí zemské dráhy. Proto byl také objeven s náležitým předstihem.Planetka 2002 NY40 proletí okolo Země 18. srpna ve vzdálenosti asi 520 tisíc kilometrů, tedy v 1,5-násobku měsíční dráhy. K nejtěsnějšímu přiblížení dojde v jedenáct hodin našeho času, avšak během noci se na obloze rozzáří natolik (nejjasnější bude okolo pěti hodin ráno, asi 9 mag), že ji budeme pohodlně sledovat i menšími dalekohledy s průměrem objektivu kolem deseti centimetrů. A bude se na co dívat -- neuvidíme nic víc než "jen" pohybující se "hvězdičku" uhánějící po obloze rychlostí 4 úhlové minuty za minutu. A to bude v dalekohledu snadno rozeznatelné.

Ve středně velkých dalekohledech bude planetka pozorovatelná již od 14. srpna, kdy dosáhne jasnosti 13 mag a líně propluje souhvězdím Vodnáře. Jedenáctou velikost bude mít večer šestnáctého, projde souhvězdím Koníčka, Delfína a odpoledne sedmnáctého dosáhne jasnosti 10 mag. Pak během noci doslova prolétne přes Šíp, Lištičku a Lyru. Následujícího večera, kdy ji ze Země uvidíme jakoby v úplňku, již zeslábne na pouhých 16 magnitud a bude se vzdalovat směrem ke Slunci. Efemeridu planetky získáte na této stránce. Podrobné vyhledávací mapky se objeví na stránkách Amatérské prohlídky oblohy, až bude známa její dráha ještě přesněji.

Tato planetka není žádný drobeček (jako například nedávno blízko prolétnuvší 2002 MN), její velikost je zhruba půl kilometru. Zatím nám od ní však žádné nebezpečí nehrozí, nicméně v roce 2022 existuje riziko srážky s pravděpodobností 1:500 000. Při dosavadním krátkém období pozorování, z něhož je počítána dráha, ale zatím žádné přesné závěry dělat nelze. Mnohem více bude známo až po průletu, kdy se planetka stane cílem i pro 300metrovou radarovou anténu v Arecibu. Nejen za účelem přesné astrometrie, ale též kvůli určení přesných rozměrů, tvaru a periody rotace.