Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Překvapení v eliptických galaxiích

Řekne-li se eliptická galaxie, vybaví se každému asi obrovské a staré hvězdné ostrovy, které svým vzhledem nebývají nijak zajímavé. Ve srovnání s krásnými spirálními galaxiemi by se dokonce chtělo použít přídavné jméno ošklivé. Možná jsou skutečně ošklivé, nezajímavé však rozhodně nejsou...

Ilustrační foto...Zoologická zahrada galaktických světů je velmi pestrá. Dokonce i v malých dalekohledech jsou tyto rozlehlé útvary velmi rozmanité. Jeden mlhavý obláček je protáhlý, druhý vypadá jako mlhavá hvězdička. Máte-li štěstí a cestujete na jih, můžete si zaměnit galaxii s mlhovinou (Magellanova oblaka tedy určitě...).

Je to pochopitelné -- většinu hvězd, které vesmír obsahuje, totiž najdeme právě v galaxiích. Kolem zhrouceného časoprostoru se kupí prach a plyn a v černém vesmíru jsou jednotlivé hvězdné metropole podobné svíčkám na venkovském hřbitově. Protože Slunce leží v poměrně odlehlém koutě jednoho z takových ostrovů, můžeme vcelku nerušeně sledovat roztodivné galaktické světy také v okolním prostoru. Jedním z typů objektů, které jsme zatím ve vesmíru poznali, jsou útvary označované jako eliptické galaxie.

"To, zda je ta či ona galaxie eliptická či spirální, závisí na jejich specifickém momentu hybnosti (moment hybnosti připadající na kilogram)," charakterizoval tyto útvary docent Zdeněk Mikulášek, pracovník Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. "Zatímco svižně rotující spirály mají tento moment relativně velký, galaxie eliptické mají tento moment malý nebo takřka nulový. Jestli vám pak splyne postupně takových pět, šest a více spirálních galaxií, pak nejspíše dojde k tomu, že se jejich momenty vzájemně vyruší a výsledně dojde ke snížení specifického momentu hybnosti. Z pohledných spirál vzniknou nudné eliptické galaxie.

Za své jméno mohou poděkovat tomu, jak vypadají na fotografiích. Mohlo by se zdát, jsou velmi fádní. Stelárně vyhlížející jádro je obklopeno symetrickou obálkou a hejnem kulových hvězdokup. Pokud bychom zkoumali nějakou eliptickou galaxii v prostoru jako celek, připomínala by nám většina z nich šišku ruggbyového míče. Jedním z dalších rysů eliptických galaxií jsou také hvězdy, které v nich najdeme. Donedávna se soudilo, že se takřka výhradně jedná o velmi staré stálice a že tvorba nových hvězd je "dnes" pro eliptické galaxie víceméně tabu. "Mezihvězdná hmota se v eliptických kanibalech ukládá jinde, než ve spirálách," odpověděl nám Zdeněk Mikulášek na otázku, proč je v eliptických galaxiích tak málo mezihvězdné látky nezbytné pro tvorbu nových stálic. "Vzhledem k tomu, že eliptické galaxie prakticky nerotují, má mezihvězdná hmota dvě možnosti -- buď spadne dovnitř, do centra galaxie, kde buď napadá do centrální černé díry, nebo z ní povstane nová generace málo svítivých hvězd, nebo je vypuzena ven, do mezigalaktického prostoru. U spirálních galaxiích, se naproti tomu plyn a prach usazuje v rovině galaxie, a to relativně daleko od jejího centra. V této relativně tenoučké vrstvě hmoty pak mohou vzniknout zajímavé děje, které tuto látku uspořádávají do tolik obdivovaných spirálních ramen. Právě zde vznikají mimořádně hmotné a tudíž i mimořádně svítivé hvězdy, které uspořádání mezihvězdné látky do spirál prokreslují a zviditelňují.

Ilustrační foto...

Astronomové jsou ale nyní v hodnocení hvězdných populací eliptických galaxií o něco opatrnější. Díky společné práci týmů evropských (ESO) a amerických (NASA) hvězdářů se totiž podařilo v jedné eliptické galaxii nalézt velmi nečekaně mladé a na těžké prvky bohaté hvězdy. Díky skvělé technice, kterou ke svému pozorování použili dnes víme, že alespoň galaxie označovaná jako NGC 4365, tvoří čestnou výjimku.

Podle součastných představ proběhlo hlavní období tvorby hvězd v eliptických galaxiích krátce po jejich vzniku. Hvězdy, jejichž světlo pozorujeme, tak byly přibližně stejně staré jako celý hvězdný ostrov. Relativně mladé hvězdokupy obsahující těžší prvky v NGC 4365 ale mohou znamenat také to, že naše představy o životě eliptických galaxií nejsou úplně přesné. Samozřejmě je možné i jiné vysvětlení -- například galaktický kanibalismus. Obří eliptická galaxie mohla pohltit některou menší spirální galaxii. V takovém případě by se ale následky nelítostného gravitačního tance projevily také na celkovém vzhledu eliptického ostrova. Pozorování, která prováděli astronomové vesmírným teleskopem, jedním o obřích teleskopů VLT (konkrétně to byl ANTU) a spektra z Hawajského Kecka, však nic podobného nenaznačily. Vypadá to tedy, že mladé hvězdy v NGC 4365 jsou důsledkem vývoje relativně nové generace hvězd. Právě to však vrtá astronomům hlavou a lze očekávat, že dalekohledy nové generace, které umožní stejně důkladný průzkum dalších eliptických galaxií, budou použity také k těmto úkolům. Otázka vývoje hvězd a galaxií po Velkém třesku je totiž jedním z klíčových problémů soudobé astrofyziky.

redakce

| Zdroj: ESO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návrat komety Tichý
Ilustrační foto...
SETI@Home rozšiřuje
Ilustrační foto...
Raketoplány slaví 25. výročí
Ilustrační foto...
Přistáli Američané na Měsíci?
Ilustrační foto...
Odtahovka ve Vesmíru? Proč ne?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691