Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pod vlivem: Ve společnosti hvězd

Jistě jste už někdy zahlédli Měsíc ve společnosti jasných hvězd nebo dokonce planet. Náš vesmírný soused je totiž neúnavným poutníkem, který se bez přestání toulá pozemskou oblohou a občas navštíví nejen třpytivé stálice, ale také jasné planety. Spolu s nimi pak může vytvořit především na ranní nebo večerní obloze tak nápadná a podivuhodná seskupení, že zaujmou snad opravdu každého.

Ilustrační foto...Při večerních procházkách pod oblohou ozdobenou Měsícem si asi stěží uvědomíme neslyšitelný tikot nebeského orloje, který každou sekundu posouvá našeho souputníka zhruba o kilometr směrem k východu. Tento docela svižný pohyb způsobený oběhem Měsíce kolem Země si však snadno uvědomíme, když budeme pozorně sledovat jeho měnící se polohu vůči okolním hvězdám. Za jednu hodinu se totiž Měsíc na obloze posune směrem k východu o celý průměr svého kotouče, tedy přibližně o půl obloukového stupně.

Společnost hvězd, které může náš soused na pozemské obloze navštívit, je ale dosti omezená a ne každá stálice má příležitost ocitnout se občas v blízkosti Měsíce. Již v úvodních kapitolách jsme si řekli, že měsíční dráha svírá s rovinou ekliptiky (dráha Slunce na obloze) něco málo přes pět stupňů. To znamená, že Měsíc se pohybuje po obloze v pásu o šířce přibližně dvanácti obloukových stupňů. V tomto pásu se nachází zhruba 2 330 hvězd, které lze spatřit pouhýma očima za vynikajících pozorovacích podmínek. Jen hrstka z nich je však tak nápadných, aby byly zřetelné i blízko jasného měsíčního disku. Zvláště v době kolem úplňku je totiž Měsíc natolik jasný, že i ty nejjasnější stálice se v jeho blízkosti ztrácejí jako kostky cukru v šálku horké kávy. Vybranou společnost hvězd vhodných k pozorování zákrytů Měsícem bez dalekohledu tedy zastupují jen čtyři jasné stálice: Spica z Panny, Regulus ze Lva, Aldebaran z Býka a Antares ze Štíra.

Setkání jasných hvězd je docela pěknou podívanou, přesto jim chybí nádech napětí a dramatičnosti, který by nám dovolil zažít pohyb našeho souputníka skutečně na vlastní oči. Právě takové pocity však můžeme zažít v případě, že disk Měsíce některou z jasných hvězd zakryje. Jedno takové setkání Měsíce s hvězdou Aldebaran ostatně docela zamíchalo kartami středověké astronomie. V březnu roku 509 pozorovali v řeckých Aténách na večerní obloze výstup Aldebaranu zpoza Měsíce. Ovšem když se na počátku osmnáctého století pokusil známý astronom Edmund Halley (1656-1742) úkaz zrekonstruovat, vyšlo najevo, že nejjasnější hvězda souhvězdí Býka musela být v době zákrytu o několik úhlových minut severněji. Podobné nesrovnalosti v polohách stálic objevil Halley i v případě Siria a Arktura. Stálice tak pozbyly stálosti a vesmír se dal do pohybu. Dnes spolehlivě víme, že se Aldebaran pohybuje téměř přesně na jih, rychlostí tři a půl úhlové minuty za tisíc roků.

Ilustrační foto...V létě roku 1054 se právě v souhvězdí Býka odehrálo jiné rendezvous Měsíce s jasným objektem. Tentokrát však nikoliv s oranžovým obrem, kterým hvězda Aldebaran je, ale rovnou se supernovou. Záznamy o "hvězdě -- hostu", která se 4. července 1054 náhle objevila jihovýchodně od hvězdy zéta Tauri, pocházejí od čínských astronomů dynastie Sung. Pokud jsou záznamy z čínských kronik správné, musela se tato mimořádně jasná hvězda objevit ráno 5. července 1054 pouze dva stupně jižně od tenkého srpku Měsíce, kterého dělily od nadcházejícího novu jen tři dny. Právě s tímto úkazem, který musel být opravdu nezvyklou podívanou, jsou rovněž často spojovány mnohé piktogramy objevené na stěnách a v jeskyních v Novém Mexiku, které obývali někdy mezi 11. a 13. stoletím severoameričtí indiáni. Na piktogramech je skutečně často vyobrazován ubývající srpek ve společnosti jasné hvězdy. Jestli však skutečně mají tyto piktogramy znázorňovat neobvyklé setkání Měsíce se supernovou, to už se asi nikdy nedovíme. Nicméně motiv "srpku a hvězdy" je u nejrůznějších kultur mnohem častější, než by se mohlo na první pohled zdát. Kromě známého symbolu islámské víry jej najdeme například na státních vlajkách, sumerských pečetích, křižácké výzbroji a nejrůznějších erbech. Ostatně jeden takový piktogram z Nového Mexika se srpkem a jasnou hvězdou se stal inspirací pro znak Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.

Ať už to bylo s Měsícem a supernovou z roku 1054 jakkoliv, stejně tak mohou znázorňovat všechny zmíněné symboly i setkání našeho souputníka s jasnou planetou. Měsíc se dostává do společnosti planet nebo celých jejich seskupení docela často. Například v květnu roku 2002 byl dorůstající srpek na večerní obloze poblíž pěti nejjasnějších planet: Venuše, Jupitera, Saturnu, Merkuru a Marsu. Obzvlášť zajímavé jsou však zákryty planet Měsícem. Na rozdíl od hvězd totiž nedojde ke zmizení nebo objevení zpoza měsíčního disku najednou ale postupně. Planety mají totiž na pozemské obloze nezanedbatelný průměr a tak chvíli trvá, než se celé schovají za měsíční disk.

 

 

Právě jste dočetli jednu z kapitol připravované publikace Pod vlivem Měsíce. Autor bude velmi rád, pokud mu prostřednictvím diskuzní skupiny čtenářů IAN pošlete jakoukoli reakci: kritiku, námět do diskuze, výhrady ke srozumitelnosti textu... Dostanete tak šanci zasáhnout do finální podoby chystané knížky, kterou na podzim tohoto roku vydá brněnská hvězdárna. Ty nejzajímavější e-maily navíc odměníme touto novou publikací i s věnováním od autora.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pozdrav z Ciudad de Mexico
Ilustrační foto...
MRO, Opportunity a Victoria
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 26
Ilustrační foto...
Je vesmír o miliardu let starší?
Ilustrační foto...
Rosetta u Marsu – fotografie online
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691